diver77
diver77 (üye)
İstanbul / Amatör

Sizlerle Karar Vermek İstiyorum

Ben fotoğrafçılığa merak salmış biriyim daha çok sergileri gezip incelerim dergilerden yarışma sonuçlarına bakarım. Fotoğrafçılık bana anıdan çok sanat geliyor. Bence çekeceğin kare şiir gibi aniden ilham olmalı. Fakat şiirde zaman genişdir fotoğrafda o kare o ana mahsusdur. İnsan yaşamındaki kareler beni çok etkiliyor. Elime makine alınca arkadaşlar hep kızar yahuu orayı burayı çekeceğine bizide çek boşa gitmesin bende poz verilmiş çalışmaları çok banal buluyorum (tabi reklam çekimleri hariç)yani sıradanlaşıyor anı çekmek. onların yeri ayrı sadece albümlere yakışıyor. Fakat çektiğin bir karede duygu ırmağı akıyorsa işte bu karedir. İnsanları çekerken eğer çektiğimi görüp poz verirse çekmekten vazgeçerim çünkü poz verirken gerçekliğin kaybolduğunu hissediyorum. Manzara resimlerinide çekmesi hoşuma gidiyor. Ama manzara çekerken işte bu güzel bir yer deyip çekmekten yerine içimden farklı bir gizem hissedeceğim bir açı yakalamam lazım deyip incelerim. Bence çekmesini bildikten sonra iki misket bile çok güzel bir konu olabilir. Gelelim benim derdime makine alacağım. İlk makinem compact filimliydi heyecanla almıştım makineleride bilmiyordum yahu bu neden güzel çekmiyor neden herşey ufak diye üzülüyordum. slr makinelerde eskiden daha pahalıydı vede daha masraflıydı öğrencilik falan paramız yoktu. şimdi kardeşin samsung compactını arasıra kullanıyorum anı fotoğrafından öteye çekemiyoruz. diyorsunuz dslr al keyfine bak. Evlendik işte yine ekonomik zorluklar sırtımızda kambur fakat dslr ler eksisi kadar alınamayacak gibi değiller. birde yengeniz kızıyor "bak al bir bacanağın makinesinden (compact canon) ne güzel çekiyor filim bile çekiyor yahuu" diye başımın etini yiyor. Bende ona mecbur bir kamera alacağım o ayrı bir konu. Ben dslr almak istiyorum ama çokda yatırım yapamam yani bir makine alayım uzun bir süre beni tatmin etsin (klasik oldu ) pahalı bir makine alırsam lensden fedakarlık yapacağım tabi dslr-like olursada fz50 yada g9 düşünüyorum. Nikon d40 neredeyse 500 e indi fakat geri bir teknolojimi tam karar veremiyorum. Piksel olayınada takılma diyorlar ama firmalar pikselleri artırıp gidiyor şimdi bana şu lens seni tatmin eder yanınada şu makineyi al resim çekmenin tadına var diyebileceğiniz bir makine önerisi yaparsanız çok sevinirim. 1000-1300 ytl bir rakam ayıracağım (aman bizimki duymasın ) Canon 400d sony a100 bunlarda çok hoşuma gitmişti. nikonda da hep almak isteğim d40x yada d80 oldu. fakat bir tanıdık profosyonel sayılır halan d70 kullanıyor. Bu senede iyi bir kar yağarsa bende makinesiz izlersem inan çok üzülürüm.

Tarih: 9 Kasım 2007, 11:26 - İp: 88.***.**6.219
a_hamit
a_hamit (üye)
İstanbul / Firma

e-510 düşünüyorum ama ama almışken 40d al gir borca diye geçiyor içimden
neden bu 2 makineye takıldığıma gelince canlı önizlemesi var
e-510 resimlerini görmedim e-410 resimlerini 40d nin resimleri ile karşılaştırdım e-410 nun resimleri daha iyi vede keskin gibi geldi(lens faktörü sanırsam) tabi .dpreview. ne kadar güvenilir oda ayrı bir konu

akılımdan geçen diğer makine ise Leica V-LUX 1 hiç bi yerde orjinal resimlerini görmedim fakat xtolga d40 kadar bile güzel çekmediğini yazmıştı bu sitede gel görki zuum olayı video kayıt olayı vede hareketli ekran olayı bu yüzden acaba Panasonic DMC-L10 mu beklesem bu 2 makineyi çok istiyorum ama foto kalitesi beni çok düşündürüyor

Tarih: 9 Kasım 2007, 12:29 - İp: 85.***.**1.149
diver77
diver77 (üye)
İstanbul / Amatör

ya ilgilenen olur dedik ama bizede yanlış bir yanıt düştü.

Tarih: 10 Kasım 2007, 09:13 - İp: 88.***.**6.219
a_hamit
a_hamit (üye)
İstanbul / Firma

demişsinki poz veren kişinin fotoğrafını çekmem e sen gözünü vüzöre dayadığında karşındaki doğal olarak poz verecek o zaman senin ihtiyacın Live View Modlu LCD ekrana sahip makine
e bu konuda bütün dslr-like lerde var o özellik ve senin ayırdığın bütçe ile alınır sen. fz50 yada g9 demişsin ben sana Leica V-LUX 1 ri önerdim vede ekledim en iyisi olmasına karşın 500 ytl ye düşmüş olan d40 daha iyi çekiyormuş 6 megapixsel olması ve fokus motoru olmaması dışında çok güzel makinedir ama Live View yok

gelelim Live View olan dslr makinelere 40d spot 1600 ytl gibi fiyatı var hatta bi arkadaş doğubanktan 1299 dolara almış ki mükemmel bir makinedir eğer garanti belgesine takılmıyorsan 300 ytl daha ver onu al ileride lens te alırsın ihtiyacına göre

diğer seçenek e-510 resimlerini hiç görmedim e-410 bir alt modeli resimleri bana 40d nin resimlerinden daha güzel geldi kaliteli lens olmasından dolayı bu makinenin tek kötü yanı ise sensör 4/3 olması imiş yoksa çok güzel makine

Live View aramıyorsan 400d 30d d40x a100 d80 bunlardan birini de alabilirsin bütçene göre

Tarih: 10 Kasım 2007, 18:15 - İp: 85.***.**3.35
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

800-900 liraya d40 + 18-135 nikkor satılıyor. güzel fokali var , geniş açıdan teleye uzanıyor , kit lenslerle kıyaslanmayacak kadar da iyi. amatör biri için fena bir başlangıç sayılmaz.

400d ondan daha iyi, ama 400d nin kit lensi çok da iyi sayılmaz. ama mesela 400d + tamron 17-50 alabilirseniz güzel set olur.

400d için söylediklerimi Sony için de tekrarlayabilirim. Belki 2 lensle birlikte o fiyata alınabilir ama emin değilim.

D80 bunlardan pahalı, bütçenizi zorlayacaksa kalsın derim. Ama gövde kalitesi bunlardan iyi.

D70 4 sene önce çıktı , DSLR tarihinde kilometre taşlarından biridir ama eskidi artık onu boşverin.

D40 la D40x arasında pek fark yok, d40x bütçenizi zorluyorsa d40 ı alın, aralarında bence kayda değer bir fark yok .

Tarih: 11 Kasım 2007, 09:53 - İp: 88.***.**7.70
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

a_hamit, liveview muhabbetine bu kadar takılma bence. vizör yerine lcd tercih edecekseniz zaten DSLR almayın, sıkıntılı işleyen liveview modu yerine anında tepki veren kompaktları alın. ama sanmıyorum ki birisi vizörün görüntüsünü bırakıp lcd den çekim yapsın. çok özel şartlar dışında lcd den çekim yapılmaz, daha doğrusu fotoğraf denen şey vizörden çekilir.

Tarih: 11 Kasım 2007, 09:57 - İp: 88.***.**7.70
buzkara
buzkara (üye)
İstanbul / Amatör

buffaloya ek olarak birde k100d süperi ekleyebilirsiniz listeye. 6mp ama özellik zengini bir makina. Fiyatı sanırım iki lensle sizin verdiğiniz rakama kurtarabilir...

Tarih: 11 Kasım 2007, 11:07 - İp: 85.***.**0.245
diver77
diver77 (üye)
İstanbul / Amatör

hamit arkadaşımız beni yanlış anlamış benim demek istediğim insanları çekerken uzaktan doğal halini çekmek tabi poz vermesini istediğin biri olur onu çekersin benim demek istediğim mesela bir çalışan insanı çekiyorsun açını uzaktan yakalayıp güzel kareyi seçip basarsın ama kamerayı gören insan içgüdümselmidir nedir hemen işini bırakıp güzel poz verme derdine giriyor. Aslında live view olmaması çok önemsenmeyecek bir dezavantaj doğru ayarları yaptıktan sonra bas çek visör ile lcd insanı yanıltıyor. benim demek istediğim g9 yada fz50 hiç düşünmeyip en azından d40 mı alsam ama dediğim gibi daha gelişmiş bir makine almış olsam uzun süre lens sıkıntısı çekeceğim. canon 400d alırsam olmazsa olmaz bir lens söyleyin. ayrıca d80 ve a100 için olmazsa olmaz dediğiniz lensleri yazın bende ohbe deyipte vizörden dünyaya bakayım teşekkür ederim hepinize

Tarih: 12 Kasım 2007, 08:50 - İp: 88.***.**2.149
diver77
diver77 (üye)
İstanbul / Amatör

buffalo arkadaşıma teşekkür ediyorum çok aydınlatıcı olmuş. canon 400d ile dediğiniz lensleri araştıracağım sony a100 e de bakarım. son olarakta nikon d40 a bakıp iyi bir lens alırım.

Tarih: 12 Kasım 2007, 09:02 - İp: 88.***.**2.149
  • 1