genar
genar (üye)
İzmir / Amatör

Sigma Sd14

arkadaslar inetrnette sigma lenslere bakarken sigma türkiye temsilcisinin sitesini buldum ve sigmanın yeni bir dslr makinesinin olduğunu gördüm
bu makine arastırdığım kadarıyla henüz çıkmamış yada ben bulamadım.bu makine hakkındaki yorumlarınızı ve ne tür bir dslr olduğunu yani başlama için uygun mu yada daha ileri seviye fotoculuk için mi olduğunu yazabilirmisiniz?

Tarih: 28 Mart 2007, 03:14 - İp: 88.***.**1.44
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili genar,
Ben Sigma yetkili servisiyim.SD 14 benimde rüyalarımı süsleyen bir makine .Sigma makinelerin en büyük özelliği Foveon algac kullanmaları.Foveon teknolojisinin en büyük özelliği her bir renk için algac üzerinde bir tabaka kullanmasıdır.Foveon ayrıca geleceğin teknolojisidir.burayı tıklarsan makinenin örnek fotograflarını görebilirsin.
Bu makinenin bir özelliğide makinenin mühendislerinden birinin Türk olması (Vuslat bey)
Bu makinenin türkçe kullanma kılavuzunu hazırlayan ekipte görev aldım.Reproset yetkilileri makinenin türkçe menülü olması fikrime sıcak bakıyor eğer japonya da bu fikri benimserse makinenin menülerini ya ben yada Vuslat bey türkçe yazacak...
Eğer yakın bir zamanda bir dslr almayı düşünen arkadaş varsa kesinlikle bu makineyi görmeden almasın derim.

Tarih: 28 Mart 2007, 03:28 - İp: 85.***.**7.111
genar
genar (üye)
İzmir / Amatör

peki bu makine ne tür kullanıcı grubuna hitab ediyo? yani başlangıç içinmidir yoksa bu işte ilerlemiş ve belirli bir mesafe almışkişiler içinmidir? son olarak fiyatı hangi seviyede olur

Tarih: 28 Mart 2007, 03:34 - İp: 88.***.**1.44
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili genar,
Fotograf makinesi seçilirken birden fazla faktör ele alınır.
Bunlardan en önemlisi yapmayı düşündüklerindir.Yani sen bu makineyi ne maksatla kullanacaksın?
İkincisi senin kapasiten.Eğer sende fotografçı kapasitesi sanatçı ruhu varsa fotografı da seviyorsan ha yeni başlamışsın ha ileri düzeydesin farketmez.
Şimdi şöyle düşün :Diyelim ki sen bir memursun ve sana sabahları işe gidip gelmek için bir araba lazım.Sen gidipte bir kamyon yada traktör almassın değil mi? Diyelim ki sabahları işe gidip geleceksin ama hafta sonlarıda 5 kişiden oluşan ailenle pikniğe de gitme düşüncen var o zaman da alacağın araba otobüs olmaz
Eğer fotograf sektöründe çalışıyorsan fotograf yeteneğin varsa ve herşeyden önemlisi fotografa da gönül vermişsen bu makine tam sana göre diyebilirim.

Ben oğluma gitar kursu aldırmak istedim bu maksatlada ucuzundan bir gitar almayı düşündüm Hani beceremezse para yazık olmasın düşüncem vardı.Bana müzik öğretmeni "hayır aksine ucuzu değil iyisini al çocuk ucuz gitarda duymak istediği sesleri elde edemeyince müzikten soğur " dedi.
bunuda sana bir fikir vermesi açısından yazömak istedim.
Fiyatına gelince inan hiç bir fikrim yok.makine çıksın senle beraber alırız belki indirim yaparlar

Tarih: 28 Mart 2007, 03:47 - İp: 85.***.**7.111
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

burkay,
Ne zamn çıkar, buraya ne zaman gelir belli mi?

Tarih: 28 Mart 2007, 06:48 - İp: 88.***.**7.245
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Ken Rockwell, 2004'te yazdigi bu makalede Sigma SD10'u yerden yere vuruyor. Korkarim, degindigi noktalarin cogunda hakli. Umariz Sigma hatalarindan bir ders cikarmistir.

http://www.kenrockwell.com/sigma/sd10.htm

Ozetle:

1. JPG formatinda resimde uratebilmeli, sadece RAW olmuyor.

2. Sadece Sigma'nin kendi sistemine uygun Sigma lensleri ile calisir. Lens secenegi cok ama cok kisitli.

3. SD10, rakiplerine cok pahaliymis. SD14, umariz rekabet edebilir bir etiketle piyasaya cikar.

4. Maximum ISO 800 ile sinirli.

5. Uzun pozlamada ISO'ya bagli bir suru sacma sapan kisitlama varmis.

6. Sadece 1 tane AF sensoru varmis. Umariz SD14'te bu sorunu da halletmislerdir.

7. Seri cekim bufferi sadece 6 resim aliyormus, bu 2004'teki ucuz Canon A60'tan bile daha kotuymus, dahasi karta yazmasi da yavasmis.

8. Sensorun crop faktoru 1.7, Olympus'u saymazsak, bu kategorideki en kucuk sensor. Bu durum SD14'te nasil acaba.

Sigm'nin yeni SD14'unde bu tur sorunlar halledilmediyse, kusura bakmayin ama sirf Foveon sensor var diye alinmaz o makina.

Tarih: 28 Mart 2007, 11:32 - İp: 81.***.**5.159
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

bir onceki mesajimda bahsi gecen noktalardan bazilarin SD14'te duzeltmisler :

1. Artik JPG formatinda da resim cekebiliyormus.

2. Artik 5 adet AF sensoru varmis.

Tarih: 28 Mart 2007, 12:05 - İp: 81.***.**5.159
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Simdiki dijital teknolojide hemen hemen butun sensorlerin resim kalitesi harika, Antikanin belirttigi sorunlarin giderilmesi gerekir, yoksa SD14 ten onceki sigmalar

Tarih: 28 Mart 2007, 20:05 - İp: 195.***.**2.3
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

sadece sigma lenslere mahkum olmak pek guzel birsey olmasa gerek, sigma mountlu olanların ikici elinin sıfır olmasıda cabası..

Tarih: 28 Mart 2007, 20:25 - İp: 88.***.**6.162
abugra
abugra (üye)
Bursa / Amatör

sd9'um var bir kenarda duruyor satsam para etmiyor, çeksem içime sinmiyor, çöpe atsam eşim kızıyor, güzin ablaya danıştım d2x s aldım. eşim küstü konuşmuyor.

Tarih: 29 Mart 2007, 02:14 - İp: 88.***.**8.149
ceko
ceko (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

sigma lens çeşitliliği açısından diğer markalardan geri kalı bir marka değildir. Sigma Tokina ve tamron gibi markalar diğer markalara lens üretmese onların çeşitlilği ne kadar olurdu acaba o düşünülmeli Bunun dışında yüksek isolarda problemi vardı ama 1600 isoya çıkartabiliyordunuz SD10'u. Bunun dışındaki bazı şeylerde düzeltildi zaten. ayrıca diğer bir dezavantajı da yüksek pil kullanımıydı. unutulmaması gereken diğer bir noktada avantajları. her zaman iddia ediyorum bende bir dönem SD 10 kullandım ve sigmadan aldığım görüntü kalitesini yakalayabilmiş bir makine daha görmedim. bunun dışında makinenin ergonomisi ve ele oturuşuda gayet mükemmeldi.

Tarih: 29 Mart 2007, 17:38 - İp: 85.***.**0.102