ati2001
ati2001 (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Sensör Boyları... ???

selamlar.yeni bir dijital fot.mak.almak istiyorum.daha önce kullandığım makina Pretec dc-3a30'du.Ürün çekimleri ve stüdyo çekimleriyle uğraşıyorum.Müşterilerime web sitesi yapıyorum.doğal olarak kalite benim için ön planda.çektiğim fotoları iyi kalitede broşür ve dergilerde kullanabilmelerinide istiyorum.bunun için seçmem gereken kompakt bir dfm 'nin CCD sensör boyutu hakkında bilgi verebilirmisiniz.İstediğim makina Sony DSC H1 bu konuda özellikle DADANAGAST arkadaşımdan bilgi rica ediyorum..

saygılar...

Tarih: 2 Eylül 2005, 02:21 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selam ati2001..
oncelikle ccd boyutunun baski buyuklugu ile alakali olmadigini soylemeliyim.. ccd boyutunun buyuklugu ile kalite gelir ki bir compact makinenin ccd buyuklugu ile cok kaliteli bir calisma yapabilmek imkansiz..
ama daha once pretec dc-3a30 kullandigini soyluyorsun ve sanirim yeterli geliyordu.. ama daha cok kaliteyi yakalayabilecegin bir makine ariyorsun, dusundugun makine de sony H1..(keske hasselblad H1 olsaymis da konusmaya bile gerek kalmasaydi..)
compact makinelerin sadece ccd veya cmos boyutlarini dusunerek yargiya varmamalisin.. onemli olan ciktilarinin kalitesi senin acindan yeterli mi degil mi.. eger sony H1'in ornek fotograflarinin kalitesini yeterli buluyorsan bence iyi bir secim olacaktir..
baski buyuklugu konusuna gelirsek.. normalde 300 ppi cozunurluk bir standart halinde.. ama 200 ppi'a kadar yapilan printler cogu tarafindan kabul edilebilir olarak gosteriliyor.. diger yandan en iyi ayrintiyi 360 ppi'da bulunacagi soyleniyor.. ama bir dergideki yaziya gore 240 ppi cogu islem icin yeterli ve kaliteli..
ppi'in manasi, pixels per inch.. sony H1 'in 5 megapixel bir kamera oldugunu ve 2592x1944 pixel buyuklugunde cekim yapabilecegini bildigimizden bir yargiya varmamiz zor olmaz..
normalde 240 ppi'da ve 8x11 inch buyuklukte print icin 1920x2640 pixel cekim yapabilen bir kameraya ihtiyac var..
yani H1 bu buyukluk ve 240 ppi icin yeterli olacaktir.. 8x11 inch buyuklugu aldim cunku dergilerde, brosurlerde kullanabilecekleri buyuklugun A4 olabilecegini farzettim..
..
internet konusunda zaten kafi gelecektir..
.........

Tarih: 2 Eylül 2005, 18:59 - İp: yok
huzun_seli
huzun_seli (üye)
İstanbul / Amatör

dadanagast selam bu ben bu aralar şu hassalbland lere takmış durumdayım entersesan makınalar....111 hassalbland H1 in ingiltere fiyatı nedir?

Tarih: 2 Eylül 2005, 19:11 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

ama takilmayacak gibi de degiller ki..
tabii H1 veya yeni cikan H2 serisini kullanmak biraz hayal gibi dogrusu.. su adrese bir bak istersen.. H2D'nin fiyati 22000 euro..
benim asil ilgilendigim makine xpan II.. panaromik format.. kit fiyati 1900 euro.. yani hayal kadar da degil..
...
bu arada konu ile ilgili olacagi icin soyleyeyim; hasselblad kameralardan cikan fotograflarin diger medium format kameralara gore daha fazla buyutulebildigini okumustum.. yani daha buyuk printlerde bile kalite kaybolmuyormus..
H1 gibi bir makineden cikan filmi 4000 ppi'da scan yapildiginda 54.5 megapixellik cikti veriyor.. yani 54x74 cantimetrelik bir ciktiyi 300ppi'lik cozunurlukte yapabiliyorsun..
xpan II da ise 37.5 megapixellik cikti alabiliyorsun.. yani 30x90 cantimetrelik cikti ve 300 ppi'da..
yani mukemmel gibiler..
..
bu arada h1 ve h2 icin satilan digital back'lerin fiyatlari 10000 euro dolaylarinda.. ve su an icin 22 megapixellik cikti veriyorlar.. ama fred mirandanin stair interpolation programi gibi bir yazilimla cok ama cok buyultup bastirabilirsin..
..bizim gittigimiz bir studyoda, fotografci H1D kullaniyordu.. 100x150 santimetrelik cikti yapip 1400 pound'a satiyorlar bir fotografi.. eee, makinenin parasi hic oluyor boyle insanlar icin tabii.. neyse.. soylemek istedigim, o kadar buyuk printlere baktigimda, gordugum kalite inanilmazdi..
hasselblad bu iste gercekten de buyuk bir isim..

Tarih: 2 Eylül 2005, 19:40 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

ayrica bu siteye de bakabilirsin.. makinelerin fiyatlari cok ucuk ama her turlu profesyonel makine var sitede..

Tarih: 2 Eylül 2005, 19:56 - İp: yok
zevahir
zevahir (üye)
Kastamonu / Meraklı

Bu sensör boyları makine özelliklerinde yazar mı?Ben çoğunda rastlayamıyorum?Ya da bu kaçtan başlar kaça gider..?

Tarih: 5 Eylül 2005, 18:57 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selam zevahir..
makinenin ozellikleri kisminda yazmasi gerekir.. su adrese bakacak olursan; s9500'in sensor boyutunun, ozelliklerinin siralandigi yerde, 1/1.6" olarak geciyor.. yani 1/16 ile 2.57 (2.57cm bir inch yapar..) yi carparsan, sensorun, kosegen uzunlugunu elde etmis oluyorsun..
su adrese de bakarsan sayet sensor buyuklukleri hakkinda bir izlenime sahip olabilirsin..
bildigim en buyuk sensore sahip olan makine, 8x10 format makineler.. (sensor degil de film kullaniyor.. ama dijital karsiligi iste..)
bu makinelerde kullanilan filmin buyuklugu ise 203.2x254mm.. yani epey buyuk.. canon 1Ds markII'nun sensor buyuklugunun 24x36mm oldugunu dusunursek bayagi bir buyuk olmus oluyor herhalde..

Tarih: 5 Eylül 2005, 19:45 - İp: yok
ati2001
ati2001 (üye)

vayyyyyy...eski yazılarımı buldum burda...

heheheheh.. çok komik bee... ben neler istemişim öyle...

işte 3 senede nerelere geldik...,
şimdi durup bakınca..saçmalamışım doğrusu..

www.atlwebtasarim.com

saygılar..

Tarih: 4 Mart 2008, 00:47 - İp: 88.***.**2.96
a_hamit
a_hamit (üye)
İstanbul / Firma

ben o 3a30 zu tam 3 ay araştırdım tam almaya karar verdim 600 milyona sonra vazcayıp s1 ıs aldım

tabi o makineleri araştırırken vayy be adamlar ne makine yapmış diyorduk

sen yine iyi sensör boyutuna takılmışsın ben sınırsız video kaydı varmı video kayıt sırasında zuum yapıyomu 640x480 kayıt yapıyormu kaç optik zuum var bu gibi şeylere takılmıştım

Tarih: 4 Mart 2008, 22:04 - İp: 78.***.**2.89
ati2001
ati2001 (üye)

iyi yapmışsın...S1 de o zamanın en iyi makinalarındandı...

ama artık kimse bakmıyo o makinalara...SLR makinalar çok ucuzladı....herkes alıyıo valla...

daha geçen gün gördüm..vapurda herkeste SLR Nikon vardı...

hemde bu kişiler bayan...yanii..

saygılar..

Tarih: 5 Mart 2008, 11:27 - İp: 88.***.**2.96
  • 1