dino
dino (üye)
İstanbul / Meraklı

R1 Mi Yoksa D70s'mi ?

Herkese merhaba,
Tam d70's almaya karar vermişken uzun zamandır beklenen R1'i nihayet Yalçınlar'da gördüm.Plastik kalitesi Nikon kadar iyi olmasa da gayet sıkı bir makina hissi verdi bana.Nikon D70's'in 6 megapikselde kalması beni düşündürüyor.İki makinadan birine karar vermemk istiyorum.Bu konudaki görüşleriniz..

Tarih: 17 Kasım 2005, 22:31 - İp: yok
dino
dino (üye)
İstanbul / Meraklı

R1'in Arçelikteki fiyatı 1765 ytl vede 4 taksit..Arçelik sitesinde

#dino' tarafyndan 24.11.2005 09:51:52 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Kasım 2005, 09:49 - İp: 195.***.**4.6
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Arkadaşlar sony R1i DSRL-Like olmasına rağmen yabancı sitelerde karşılaştırmasını hep DSLR (eos20D-rebelXT)makinalarla yapmışlar.Bence de Like bir makina Like bir makina ile karşılaştırılmalı idi.Ancak görünen o ki R1 800 asa ya kadar diğer pro makinalarla resim kalitesinde başabaş yarışabiliyor.Eğer pro makina alacak birisi sadece 24-120,f2.8-4.8 lik veya buna yakın tek bir lens düşünüyorsa şahsi fikrim kesinlikle alınmalı.Çünkü diğer pro DSRL ler ithalatçıları tarafından TR de ABD fiatlarının 2 katına satılıyor.Lens fiatlarınında 2 katına satıldığını düşünürsek R1 e eşdeğer bir canon yada nikonun TR deki minumum fiatı 2500-3000 usd yi bulması çok normal.Tüm bunlar dikkate alındığında Sony R1 in TR deki 1645.00 Ytl lik fiatı bence çok uygun.Birde R1 in ABD satış fiatının 1000 usd olduğunu düşünürsek.Şimdi burada yapılması gereken şey Dadanagast ve diğer canon ve nikon kullanıcılarının R1 in örnek foto larını kendi çektikleri fotolarla karşılaştırıp Özellikle 800 ASA ya kadarkilerini R1 için Bizlere Önyargısız yorumlarla katkıda bulunarak R1 in lens kalitesini (keskinlik,flare,renk,green)ve sensör kalitesini 1000 usd lik bir makina için yorumlamalarını beklemeliyiz.

Tarih: 24 Kasım 2005, 15:29 - İp: 81.***.**9.102
as
as (Üye)

Bu arada sony nin TR deki sitesindeki R1 için konulmuş örnek fotoları inceleme sırasında göz önüne almanızı tavsiye ederim.Eğer oradaki 7 resimde gerçeten herhangi bir işlemden geçirilmeden siteye konuldu ise inanılmaz derecede güzel görünüyorlar.Bakmanızı tavsiye ederim.
http://www.sony.com.tr/view/ShowProductCategory.action?site=odw_tr_TR&category=Digital+Photography

Tarih: 24 Kasım 2005, 15:39 - İp: 81.***.**9.102
as
as (Üye)

Evet Canon ve Nikoncular görüşlerinizi bekliyoruz.

Tarih: 25 Kasım 2005, 16:38 - İp: 85.***.**4.29
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

as,

Baştan söyleyeyim, ben ne Canoncu ne de Nikocuyum.

dpreview.com'da R1 in Canon 20D ile karşılaştırılması gerçekten ilginç. MP ve sensör boyutu itibariyle öyle uygun görülmüş demek ki. E başka hangi makineyle karşılaştırsalardı ki?

Canon'un sitesindeki örnek fotoğrafları inceledim. Firmaların kendi sitelerinde yayınladıkları fotoğraflara çok güvenmesem de fotoğraflar hakikaten güzel. Ama içinde insan yüzü ve ten rengini de görebileceğimiz fotoğraflar olsaydı daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Bir de belki bana öyle gelmiş olabilir ama fotoğraflarda derinlik, yok denecek kadar azmış gibi geldi bana. Ayrıca, tüm fotoğrafların 160 ISO ile çekilmiş olması da daha yüksek ISOlardaki noise seviyesi konusunda bir fikir edinmemize engel oluyor.

#ocaklilar' tarafyndan 25.11.2005 17:49:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Kasım 2005, 17:46 - İp: 85.***.**5.234
huzun_seli
huzun_seli (üye)
İstanbul / Amatör

as ında söylediği gibi... benım gozlemlerim R-1 800 iso ya kadar gayet iyi performans veriyor...Kı bunu diğer compact larla yapmanız oldukça güççç bu yonuyle onde olan bir makına..lensinin kaliteside zaten bilinen bir gercek... tek kaybettiği nokta ise lens aralığı 24-120 çokda secenek sunmuyor ınsana... tabı aparatrları ile desteklenebılır bu... fiyatına gelınce acıkcası 1600-1750 ytl gibi fiyatlara sanırım dsl almak daha cazip...

makınayı kıyaslama konusuna gelirsek... evet sureklı Dslr lerle karşılaştırılmışş sensör boyutundan olsa gerek... alternatifinin de olmadığını düşünüyorum(yanılıyormuyum) bu arad daha once incelediğim siteelrde olympus e-500 den daha iyi olduğunu gözlemlemiştim..

Tarih: 25 Kasım 2005, 18:09 - İp: 81.***.**5.171
slmnokz
slmnokz (üye)
Konya / Amatör

R1 mi? D50 mi? 5D mi? derken gittim nikon d70s aldım. iykide aldım. Kararsız arkadaşlara tavsiyem hemen bir D70s ve 50mm f1.8 objektif alıp, akşam 30 watt lık sapsarı ışığın altında bile gün ışığındaymış gibi portre çekebilmenin keyfine varsınlar.

Tarih: 29 Kasım 2005, 22:06 - İp: 85.***.**0.166