dino
dino (üye)
İstanbul / Meraklı

R1 mi Yoksa D70s’mi ?

Herkese merhaba,
Tam d70's almaya karar vermişken uzun zamandır beklenen R1'i nihayet Yalçınlar'da gördüm.Plastik kalitesi Nikon kadar iyi olmasa da gayet sıkı bir makina hissi verdi bana.Nikon D70's'in 6 megapikselde kalması beni düşündürüyor.İki makinadan birine karar vermemk istiyorum.Bu konudaki görüşleriniz..

Tarih: 17 Kasım 2005, 22:31 - İp: yok
ceko
ceko (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

Ben kel alaka diyorum. Biri slr diğeri slr-like. Önce bence aralarında dağlar kadar fark olan bu iki sınıf arasında seçim yap zaten bu seçimin seni direk karara götürecektir.

Tarih: 17 Kasım 2005, 22:38 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

ceko r1 slr gibi sunuldu.o yüzden kafalar karıştı.
ben olsam gerçek bir dslr alırdım. fiyatlar çok makuil seviyelerde bence.mesela 8 mp olypus evo 500 550 euroya düştü.benzer bir objektif alınca biraz daha pahalı oluyor ama bence değişken objektif çok daha avantajlı.

Tarih: 17 Kasım 2005, 22:57 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selamlar dino..
oncelikle kel alaka olmadigini soylemek isterim kararsizliginin.. biri dslr-like digeri ise dslr ama aralarindaki fark sadece lens degistirilip degistirelemeyecegi..
...d70s ile daha ozgur olursun cunku istedigin takdirde uzun telephoto lensler de takarak, mesela vahsi hayat fotografciligi ile ugrasabilirsin..
ama su da var ki, bir sony R1'in uzerindeki lensin kalitesinde ve araligindaki bir lensi, bir R1 fiyatina da alamazsin yine..
o kalitedeki bir lensi d70s icin alacak olsan (ki ayni araliga sahip bir lens de yok) dunya para harcaman gerekir..
.................
karar senin dino.. eger ki 24-120 araligi bana yeter dersen, sony r1 cok iyi bir tercih bence.. ama dersen ki istedigimde baska lensler de takarak daha da uzaklari yakina getireyim, o halde d70s..
buyuk ihtimalle de isteyeceksin telephoto lensinin olmasini..
.....ama iste sony R1 ile bir tek makineni alip disari cikabileceksin, d70s alacak olursan yaninda lenslerini de gezdirmek zorunda kalacaksin..
tabii, nikon 18-200 VR gibi bir lens alarak bu gerekliligi de asmis olacaksin..
................
benim sana tavsiyem, nikon d70s'i nikon 18-200 VR ile alman.. eger ki fiyati fazla gelirse, d50 ile 18-200'u dusun derim..
ama dersen ki sony R1? yine de kotu bir tercih yapmis olmayacaksin kanimca..(tabii ki sony R1'nin degerlendirme raporunun yayinlanmasini beklemen yararina simdilik.. cunku makine hakkindaki bilgimiz sadece yuzeysel..)
..gorusmek uzere.

Tarih: 18 Kasım 2005, 00:21 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

DADANAGAST BENİM SÖYLEDİĞİMİ NASILDA UZUNCA ANLATMIŞ.TEBRİK EDERİM.
DADANAGASTIN BUYURDUĞU GİBİ BEKLEMEK EN İYİSİ. SANIRIM MAKİNANIN FİYATI 500 EUROLARA KADAR DÜŞECEK. O ZAMAN ALMAK DAHA MANTIKLI.

Tarih: 18 Kasım 2005, 00:28 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

...pazarbey, ama yanlis anlasilma olmasin diye soyluyorum, ben beklenmesini soyledim, cunku yabanci sitelerin yayinlayacagi test sonuclarini gormek icin.. yoksa fiyatinin dusmesini beklemek amacli degil..
yoksa daha da bekleyip d2x'in fiyatinin iyice dusmesini beklemek daha karli olurdu..
..ayrica olympus e-500 de almazdim.. cunku, luminous-landscape sitesinde michael reichmann, pek de iyi konusmuyordu olympus'un 2.0x crop'lu sensorunden..
zaten bunu gorebilmek icin michael R. olmaya da gerek yok; 2.0x corp'lu bir sensore daha fazla megapixel konulabilmesi bir yerde tikanacak.. ve olympus'un butun lensleri 2.0x crop'lu sensorler icin uretiliyor..
seneye 15 megapixeli sigdirmalari gerekecek, acaba basarabilecekler mi?..
.........
..
sony R1'in kucumsememek gerekir diye dusunuyorum.. belki objektifinin araligi fazla degil ama objektifinin kalitesi yeter..
bir zamanlar, olympus 8080'in de (ki ne kadar cok tutulan bir model oldugunu soylememe de gerek yok..) objektifinin de 5x optik zoom'lu oldugunu unutmamak gerekir.. (28-140..)
..neyse..
karar dino'ya kaliyor..

Tarih: 18 Kasım 2005, 01:17 - İp: yok
biltur
biltur (üye)
Yurtdışı / Amatör

dino ilgilenirsen şöyle bir linke rastladım
d70 i detaylı olarak tanıtıyor

http://www.ntvmsnbc.com/news/267556.asp

Tarih: 18 Kasım 2005, 11:11 - İp: yok
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Arkadaşlar uzun uzun açıklıyor, benim eklemek istediğin detay; r1 de durum farklımı bilmem ama f828 de objektifin üzerinde yazan carl zeiss yazısına itibar edilmemeli.. diğer kardeşleri gibi d70s inde sahip olduğu şensörün önündeki "low-pass filter" Dslr leri diğer makinelerden ayırıyor, beğenmediğimiz kit lensleri ile dahi f828 gibi makinelerin çok önünde sonuçlar alınmasını sağlıyor.. d70s kullanmadım ama d100 kullanan arkadaşlar var... ne marka olursa olsun Dslr olsun.

Tarih: 18 Kasım 2005, 11:33 - İp: yok
slmnokz
slmnokz (üye)
Konya / Amatör

merhaba mete007.
Nikon D50 Minolta 5D Sony R1 arasında kararsızım. Verdiğin bilgi dikkatimi çekti. Bu bahsettiğin low-pass filter nedir? ne işe yarar.
Cevabını bekliyorum.

Tarih: 18 Kasım 2005, 14:19 - İp: yok
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Açıkça anlatımı mamiya zd nin internetdeki broşürlerinde görmüştüm. ZD back de sökülüp takılabilir bir parça. canon yada nikonlarda sökülemez şekilde standart (yanılıyorsam Dada dan fırçayı yiycem) yani şensörle tümleşik. kendi yaşadığım örneği; f828 de çektiğim fotoğrafı ekranda birmiktar büyüttükten sonra grenleşme ortada... aynı şartlarda nikon d100 veya canon 20d ile yapılan çekimlerde f828 in netliğinin bir puan gerisinde fakat grenleşme yok.... 160 cm genişlikte baskı makinemiz olduğu için büyütmelerdeki sonuç bizim için önemli....

Tarih: 18 Kasım 2005, 16:48 - İp: yok
slmnokz
slmnokz (üye)
Konya / Amatör

Mete007 teşekkür ederim cevabın için. Ama benim büyük baskılara ihtiyacım yok. Sadece iyi resimler çekebileceğim, ve aynı zamanda kendimide geliştirebileceğim bir makine istiyorum. Yani bu aşamada bana çok gelişmiş özellikler gerekmiyor. Minolta 5D veya Nikon D50 beni tatmin eder düşüncesindeyim. Tek korkum objektif maliyeti. Ama forumdaki arkadaşların 18-200 MM objektif çözümü mantıklı geliyor.

Tarih: 18 Kasım 2005, 18:41 - İp: yok