anittedhav
anittedhav (üye)
İstanbul / Meraklı

Profesyonel Ve Duyarlı Arkadaşlarımızdan

Profesyonel ve duyarlı dedim çünkü bilgi kirliliğinin ve yanlış yönlendirmenin üst safhada olduğu bir internet çağındayız.
Fotoğrafçılıkta profesyonel olmasamda çektiğim fotoğraflar kompozisyon,denge, uyumluluk ve ışık açısından oldukca başarılı bulunmuştur çevrem tarafından.Buda bana daha çok sevdiriyor bu işi. Kullandığım makine yaklaşık 3 yıl önce 250-300 ytl'ye aldığım canon'un kompakt makinelerinden powershot. Fakat son 1 senedir pil dayandıramaz oldum. En fazla 15' dayanıyor. Bundan dolayı profesyonel bir SLR makine alıp bilinçli bir şekilde daha iyi çalışmalar yapmak istiyorum. Dar gelirli bir insanım. Bu yüzden atacağım yanlış bir adım bana hem maddi hemde manevi açıdan sıkıntılar doğurabilir. Siz profesyonel ve tavsiyelerine güvenebileceğim insanlardan yardım almak istiyorum. 2000 en fazla 2500 tl bütçem var. Son zamanlar SLR makineler hakkında internet ortamında ürün karşılaştırmaları, kullanıcı yorumları bu tür beni tadmin edebilecek araştırmalar yaptım fakat aradığımı bulsamda kafa karıştırıcı bir değil birden fazla nokta oldu.

Bu araştırmamda albenisi yüksek makineler oldukça fazla olsada gözüme d7000 takıldı en fazla.
Yurt dışından getirtmeye kalktım. Neredeyse yarı kat fiyatına fakat KDV'si,garantisi vb. hususlar kafama takıldı.
Birçok teknoloji sitesi var çok ucuza satılan onlarada güvenmiyorum hiç.
Bilindik teknoloji marketlerinde ise çok pahalı.

Öncelikle ben bu makineyle neler yapmak istediğimi söyliyeyim ki sizde ona göre bir tavsiyede bulunun.
Doğa fotoğrafçılığı,makro çekimler, iç ve dış mekanlar, özel günler, portre, ürün çekimleri ve çektiğim fotoğrafın basımı.
Özellikle son söylediğim önemli benim açımdan çünkü fotoğrafımı A2 gibi büyük ebatlarda görüntü kalitesi bozulmadan baskı sonucu almak istiyorum.
Bundan dolayı çözünürlük ve pikseli yüksek olan makineler illede al beni diyor. Önümüzdeki 15-20 sene bunu kullanmayı düşünüyorum bunuda söyliyim.
Öncelikle Nikon'u tercih ediyorum.Bundan dolayı D3200, D5100, D90 ve D7000 oldukça kafamı karıştırdı.
Karşılaştırma yaptığımda 3200 fiyatına göre hepsinin üstünde görünsede fiyatının az olması talebin az olmasından dolayı sanırım talepte az olunca özellikleri yüksek sorunlu bir makine gibi gözüküyor.
D90 ise pikseli çok düşük geldi bana 12.1 ve bazı özellikleride eksik.
D5100 D7000 ile benzer özellikte fakat aralarında neredeyse 2000 tl ye yaklaşan fiyat farkı var. Bu kafamı karıştıran ayrı bir nokta.
Acaba biraz daha sabredip para biriktirsemde D7000 mi alsam. D7000 alınca önümüzdeki 10-15 sene kullanabilir miyim.
Burada makinenin dahanıklılığı, fonksiyonelliği önemli çünkü yalnızca birkere alabileceğim. Maddi durumu düşük bir insanım hayal kırıklığına uğramak istemem.
Tavsiye ve yorumlarınızı bekliyorum.

Ciddi ve bilinçli arkadaşlar düşünce ve önerilerini aktarırsa memnun kalırım.

Tarih: 20 Eylül 2012, 21:29 - İp: 94.***.**4.160
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın arkadaşım, yazdığın makinaların hepsi amatör makinalardır. Profesyonel makinalar başkalarıdır. Neyse konumuz bu değil. Madem bütçen kısıtlı, bence Nikon D3000 veya D5000 ile başla. Eski modellerdir. Hem DSLR nin tadına varırsın. Hem de paranın yarısı cebinde kalır. Bir müddet, yani bir kaç sene kullanır DSLR de acemiliği atar, daha ileri düzeylere geçersin. Ben yaklaşık 3 yıldır D5000 kullanıyorum. Çok memnunum. Ayrıca gwert arkadaşın dediği gibi alacağın makinayı kesinlikle 10-15 sene kullanamazsın. Makina yaklaşık üç yıl sonra sende psikolojik ömrünü bitirmiş olur. Yeni modellere bakmaya başlarsın. Benim şimdi gözüm Sony A77 de. bugün inceledim içim gitti. kısmet artık. Bilmem anlatabildim mi?

Tarih: 4 Ekim 2012, 21:16 - İp: 82.***.**9.165
onurozkan
onurozkan (üye)
Bursa / Amatör

Ben de neredeyse benzer durumdaydım fakat ben daha çok portre çekiyorum. Ve karar verdim yurt dışından 1700 TL ye 18-105 kit ile Nikon D90 getirttim. Şansıma da bir teknoloji marketin indirimi denk geldi ve 250 TL ye 50mm f/1,8 aldım. Şu an çok memnunum. Bundan önce Canon 500D kullandım ama bir türlü ısınamamıştım, ama 500d de kullanan bir çok insan var sonuçta. Benim tavsiyem forumlarda yazan herşeyi dikkate alma. Sonuçta her makinanın bir kullanıcı kitlesi var. Seninde kafana hangisi yatarsa içinden hangisi sana sıcak gelirse ona yönel pişman olmassın.

Tarih: 5 Ekim 2012, 01:14 - İp: 78.***.**5.67
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

2. çarkı ve 2. ekranı olup da amatör olan bir makine yoktur, bilginize.

Amatör diyelim, 2008de çıktı D90, 2008 yılında güzel fotoğraf çekilmiyor muydu ? 450D çıktığında da, filmli çağda da harikulade fotoğraflar mevcut, takılmayın.

Fotoğrafı çekenin siz olduğunu az çok anlamışsınız belli ki, şimdi makinenizin size yetişmesini istiyorsunuz. O vakit 500D veya 550D ile 18-135 lens alarak başlayabilirsiniz. O kadar para verdiğiniz makine elinize oturmadı diyelim, D90 güzel makine, benzer fiyattaki ve segmentteki makinelere göre daha oturaklı bir gövdeye sahip.
D90 ile 18-105 lens de güzel bir seçimdir, bu makinelerin hiç biri sizi üzmez emin olun. Kaliteli fotoğraf için iyi makineden önce iyi lense ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

İyi fotoğraf ise makine ve lensten bağımsız bir durum tabii ki.

Tarih: 5 Ekim 2012, 13:43 - İp: 88.***.**1.176
theyapici
theyapici (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

canon marka kompakt makinenizin pili yanlış kullanımdan dolayı çabuk bitiyor olabilir yada olmadı ucuza yenisini alabilirsiniz.Makinelerin perdeömrü vardır giriş seviye hersene orta seviye 2 sene daha üst seviyeler 3-4 yılda bir güncellenir yani 15 yıl yaşayacağııza garantiniz yok ki kullanacağınıza garantiniz olsun.bütçenizin düşüklüğünüde göz önüne alırsak zaten ona göre şekilleniyor 2500e d3200 var zaten 18-105 li.Ama ben yerinizde olsam gider bir FF 2. el makine alırım ve öncelikli olrak 50mm takarım sonra lense yönelirim.

Tarih: 5 Ekim 2012, 16:15 - İp: 78.***.**4.145