anittedhav
anittedhav (üye)
İstanbul / Meraklı

Profesyonel Ve Duyarlı Arkadaşlarımızdan

Profesyonel ve duyarlı dedim çünkü bilgi kirliliğinin ve yanlış yönlendirmenin üst safhada olduğu bir internet çağındayız.
Fotoğrafçılıkta profesyonel olmasamda çektiğim fotoğraflar kompozisyon,denge, uyumluluk ve ışık açısından oldukca başarılı bulunmuştur çevrem tarafından.Buda bana daha çok sevdiriyor bu işi. Kullandığım makine yaklaşık 3 yıl önce 250-300 ytl'ye aldığım canon'un kompakt makinelerinden powershot. Fakat son 1 senedir pil dayandıramaz oldum. En fazla 15' dayanıyor. Bundan dolayı profesyonel bir SLR makine alıp bilinçli bir şekilde daha iyi çalışmalar yapmak istiyorum. Dar gelirli bir insanım. Bu yüzden atacağım yanlış bir adım bana hem maddi hemde manevi açıdan sıkıntılar doğurabilir. Siz profesyonel ve tavsiyelerine güvenebileceğim insanlardan yardım almak istiyorum. 2000 en fazla 2500 tl bütçem var. Son zamanlar SLR makineler hakkında internet ortamında ürün karşılaştırmaları, kullanıcı yorumları bu tür beni tadmin edebilecek araştırmalar yaptım fakat aradığımı bulsamda kafa karıştırıcı bir değil birden fazla nokta oldu.

Bu araştırmamda albenisi yüksek makineler oldukça fazla olsada gözüme d7000 takıldı en fazla.
Yurt dışından getirtmeye kalktım. Neredeyse yarı kat fiyatına fakat KDV'si,garantisi vb. hususlar kafama takıldı.
Birçok teknoloji sitesi var çok ucuza satılan onlarada güvenmiyorum hiç.
Bilindik teknoloji marketlerinde ise çok pahalı.

Öncelikle ben bu makineyle neler yapmak istediğimi söyliyeyim ki sizde ona göre bir tavsiyede bulunun.
Doğa fotoğrafçılığı,makro çekimler, iç ve dış mekanlar, özel günler, portre, ürün çekimleri ve çektiğim fotoğrafın basımı.
Özellikle son söylediğim önemli benim açımdan çünkü fotoğrafımı A2 gibi büyük ebatlarda görüntü kalitesi bozulmadan baskı sonucu almak istiyorum.
Bundan dolayı çözünürlük ve pikseli yüksek olan makineler illede al beni diyor. Önümüzdeki 15-20 sene bunu kullanmayı düşünüyorum bunuda söyliyim.
Öncelikle Nikon'u tercih ediyorum.Bundan dolayı D3200, D5100, D90 ve D7000 oldukça kafamı karıştırdı.
Karşılaştırma yaptığımda 3200 fiyatına göre hepsinin üstünde görünsede fiyatının az olması talebin az olmasından dolayı sanırım talepte az olunca özellikleri yüksek sorunlu bir makine gibi gözüküyor.
D90 ise pikseli çok düşük geldi bana 12.1 ve bazı özellikleride eksik.
D5100 D7000 ile benzer özellikte fakat aralarında neredeyse 2000 tl ye yaklaşan fiyat farkı var. Bu kafamı karıştıran ayrı bir nokta.
Acaba biraz daha sabredip para biriktirsemde D7000 mi alsam. D7000 alınca önümüzdeki 10-15 sene kullanabilir miyim.
Burada makinenin dahanıklılığı, fonksiyonelliği önemli çünkü yalnızca birkere alabileceğim. Maddi durumu düşük bir insanım hayal kırıklığına uğramak istemem.
Tavsiye ve yorumlarınızı bekliyorum.

Ciddi ve bilinçli arkadaşlar düşünce ve önerilerini aktarırsa memnun kalırım.

Tarih: 20 Eylül 2012, 21:29 - İp: 94.***.**4.160
omer45
omer45 (üye)
Balıkesir / Amatör

d5100 gibi aps-c formatlı makinalar yerine full frame makinalara yönelmeni tavsiye ederim bahsettiğin çekimler için ayrı ayrı lens alman lazım zannımca bu bütçe ile biraz zor görünüyor ama daha bilgili arkadaşlar da cevaplarsa daha fazla bilgi edinebilirsin

Tarih: 21 Eylül 2012, 00:37 - İp: 88.***.**3.201
appendix
appendix (üye)
Kırklareli / Meraklı

15-20 yıl gidecek elektronik ürün zor, varsayı gitse de güncelliğini koruyamaz.

Tarih: 21 Eylül 2012, 09:48 - İp: 78.***.**3.31
anittedhav
anittedhav (üye)
İstanbul / Meraklı

Öncelikle yorumlarınız için teşekkürler, her dal için ayrı bir lens almak gerekiyor anlaşılan. Günümüzde satın aldığımız makine ile birlikte verilen 55-105 mm lensler bu tür ihtiyaçlarımı azda olsa karşılamamı sağlar mı? "appendix" arkadaşımızın dediği gibi güncelliğini koruyabilecek bir gövde yani yukarıda belirtmiş olduğum ihtiyaçlarımı karşılamak için ileride alacağım lenslerle bugün ki günde alacağım gövdede uyum sorunu yaşanır mı?
10-15 sene kullanabileceğim makine derken sadece gövdeden bahsettim.
Nikon bu konuda daha ciddi geliyor bu yüzden bana çünkü benim bildiğim sadece göze dayalı ürünler üretiyor. Canon'a ısınamamın bir nedeni her alana elini uzatması. Yakında cep telefonu çıkarırsa şaşırmam.

Tarih: 21 Eylül 2012, 10:23 - İp: 85.***.**0.42
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

Bir sürü alandan bahsetmişsiniz bunlar için en az 7-8 binlik bir ekipmana ihtiyaç var sadece özel gün demek bile her ekipman için x2 almanız gerekir. 55-105 mm diye bir lens yok. 18-105 var.. Nikon ve Canon hakkındaki bilgileriniz tamamen yanlış. Nikon'un sensörünü de Sony üretiyor Canon herşeyini kendi üreten bir markadır. Nikon'da araba üreten bir gruba bağlı bir markadır. Canon dslr dışında video kamera, yazıcı, tarayıcı ve birkaç ürün gamında daha üretim yapar.

TIKLAYIN

Tarih: 21 Eylül 2012, 12:56 - İp: 78.***.**9.50
anittedhav
anittedhav (üye)
İstanbul / Meraklı

Sevgili puskas 18-55 ve 18-105 i kastettim bende biliyorum olmadığına ama yanlış bir şekilde ifade ettim.

Bu konuyu uzun uzun tartışıp başlığı tepede tutmak yerine uzman bir arkadaşımız makineler hakkında bilgisi olan değil yalnız makinelerle içli dışlı olan çekim yapan arkaşlarımız varsa net olarak birşey söyleyebilir mi?
Çünkü değişik terimler kullanarak pekte anlamadığım şeyleri söyleyerek kafam dahada çok karışıyor dediğim gibi ben profesyonel değilim SLR makinelerde. Bu yüzden bana "D700i alırsan şöyle sorunlar yaşarsın D90 ı alırsan şu şekilde avantajın olur" gibi şeyler söylemenizde yarar var.
Yukarıda uzun uzun yazdım gayet açık ve basit. Yani gövde konusunda yardımcı olmanızı rica ediyorum. Lensi geçtim artık.

Tarih: 21 Eylül 2012, 14:25 - İp: 85.***.**0.42
appendix
appendix (üye)
Kırklareli / Meraklı

2000tl ye ve yakın fiyatlara böyle birşey yok...10-15 sene kullanım da yok....

2. el canon 5d temizinden + 28-75 tamron f 2,8+ 70-300 tamron vc f 2,8 + 50 mm f 1,8 güzel bir ekipman olur

Tarih: 21 Eylül 2012, 18:08 - İp: 78.***.**0.65
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

Bütçenize göre d700 ve d90 çok zor. d700'ün sırf body'si 4-5bin gibi.. Çekmek istediğiniz alanları teke indirin ve bütçenize uygun giriş seviye bir makine alınız. Kullanım ömrüne gelince bu tamamen şans olayı ve kullanımla alakalı bir durum. Kenarda yatan makine 20 senede gider

Tarih: 21 Eylül 2012, 20:17 - İp: 78.***.**3.24
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

Illa Nikon istiyorsan bir tane D5100 ve 18-105mm VR al (spot ya da ikinci el). Mukemmel bir algilayicisi ve donen LCD'si var. Uzun yillar seni goturur ama 15 seneyi garanti edemem

Tarih: 21 Eylül 2012, 20:49 - İp: 84.***.**1.146
husoft07
husoft07 (üye)
Antalya / Amatör

Arkadaşlar belli bir noktadan sonra D700 modelini kullanmaya başlamışlar. Öncelikle D700 ve D7000 birbirinden farklı modeller. D700 Full Frame yani sensör boyutu yüksek bir makinedir. D7000 ise Crop bir makinedir. İhtiyacını genelde doğa fotoğrafları olarak betimlemişsin. D7000 in diğer yazdığın makinelerden farklı kılan başlıca özellikleri 39 adet focus ( odak ) noktasına sahip bir makinedir. Bunlardan 11 tanesi çapraz tip noktadır. Diğer alt modellerde ve Canon un EOS 650D nin altındaki modellerde 11 nokta ve sadece merkez çapraz tiptir. Bu özellik hareketli nesneleri fotoğraflamayacaksan pek fazla bir fark oluşturmaz senin için. Kullanım ömrü için kimse sana garanti veremez. Teknolojinin gelişmesi ve fiyatların düşmesi seni ileride cezbedebilir. Doğa fotoğrafı ile meşgul olacaksanız benim tavsiyem şimdilik D3100 gibi bir model alıp yeni duyurulan Nikon D600 yada Canon Eos 6D nin fiyatları uygu bir seviyeye inene kadar beklemeniz olacak. Bu modeller yeni duyurulan FullFrame makinelerdir.

Tarih: 21 Eylül 2012, 21:13 - İp: 78.***.**5.97
qwert
qwert (üye)
Aydın / Amatör

15-20 sene kullanamazsın, 1000-1500 TL aralığında nikon ya da canon (fark etmez) al güzel güzel kullan. Bu düzeydeki makinelere ait fotoğrafların arasındaki farkı kolay kolay kimse anlamaz. Aslında kullanıcılara hangi makine tarafından çekildiği belli olmayan fotoğraflarla test yapıp, hangi makine ile çekildiklerini soran bir anket gibi bir şey yapmak lazım (özellikle her şeye ahkam kesen kişilere) . Forum'u takip eden herkese iyi akşamlar dilerim...

Tarih: 4 Ekim 2012, 20:25 - İp: 88.***.**9.190