mytolocia
mytolocia (üye)
Bitlis / Meraklı

Profesyonel Fotoğraf Makinesi (öneri - B

Merhaba arkadaşlar uzun zamandır düşündüğüm bir işe el atmayı planlıyorum. Etrafımdaki insanların ellerinde gördükçe ben de bir iki kurcaladım , kendimce fotoğraflar çektim .Bu ilgim giderek arttı ve bir profesyonel fotoğraf makinesi almaya karar verdim . Media Marketdaki görevliden biraz bilgi aldım ve iki makine önerdi .

(Sadece özelliklerini görmeniz için linklerini verdim . Fiyatlara daha tam olarak bakamadım )

- Canon EOS 500D 18-55mm + 75-300mm

- Nikon d3100 18 55mm + 55 200mm

Media Market'da bu aletler 1900 - 2000 TL arasında satılıyor . Bu verdiğim sitelerde bile fiyatlar daha uygun .Kafamdaki soruları yanıtlarsanız çok sevinirim.
- Yurt dışından almak mantıklı mıdır ? (Ne riskleri vardır ? )
- Başlangıç için yeterli midir ?
- Fiyatlar konusunda daha uygun alabileceğim yer var mıdır ?
- Önerebileceğiniz daha iyi makine var mıdır ? (yakın fiyatlarda)
- Kişisel önerileriniz ? (şuradan başla , şu set iyidir vs )

Zaman ayırdığınız için teşekkürler.

Tarih: 19 Ekim 2011, 19:49 - İp: 88.***.**9.95
onurbalkan26
onurbalkan26 (üye)
Eskişehir / Meraklı

selam,
1- yurt dışından alacaksan eğer tanıdığın vasıtasıyla getirmeyeceksen veya sen gidip almayacaksan, kargo sana getirirken gümrükde takılıp senden vergi ücreti ıvır zıvır ücreti kesecektir ve yine buradaki fiyatlara yakın civarda bir para elinden cıkarmak durumunda kalabilirsin. tabi bide şöyle bi durum var eğer satıcıyla birebir görüşüp hediye olarak göndermesini veya 70 dolar altında göstermesini söylersen gümrükten gecebilir. ama yine de riski var.
2-başlangıç için iyi hatta fazla bile diyebileceğimiz 2 makine bunlar.
3- bence herzaman en son cıkanı almakda fayda var çünkü daha güncel daha gelişmiş oluyor icabında. yani bu sebeple senin limitin 1.500-2.000 tl gibi gözüküyor. ozaman canon 550D veya 600D tavsiye ederim.
nikon konusunda bişey diyemicem nikon pek kullanmadım kullananlar fikirlerini sunsunlar.

eğer 2. el almayı düşünürsen elimde canon 550D var satmayı düşünüyorum
537 488 65 14 buradan veya site üzerinden ulaşıp bilgi alabilirsin.
ayrıca bende eskişehirdeyim...

#onurbalkan26' tarafından 20.10.2011 11:43:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Ekim 2011, 00:50 - İp: 78.***.**3.5
oquzhan
oquzhan (üye)
Ankara / Meraklı

ilk makinanda 2000 liraya kadar çıkabiliyorsan üstüne 200 lira daha ekle vatanbilgisayar'dan %25 indirimle Nikon D90 + 18*105 al derim.

Ama bildiğim kadarıyla eskişehirde de vatanbilgisayar yok

Tarih: 20 Ekim 2011, 20:45 - İp: 78.***.**0.96
stumer
stumer (üye)
İzmir / Amatör

Genelde yanlış kullanılan bir terimi düzeltmek için yazıyorum. Makinenin profesyoneli olmaz. Onu kullanan kişi o işi para kazanmak için yapıyorsa profesyoneldir. Yoksa amatördür, yaptığı iş hobidir. Bir amatör de en gelişmiş makineyi kullanabilir ama profesyonel olmaz.
Makine seçerken tabii ki ödeme gücümüz çok önemli ama taksit vb. imkanlarla biraz üzerine çıkabiliyorsanız Canon 550D veya Nikon D90 alın derim. Başlangıçta 18-105 mm mercek alırsanız sizi uzun süre idare eder, sehpa taşımadan da fotoğraf çekme şansınız olur. tele zoomları daha sonra düşünebilirsiniz.
İyi çalışmalar.

Tarih: 21 Ekim 2011, 12:26 - İp: 78.***.**6.71
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Önerdiğiniz makinalar profesyonel değildir. Giriş seviyesinde amatör makinalardır. Hepsi iyidir. Kafanıza yatan, elinize oturan birini seçin. Güle güle kullanın.

Şu profesyonellik kavramına bir de ben açıklık getireyim.
Fotografçının profesyoneli olabildiği gibi, makinanın da profesyoneli vardır.

Üzerinde otomatik veya amatör çekim modları olmayan makinalar profesyoneldir. Nikon'da D3s ve d3x gibi.
Canon'da ise, eos 1d ve 1 ds marks serisi makinalar profesyoneldir.
Geriye kalan bütün makinalar amatördür...

#ercan43' tarafından 22.10.2011 22:29:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Ekim 2011, 22:03 - İp: 92.***.**0.131
dsaf
dsaf (üye)
Edirne / Doğa Fotoğrafçısı

d3100 öneririm giriş seviyesi için. Profosyonellik konusuna gelince makinanın elbette profosyoneli olur 3100 için neden giriş seviyesi diyoruz çünkü oldukça besleyici çekim modları var

Tarih: 22 Ekim 2011, 08:56 - İp: 88.***.**1.144
delirendeli
delirendeli (üye)
İzmir / Amatör

Bunu ben de pek merak eder oldum.
Profesyonel makine deyince akla ne geliyor? Full frame olup olmaması mı , yoksa aşırı pahalı olması mı ?

Dediğiniz gibi canon 500d progfesyonel makina mı yoksa amatör makine mı? ya da bu nitelikler ( pro. , amatör ) kullanıcıya ait nitelikler midir? 5d mark II ile yapılan çekimi eğer 500D ile yapsaydım 500D nin sahip olmadığı hengi profesyonel özellik beni kısıtlardı?

Cidden merak ettiğim için soruyorum.

Tarih: 23 Ekim 2011, 08:16 - İp: 217.***.**9.210
  • 1