codeihk
codeihk (üye)
İstanbul / Amatör

Pro. Fotografcinin Lensleri?

Profesyonel bir fotografcinin elinin altida hangi lensler bulunmali? Sony Alpha A100 modeli icin konusacak olursak www.sony.com.tr sitesindeki Alpha serisi orijinal lenslerden hangilerine sahip olmak gerekir? Zaten4-5 amaca yonelik lensler var.Profesyonel bir fotografci Wideangle,Tele vb. gibi lenslerin butun cesitlerini elinin altinda bulundurmalimi? Bulundurmali ise bu lenslerin amaclari neelrdir? Ornegin Telephoto lensler yanlizca uzak icinmidir? Wideangle lensler yanlizca yakin ve kalabalik alan cekimleri icinmidir? YAni su amac icin su lensi tavsiye ederim seklinde yardimci olursaniz cok sevinirim. Ayrica illa Sony marka lens olmasina gerek yok. Alpha A100 e uysun yeter. Butun lens cesitlerinden toplamayi dusunuyorum ve A100 e uyan hangi marka o katagoride e iyi ise onu tavsiye etmenizi istiyorum. Ornegin Telephoto lens icin :Sigma AF 50-500mm F4-6.3 EX DG , Wideangle lens icin : Sony SAL-16F28 - 16mm f/2.8 Fisheye. Lens firmalarinin kataloglarina baktigimda en yuksek fiyatli lenslerin en iyisi olabilecegini bende tahmin edebiliyorum ama sizden ricam kalite/performans orani en iyi olan lensler.Cevaplariniz icin simdiden tesekkurler.

Tarih: 3 Aralık 2007, 14:31 - İp: 88.***.**3.6
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

pro fotoğrafçıların kullandığı lensler diye bir kavramı doğru bulmuyorum .
100 dolarlık 50mm leri, artık üretilmeyen ikinci elde 20 lira etmeyen lensleri kullanan bir sürü fotoğrafçı olduğu gibi, 10 000 dolarlık lensleri kullananlar da var.

lenslerin amaçlarını açıklamak için sayfalarca yazmak lazım ve yazmak yine yeterli değil , zor ve karmaşık sorular bunlar ve kesin bir yanıtı olamaz.

mesela sony.com.tr deki lensleri ele alalım.

300mm f2.8 . yeryüzündeki en lenslerden biridir, mükemmeldir, olaüan üstüdür(abartmıyorum gerçekten mükemmel) ama bu lensin asgari odak mesafesi 2 metreden başlıyor, yani alıp eve gelirseniz hi bir şey çekemezsiniz
8000 dolarlık bu canavar lens pek çok kişiye hiç bir şey ifade etmez, çünkü 300mm ve pek çok çekim için uygun değilken yaban hayat, spor fotoğrafı için alınabilecek en iyi şeylerden biridir.

16mm fisheye, fisheye lensler bence geyik amaçlı üretilen hiç bir işe yaramayan saçma sapan şeylerdir ama başka birisi kullanabilir, hoşuna da gider ama bence anlamsız şeyler.

bence lenslere ciddi yatırım yapmadan önce objektifler, fotoğrafçılık konularında sağlam bilgi edinin yoksa parayı çarçur etmiş olursunuz.

Tarih: 3 Aralık 2007, 15:55 - İp: 81.***.**7.49
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

profesyönel fotografçılar bu işten para kazandıkları için en iyi ekipman ile çalışmak isterler.bu birazda onların kazanımları ile ilgili bir tercih..
almak istediğiniz lenslere gelince..yapmak istediğiniz çekimlere göre lenslerinizi alacaksınız.burdada bütçe olayı gene devereye girecek.örneğin geniş açıda sony nin 11/18 geniş açı lensi oldukça güzel bir lenstir.yok bu bahallı ve ben daha ekonomik bir lens almak istiyorum diyecekseniz sigmanında oldukça başarılı bir lensi olan 10/20 gibi bir ultra geniş lens alabilirsiniz..telefoolarda sonye ait çok kaliteli lensleri var.ama çok pahallı..sizin yazmış olduğunuz sigma 50/500 lens te fiyat performans olarak başarılı bir lenstir..yalnız sigmanın sony için ürettiği lenslerde hsm özelliği yok.o yüzden bu lensi sonyde kullanana birine danışın,yada alacağınız yerde makinanız ile deneyin..

Tarih: 3 Aralık 2007, 16:08 - İp: 85.***.**6.214
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

hakanla aynı anda yazmışız

Tarih: 3 Aralık 2007, 16:09 - İp: 85.***.**6.214
codeihk
codeihk (üye)
İstanbul / Amatör

2 nizide iyi anliyorum.Tabiki benim bu soruyu sormamdaki amacimda parami carcur etmemek icindir. Mesela soyle yorumlar bekliyorum arkadasinda dedigi gibi sony nin 300mm lik telephoto lensi mukemmel bulmussunuz.Yani sizin telephoto klasmanindaki tercihiniz bu lenstir olarak algiliyorum.Amaciyla alakalida guzel yorm yazmisiniz yani maclar ve doga fotografciligi.Tam istedigim bilgiler bunlar.Umarim yorumlarinizida fiyat/performans oraninida dikkate alarak yaziyorsunuzdur.Dedigim gibi bu soruyu asil acmamin nedeni parami sokaga atmadan iyi kalite ve fiyatida fena olmayan lensleri ogrenmektir.Ciddi sekilde butun kategori lenslerden almayi dusunuyorum.Ama sony nin bu lensinin fiyati cok abarti geldi. Telephoto olarak daha iyi fiyat/performans oranina sahip lensler olabilicegini dusnuyorum.
Asil amacim burda herkesin eger cebinde parasi olsa almayi dusundugu lensleri yazmasidir.Bu onerileri yazarken kendiniz aliyormus gibi olcup bicerek yazarsaniz sevinirim yoksa bir markanin en yuksek fiyatli lenslerinin en iyi lensler olabilicegini bende tahmin edebiliyorum.Her kategoriye bir yada iki favori lens onerisi.Su sekilde bir format olursa guzel bir konu olacaktir bence:
Telephoto Lens icin : ...................
Wideangle Lens icin : ...................
Macro Lens icin : .......................
Sony Carl Zeiss Lens icin : .............
Zoom Lens icin : ........................
Sony Standart Lens icin : ...............
Bu lens tercihlerini Sony Alpha serisi fotograf makineleri icin ozel istedigimden Lens kategorilerini SOny sitesinden aldim.Simdiden yorumlariniz icin saygilar...

Tarih: 3 Aralık 2007, 18:03 - İp: 88.***.**3.6
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Hadi seni kırmayayım ve yazayım

Ama o tanımlarınızı bir kenara bırakalım

Standart zoom: En çok kullanacağınız objektiftir.

Carlzeiss 16-80 . 1300 lira. çok çok iyi bir standar zoomdur. 16mm den başlar ve bu 24mm ye denk gelir, diğer tarafta teleye uzanır.

Ultra geniş açı: 11-18 sony var, sigma 10-20 var, tamron 11-18 var. istediğini alabilirsin, birbirine yakın kalitede objektifler.

Kısa teleobjektif: sony 70-200 f2.8. 70-200 lerin en iyisi belki de. mükemmeldir. ama pahalıdır da.
şunu çekersin bunu çekersin demek ikansız, kadrajına ne sığıyorsa çekersin.

telephoto:300mm yukarıda yazdım . 12000 lira türkiye fiyatı . onu geçiyorum .

100-300 sigma . 1000 dolar.,iyi objektiftir.

75-300 sony ucuz yollu ortalama bir lens. çok şey beklemezsen seni üzmez.

makro :sony 100mm
sony 50mm
tamron 90mm
sigmanın 50,70,105mm leri.

ya, dediğim gibi öncelikle bu işi iyice öğrenin . fuzuli masraf olur çünkü.

Tarih: 3 Aralık 2007, 19:35 - İp: 88.***.**2.146
alikeser
alikeser (Objektif)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

hocam bence yanlıs anlama ama sen butun lenslerı alcaksan cok paran var yada en azından para sıkıntın yok...
bence bır kursa yazıl orda gereklı bılgıyı alıyorsun zaten kendı lens secımını kendın yaparsın hem ısıne yarar senınde fotografcılık adına olsun lesn bılgııs olsun

Tarih: 7 Aralık 2007, 02:24 - İp: 85.***.**6.93
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Sayın ''buffalo'' ; hazır konu açılmışken sormak istedim..Sigma'nın 70 ve 105 makroları, açık havada portre çekimleri için kullanışlı olurlar mı?mesela EF 85 mm f/1.8 mi yada Sigma 70 mm f/2.8 EX DG Macro mu desem?

Tarih: 7 Aralık 2007, 23:18 - İp: 88.***.**0.41
codeihk
codeihk (üye)
İstanbul / Amatör

Egitim sart disoun yani :D Bos vakit bulabilirsem bende gitmeyi dusunuyorum. Hayirlisi diyelim

Tarih: 8 Aralık 2007, 10:53 - İp: 88.***.**3.6
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

aeron 85mm yi genelde portre ağırlıklı kullanırsın..bahsettiğin makro lensleri hem makro ve hemde portre çekimlerde kullanacağın için makro lensi tercih etmek daha mantıklı olacaktır..

Tarih: 9 Aralık 2007, 00:39 - İp: 88.***.**4.31
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Sayın ''merhaz''; yanıtınız için teşekkür ederim..Benim çekimlerimde makroyla hiç işim olmuyor..Tamamen portre çekimi için almak istiyorum..karşılaştırdığım lenslerin optik kaliteleri açısından mukayese istemiştim..

Tarih: 12 Aralık 2007, 20:43 - İp: 88.***.**1.181