bariscvs
bariscvs (üye)
İstanbul / Meraklı

Pentax K20d Spot

pentax k20d ile ilgili 2.el yada spot fiyat konusunda bilgisi olan biri varsa yardım rica ediyorum.

#bariscvs' tarafından 20.12.2008 14:37:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Aralık 2008, 12:22 - İp: 85.***.**2.177
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

Hayyamda birkaç yerde K20 gördüm,
birde mustafa abi'de K20 var ,
ticaretinde çok dürüsttür sizi üzmez .
K20 yüksek iso da geren yapar sizi üzebilir.

Tarih: 21 Aralık 2008, 02:42 - İp: 85.***.**2.43
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Kit lensle birlikte 1250 USD ye Hayyam da Free Lens Vehbi Bey de spot K20D var.
Pentax yüksek iso da diğer makinalara göre daha fazla gren yapar diye algılanıyor ancak detayları daha fazla korur (Dpreview testlerine göre). Noise reduction özelliği yükseğe getirilirse çok gren yapmaz fakat o zaman da diğerleindeki gibi detaylar kaybolur. Ayrıca APS-C sensörlü makinalarda en geniş dinamik aralığa (DR) sahip makinadır K20D (9 EV). Ben tavsiye ederim.

Tarih: 21 Aralık 2008, 17:55 - İp: 88.***.**1.9
bariscvs
bariscvs (üye)
İstanbul / Meraklı

teşekkür ederim yardımlarınız için. sonunda k10d de karar kıldım. k10d için cok uygun bir fiyata satan birinden temiz bir k10d. bir aksilik olmazsa yarın alıyorum.

Tarih: 23 Aralık 2008, 22:06 - İp: 88.***.**8.209
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

Hayırlı olsun k10D niz. güle güle kullanın.
Şu gren konusunu açalım.
prensip olarak grensiz makina mümkün değil.
demekki greni istemiyorsak ya makine silecek ya bilgisayarda biz sileceğiz.
Canon makinede iyi gren temizliyor zira CMOS ta grenin cinsi temizlemeye müsait.
Nikonda makinede greni iyi temizliyor ancak grenin cinsi CCD olduğundan detay kaybı oluyor.
Pentax detay kaybı olmasın diye ? greni az temizliyor , PC de temizlemekte pek başarılı olmuyor.
sonuç:
Greni sevmeyen canon alıcak.
Detayı seven Pentax
greni sevmeyip detayı seven Nİkon
doğrumu ?

Tarih: 24 Aralık 2008, 04:23 - İp: 85.***.**9.160
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

K10D güzel makina, kullandım ve çok memnun kaldım. Hayırlı olsun

Pentax detay kaybı olmasın diye ? greni az temizliyor , PC de temizlemekte pek başarılı olmuyor.

Soru işaretinden dolayı aşağıdaki Dpreview gren karşılaştırma linkini veriyorum. K20D nin detayları daha iyi koruduğu görülecektir. K20D sensör içinde de Gren temizleme yapmıyor. Eğer en güçlü seçeneği seçerseniz gren temizleniyor ancak detay kaybı çok (linkin bir sonraki sayfası)

Gren karşılaştırma

PC de temizlemek başarılı değil derken Noise Ninja ya da Neat Image çok başarılı programlar. Aksine PC de gren temizlemenin daha fazla olanak ve seçim hakkı tanıdığını düşünüyorum.

Canon makinede iyi gren temizliyor zira CMOS ta grenin cinsi temizlemeye müsait. Nikonda makinede greni iyi temizliyor ancak grenin cinsi CCD olduğundan detay kaybı oluyor.

Canon tüm modellerinde Nikon ise D60 hariç diğer son modellerinde CMOS kullanır. Yani Nikon da aslında CCD sensör kullanmıyor artık. Sadece CMOS teknolojisinde Canon uzun süre çalıştığı için bir adım önde kabul edilebilir. Bir de malumunuz CMOS ya da CCD gren cinsi değil de sensör tipi. CMOS az enerji tükettiğinden daha az gren üretir, CCD ise daha çok gren üretir. Düşük isolarda ise CCD nin daha keskin ve başarılı imaj kalitesine sahip olduğu söyleniyor

Greni sevmeyen canon alıcak.
Detayı seven Pentax
greni sevmeyip detayı seven Nİkon
doğrumu ?

Tek kriter bunlar değil elbette. Malum, lens seçenekleri, gövde içi titreşim önleme, aksesuar bolluğu, servis, fiyat , varsa eldeki aksesuar ve lens markası, ne çekeceğiniz vs. vs.

Mesela ben kendi adıma söyleyeyim; Pentax K20D den başka makina almayı düşünmem (daha önce K10D kullandım ve çok memnun kaldım). Belki PMA yı bekler yeni bir Pentax ı da bekleyebilirim. Ancak dün 800 USD ye Pentax K20D Body gördüm ve bence o fiyata alınabilecek daha iyi bir gövde yok. Pentax lens seçenekleri de bana yeter de artar bile. Ama Kuşçu olsam düşünmeden Canon derdim.

Edit: Link verirken bir sorun olmuş, düzelttim.

#t_yaman' tarafından 24.12.2008 13:54:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Aralık 2008, 08:09 - İp: 78.***.**5.148
  • 1