sdtyrdkn
sdtyrdkn (üye)
Bursa / Meraklı

Pentax K10d Güneşli Havalarda Çekim

merhaba ardakaşlar, çoğunuz biliyorsunuz uzun zamandır k10d sahibiyim, memnunum..

FAKAT;

güneşli havalarda oluşan fazla kontrast pozlamayı zorlaştırıyor. fakat internetten izlediğim genel fotoğraflarda böyle sorunlar fazla gözüme çarpmıyor. hatta filme çekilmiş fotoğraflar bu anlamda daha da hoşuma gidiyor. ben DR midir sebebi yoksa pozla mıdır diye düşünüyorum..

bana bu işin aslını öyretecek birileri yok mu? sert ışıkta gölgeleri kaybetmek, aydınlık yerleri patlatmak artık canıma tak etti :D

Tarih: 20 Eylül 2007, 20:46 - İp: 81.***.**2.99
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Sedat bizim topiğe yüklenen fotoğraflara baktığımda genelde gördüğüm ortak bir hata var.
Serkanda İstanbuldaki sergi sırasında arkadaşların elinde gördüğü makinalarda aynı hatayı görmüş.

Arkadaşlarımızın çoğunda kontrast,doygunluk ayarları hard konumunda.Bu DR aralığını düşürür.

Dynamicrange başarısı makina içi ayarlarla 2-2.5 stopluk pozlama aralığında azalıp çoğalabiliyor.

Dpreview de bunun grafikle gösterilmiş halini aşağıya yükledim.

Umarım konuyu anlamana yardımcı olur.

Kontrast ayarının DR ye etkisi.

Tarih: 20 Eylül 2007, 21:07 - İp: 88.***.**6.126
sdtyrdkn
sdtyrdkn (üye)
Bursa / Meraklı

ben raw çekiyorum hep, contrast ve saturation da genelde -1 de duruyor ama yeterince tatmin olamiyorum

Tarih: 20 Eylül 2007, 21:13 - İp: 81.***.**2.99
as
as (Üye)

Dslr den üzerinde software oynama olmayan fotoğraflardan alacağın sonuçlar bu kadar Sedat.

Üreticiler bu sorunun üstesinden gelebilmek için fotoğraflara makina içinde veya dışında software müdahelelerde bulunmaya çalışıyor.

Sony nin DRO ile software yoluyla çözmeye çalıştığı şeyde bu sorun.

Tarih: 20 Eylül 2007, 21:32 - İp: 88.***.**6.126
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

bazı kompaklar şunu yapar,artık bazı dsl-r'larda yapmakta.Ama ben istemem böyle birşeyi makine kafasına göre yapmasın.

ölü nokta olmayacak kadar eksik pozlama,gerisini fill light ile açar,software exposure gibi şeylerle canlılık getirir.Böylece dinamic range en geniş şekilde tutulur.

As'ın dediği gibi Kontrast ve Saturation dinamik range'i düşürür ,onun yerine raw çekip az clarity ve black level ile oynamakta işinizi çözebilir.

K10d 'de çekilen fotolardaki eksik ve patlamış yerleri gösteren dark-light are'ayı açmak yardımcı olacaktır.

Tarih: 20 Eylül 2007, 23:04 - İp: 85.***.**8.151
as
as (Üye)

Sedat birde BURADAN monitörünün siyah ve beyazları ne derece sağlıklı gösterdiğine bakarmısın.

Mönitör ayarlarından dolayı herkesten farklı bir sıkıntın olabilir.

#as' tarafından 21.09.2007 00:56:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Eylül 2007, 00:53 - İp: 88.***.**6.151
ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

Sedat, nik colour effect içinde procontrast adında bir filtre var. Bazı fotoğraflarda oldukça işe yarıyor.

Tarih: 21 Eylül 2007, 01:27 - İp: 88.***.**5.228
as
as (Üye)

Sedat Nikon topiğinde örnek D200 fotoğrafları var.
Dijital makinalardaki DR performansı açısından birde onlara bak.
LİNK

Tarih: 22 Eylül 2007, 13:09 - İp: 88.***.**6.180
  • 1