bloodward
bloodward (üye)
İstanbul / Amatör

Pentax K100d Super Aldım

Evet arkadaşlar sonunda makineyi aldım. Bu benim prof. foto çekmek için attığım ilk adım oldu. Baya karışık makine Sağdan soldan toparladığım bilgilerle bir şey yapmaya çalışıyorum.

Yanlız içinde bulunan pilleri taktım hemen bitti

Ne marka şarj edilebilir bir pil tavsiye edersiniz ?

Biraz yabancı geldi ilk defa başladığım için.. terimler fln yabancı. artık sizin ve kendi çabalarımla bu işi götüreceğim.. (:

Bu arada amatörce çektiğim ilk 2 resmimi paylaşmak istiyorum. Photoshopda ufalttım resimleri.

Bu arada arkadaşlar şu an evde resim çekiyorum ama karanlık çıkıyor Bilgisizliğime verin, hangi ayardan dolayıdır bu ?

Tarih: 6 Ocak 2008, 17:46 - İp: 88.***.**2.154
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

hayırlı olsun.k100 süper topiğinde görmek isteriz.
pil olarak en az 2700 lük pil almalısın. en az 8 tane almanı tavsiye ederim.
Marka olarak GP gayet iydir.

Tarih: 7 Ocak 2008, 00:26 - İp: 88.***.**6.238
trabzonspr
trabzonspr (üye)
Trabzon / Amatör

Makinen için tebrikler. eğer takıldığın noktalar olursa arkadaşlar da bende elimizden geldiğince sana yardımcı olmaya çalışırız bundan emin ol. ilk başlarda makine sna istediğini vermeyecektir. biraz zorlanman normal. hayal kırıklığına bile uğrayabilirsin bundan doğal birşey yok. ancak zamanla kendini geliştireceksin eğer azimli olursan.. takıldığın yerleri buradan veya daha ziyade özelden yazarsan yardımcı olurum. bendend e aynkı makineden var

pil konusuna gelince GP veya VARTA öneririm. diğer markasız pillerle aralarında çok fiyuat farkı yok. eğer uygun yerlerden araştırma yaparak aldığın sürece tabiki.

şu aşamada bol bol fotoğraf seyret ve bu gibi forumlardaki tartışma ve önerileri oku. ve aklına takılan herşeyi sor birilerine. muhakkak birileri elinden tutacaktır şüphen olmasın bu ailede vefasızlık olmaz. bizi birileri öğretti, biz de birilerine öğretiriz zamanı geldiğinde bildiğimiz kadarıyla.... askerlikteki tertipçilik misali

makinen tekrar hayırlı uğurlu olsun. Allah utandırmasın hepimizi... bol fotorğaflı günler dilerim hepinize.

NOT: Dikkatimi çekti; bendeki K100D Super sadece fotoğraf çekiyor. Sanırım 2008 modellerine resim yapma özelliği de eklemişler. Ne güzel. teknoloji ne kadar da ilerliyor değil mi arkadaşlar

Tarih: 7 Ocak 2008, 13:21 - İp: 212.***.**2.182
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

bloodward makinan hayırlı olsun.

Pozlama ölçümü için makinanın üzerindeki özelliklerin açıklamasını BURADA yapmıştım.Yerine göre hangi ölçüm modunu kullanacağını kısa sürede öğrenirsin.

Tarih: 8 Ocak 2008, 16:25 - İp: 88.***.**7.153
bloodward
bloodward (üye)
İstanbul / Amatör

Çok teşekkürler arkadaşlar yardımlarınız için. Şimdi pek bakamıyorum işlerimden dolayı ama hafta sonu kafanızı ağrıtacağım (:

Tekrar sağolun.

Tarih: 8 Ocak 2008, 21:27 - İp: 88.***.**2.154
drk_m
drk_m (üye)
Rize / Amatör

Hayırlı olsun kardeşim. Güle güle kullan.

Tarih: 8 Ocak 2008, 22:43 - İp: 88.***.**7.173
bloodward
bloodward (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar kendimi dışarı attım ilk kez makine ile ama pek iyi bir sonu elde edemedim :S

sabah gün ışığı ve gece çekimleri için püf noktalarının bulunduğu bir başlık vs. var mı ?

Tarih: 19 Ocak 2008, 20:21 - İp: 88.***.**2.154
saikou
saikou (üye)
Yurtdışı / Amatör

tripod

Tarih: 19 Ocak 2008, 20:37 - İp: 221.***.**1.92
bloodward
bloodward (üye)
İstanbul / Amatör

hehe (:

yok ayar olarak diyorum ben..

bi tripod olması lazım net sopnuç için o ayrı..

ama ayarlatı beceremiyorum tam :S

Tarih: 19 Ocak 2008, 20:50 - İp: 88.***.**2.154
saikou
saikou (üye)
Yurtdışı / Amatör

bloodward, ayari sen yapacaktin da niye DSLR aldin
Manual bir K1000 ya da zenit alsaydin.

Saka bir yana, eger ayarlarla ilgili pek fazla bilgin yoksa
netlik noktasini orta nokta, isik olcumunu matrix yap, AV moduna al, diyaframi f/3.5den f/11e kadar yarim stop artirarak cek.
Sonra isik olcumunu merkez agirlikli yap ayni seyi cek, sonra spot yap. :D

Bu kadar cekimden sonra butun fotograflari bilgisayarda incelersen en azindan makinadaki bu 4 ayarin (matrix, merkezi agirlik, spot, diyafram) ne ise yaradigini anlarsin.

Benzer sekilde kalan ayarlari da degistirerek makina uzerindeki her butonun ve menudeki her secenegin ne ise yaradigini anlamis olursun. Basta zor gelir ama aslinda en kolay yolu budur bence.

#bozbey' tarafından 19.01.2008 21:06:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Ocak 2008, 21:04 - İp: 221.***.**1.92
dursunfakı
dursunfakı (üye)
Ankara / Amatör

Öncelikle kameranız hayırlı olsun. Bende şu günlerde k100d süper veya gx-10 almayı düşünüyorum. Siz ne fiyata almıştınız. (peşin veya taksitli belirtirseniz sevinirim) Teşekkürler.

Tarih: 21 Ocak 2008, 11:36 - İp: 81.***.**0.150