histogram
histogram (üye)
İstanbul / Meraklı

Pentax K100d Super

Arkadaşlar pentaxın çıkartacağı yeni makina
http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1036&message=23792403
buyrun inceleyin

Tarih: 28 Haziran 2007, 12:15 - İp: 88.***.**8.238
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

cancaner titreşim önleme sistemleri objektiflere konulduğunda objektif maliyetleri çok artıyor.Dediğin gibi optik fiyatları zaten yüksek,ondan sonra orta halli kullanıcıların bu tür optikleri alması neredeyse imkansız hale gelecek.Gövde deki titreşim önleme sistemleri bu yüzden daha düşük maliyetli optikleri kullanma seçeneği sunuyor.

Toz önleme sistemi hakkında daha öncede görüşlerimi yazmıştım.
Ben Canon EOS 30D yi incelemem sırasında 30D 3 aylık süre içerisinde 3 sefer sensör temizliği yüzünden servise girmek zorunda kalmıştı.
K100D incelemesinde de makina 2 sefer sensör temizliği için servise gitmişti.
Oysa en çok objektif değiştirdiğim (belki 200 sefer) makina olan K10D sensör temizliği nedeniyle henüz sersvis yüzü görmedi.Ve bu makina yaklaşık 6 aydır bende.Demek istediğim K10D nin bu sistemi belki Olympus kadar değil ama işe yarıyor.

Düşük ışıkta focus sorununu biraz daha açıklamakta fayda var.

Burada bakılması gereken nokta düşük ışıkta ne kadar hızla fokus yapılabilmesi değil doğru fokusun yapılabilmesidir.

30D çok gibi bir makina düşük ışıkta çok hızlı fokus yapabilirken doğru noktaya fokus ta aynı oranda başarı sağlıyamıyabiliyor.

K100D nin sorunu ise düşük ışıkta fokus yapmakta zorlanması idi.

Fokus noktasının tam istenen nokta olmamasına rağmen fokusun hızlı olmasının bence bir önemi yok.

K10D nin K100D den en önemli farkı düşük ışıkta hızlı ve doğru fokusu yapabilmesi idi.
Bu özelliğin K100DS e konulmuş olması bence çok önemli.

K100D pazarbeyin dediği gibi zaten çok başarılı bir kamera idi.Pentax bu makinanın belli başlı eksikliklerini K10D den yaptığı takviyelerle gidermiş.Böyle bir makinanın 500-600 dolar civarına satılacak olması like makinaların sonunu getirebilir.

Sanırım piyasa kısa bir süre sonra kompak makinalar ile dslr le kalacak.

Tarih: 29 Haziran 2007, 01:14 - İp: 88.***.**7.216
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Buffalo sen yatmadin mi daha ?

Toz giderme sistemi fransiz sitesinde degil sadece her yerde ayni sonuc,bende gozumle sahit oldum uc markayi test ettiler, hava civa.Ama dedigin gibi tekniloji bu ilerde ne yapilir bilemeyiz.

Nikon'un ne halt yedigi belli degil,birak kendi haline gitsin ama adamlar makina yapmasini biliyor.008 e dogru adam gibi bir Pro DSLR cikarmazlarsa Canon bu sekilde devam eder ve milleti mikmeye asil simdi baslar.

Iste bu noktada benim umudum Pentax'ti,cok iyi bir Pro DSLR bekliyordum ,ama DSLR diyorum oyle sisirme islerle dolu kompak turu birsey degil.Fakat gorunen o ki bu son SUPER modeli ile Pentax'in da niyeti anlasildi bizi Canon veya Nikon'un eline birakacak.Amatorler icin durum guzel ama bizim gibi bu meslekten para kazananlar icin dijitalin maddi agirligi fazlaca hissedilmeye baslandi.

Tarih: 29 Haziran 2007, 01:22 - İp: 88.***.**7.153
as
as (Üye)

buffalo
"Ama DSLR fiyatlarının düşmesinde ne sıkıntı var ki? Varsın çıksın bir sürü model. İnsafsızlar 2000 liraya satıyordu 350d yi, şimdi 1300 lira.
Pentax ve Sony olmasaydı 2000 liraya d70 ve 350d almaya devam edecektik. "

Hakan fiyatları az yazmışsın.Pentax ve Sony den önce 350D kit lensi ile 2400 ytl. ye D70S ise 2700 ytl. ye satılıyordu.
Şimdi bu fiyatlar yarı yarıya düştü.

Fiyatların düşmesini Önce Sony A100 ile başlattı.Sonra da Pentax devam ettirdi.
K100DS ile daha da düşecek gözüküyor.Aynı fiyata (K100D nin fiyatına) daha fazla özellik.
Buna kullanıcı ve tüketici olarak hayır demenin hiç bir anlamı yok.

Tarih: 29 Haziran 2007, 01:27 - İp: 88.***.**7.216
as
as (Üye)

cancaner Pentax ın pro dslr si için henüz vakit var.Sony ve Pentax yeni makinalarını 2008 de duyuracak.

Ve ayrıca Sony ve Pentax bu makinalarında bir çok yeni teknolojik gelişimleride makul fiyatlara sunacaklardır.
Mesela su ve toz izalosyonlu gövdeler artık bir standart haline gelebilir.Gövdedeki titreşim önleme sistemleri belki 5-6 stopa kadar efektif yapılabilir.Live preview özelliği eklenebilir.....

Tarih: 29 Haziran 2007, 01:33 - İp: 88.***.**7.216
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Benim sony den umudum yok ama pentax in 645N ile yaptigini orta formatta, DSRL de yapmasini dilerim.Makinalar beni pek ilgilendirmiyor,objektifler onemli benim icin ve Pentax i da bu konuda fazla tartismaya gerek yok.

Ama demek istedigim rekabet icinde fiyatlar makina bazinda dussede Objektif alamadiktan sonra neye yarar.Dusunsene D2X in ustune 18-55 koysan ne hukmu kalir D2X in,ama benim D70 in ustune gecenlerde kazayla 70-200 f:2.8 taktim (benim makina alisik olmadigindan ilk basta sapitti ama) simdi bu makinada o varmis bu yokmus ne yazar,bu objektifle fotograf cekmek zevk oluyor,ardindan gelen fotograflari hic anlatmayacagim sanki makina D70 degil Mark III.

Bak simdi yakinda Pentax yeni objektiflerde surecek piyasaya,fiyatlarini hic dusunmek istemiyorum dogrusu.Ama sorarsan Pentax a bu neden boyle diye sana diyecek "Iyi de ben sana yeni cikan makinami 600 EU dan satiyorum ya"

Tarih: 29 Haziran 2007, 01:47 - İp: 88.***.**7.153
as
as (Üye)

cancaner gövde fiyatlarında Sony ve Pentax fiyatları neredeyse yarı yarıya düşürdü.
Optik fiyatlarında da Canon ve Nikon dan bir şeyler bekleriz artık.

Tarih: 29 Haziran 2007, 01:52 - İp: 88.***.**7.216
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

peki bu alet k10d'nin fiyatlarında herhangi bir oynama yapar mı acaba?

zaten 10mp falan olsa gövde kalitesi hariç neredeyse k10d gibi bi makine olmadı mı bu? Şu anda tek kit lensle 1600-1700 ytlye alınabiliyor k10d. k100d 930 ytlye'e body,1090 ytlye kit olarak alınabiliyor, k100ds'in fiyatını tr'de ne olur acaba?

#bisquit' tarafından 29.06.2007 02:28:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Haziran 2007, 02:27 - İp: 81.***.**4.238
warwick
warwick (üye)
Yurtdışı / Amatör

cancaner sonyden niye umudun yok onu anlayamadim..

Tarih: 29 Haziran 2007, 06:40 - İp: 137.***.**8.39
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

onixon dur uçma, handycamlardan bahsediyorum

@cancaner; toz önleme sisteminin testini nasıl yapmışlar? makinenin içine toz üfleyip test mi etmişler? az ya da çok işe yarıyor....bir yerden başlanması gerekecekti başladılar. kısa süre sonra sensördeki toz artık sorun olmaktan çıkacak. minolta ilk AF kamerayı yaptığında da böyle alaycı şeyler söylenmiş. Artık AF standarttır.

senin Sony den umudun olmasını beklemiyoum zaten çıkınca görürsün diyeyim. adamlar D200 den çok daha üstün bir makineyi 1500-2000 dolara satacaklar. pro modelin neler yapacağı bilinmiyor.

hala soruyorum, As düzeltmiş, ben 2000 lira deiştim, 1000 liraya DSLR satılması seni neden rahatsız ediyor?
Ben 2 sene önce bir dslr-like almayı düşündüğümde hemen DSLR fiyatlarına baktım, sadece ve sadece iki model vardı, D50 ve 350D. D70 zaten yanına yaklaşılmıyordu. 350D 2000 ytl nin üstünmdeydi, hem de kit lensle. Ben de mecburen dslr-like almıştım.
Bu gün 10 tane seçenek var. 1000 liraya dslr var.

Tarih: 29 Haziran 2007, 08:50 - İp: 88.***.**9.193
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

rekabet fiyat ve teknoloji getirir.

Artan firma sayısı artan üretici demek,değişik kompanentler,değişik parçalar vb vb.

bir ara yazmıştım vizörden altimetreden yükseklik enlem boy,yön herşeyi göreceğiz.

Tekel kısır döngüdür.

645D bekleyen profesyonel çok mesela.

Tarih: 29 Haziran 2007, 10:50 - İp: 193.***.**7.5