sdtyrdkn
sdtyrdkn (üye)
Bursa / Meraklı

Pentax Dng Veya Pef Format ????

merhaba arkadaşlar, daha sonra kolay ulaşılabilsin diye buraya soruyorum...

DNG ve PEF arasındaki fark nedir.. biliyorsunuz dng adobe nin dijital negatif diye aldandırdığı bir uzantı..

pef ise pentax'ın özel dosya tipi. yine adobe tarafından okunuyor..

benim farkettiğim en büyük fark BOYUT DNG çok daha fazla yer kaplıyor arada bazen 7-8 mb fark ediyor fotoğraf başına.. ama belirtildiğine göre PEF kayıpsız sıkıştırma yapıyormuş.. ne düşünüyorsunuz?

deneyip karşılaştıran oldu mu? kısıtlı depolama ünitelerimizi PEF ile kayıpsız olarak daha verimli kullanacaksak DNG ye ne gerek var ?

Tarih: 20 Kasım 2007, 13:40 - İp: 85.***.**1.219
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

evet PEF sayısal sıkıştırma ile DNG'in sıkışmış hali.

Kameranın bufferı boşaltması ve hız olarak DNG daha iyi,fark burda.Sensorden direk karta arada sıkıştırmak için kameranın işlemcisine yük atmıyo.azda olsa Sayısal sıkıştırma esnasındaki hatalar riskinide almamış oluruz.

Biri açıklamıştı Pentax Co. dan

DNG 'leri 7zip(tavsiye ettiğim),winrar gibi sayısal sıkıştırma araçları ile sıkıştırmak PEF'ten daha ufak hale getirmekte.
Arşivlemeyi 7zip olarak tutabilirsiniz.Direk zip içerisindene açılabilir.Evdeki CPU varken makineye yüklenmemek lazım :=)

Tarih: 20 Kasım 2007, 16:18 - İp: 88.***.**2.159
bariss
bariss (üye)
Bursa / Amatör

Bana PEF kullanmak daha akıllıca gibi geldi.Yedigöllerde farkında olmadan PEF e geçirmişim makinayı 2 gün boyunca PEF çekim yapmışım.Fotografları bilgisayara attıktan sonra Sedatla kontrol ederken fark ettik dinamik alanın genişliği daha fazlaydı sanki.Bulutlarda ağaçlarda gözüküyordu patlama yoktu.

Eğer PEF DNG nin sıkıştırılmış hali ise ve yukarda bahsettiğim gibi etkiler soz konusu değilse yine PEF kullanmak daha mantıklı gibi.Ortalama %50 alan tasarrufu oluyor.100 fotoğraf çekmek yerine 150 çekmeyi kim istemez

1 bit kayıp bile çalıştırılabilir dosyalarda çok büyük önem taşısada fotoğraf ve video tarzı dosyalarda MB lar mertebesinde kayıplar önemli olmuyor göz farketmiyor bile.
(Stüdyoda kullanıcam adam boyu baskı alıcam derseniz ayrı)

Serkan senin bahsettiğin hız konusu seri çekimlerde bir miktar etkili olabilir.Makinanın tampon belleği 9 raw ile dolduktan sonra etkili olabilir diye düşünüyorum.

Pahalı olan kalitelidir diye aldanmamak lazım

Tarih: 20 Kasım 2007, 19:29 - İp: 85.***.**5.215
sdtyrdkn
sdtyrdkn (üye)
Bursa / Meraklı

serkan hızlı çekimlerde önemli söylediğin şey. ayrıca makinaya yüklenmemek konusunda haklısın ama ben pentax'ın bu konuda sıkışacağını hiç sanmam. zira tampon da işlemci de çok kuvvetli..

ben madem kayıp yok, bundan sonra pef çekmeyi tercih edeceğim..

ama 1 bit bile kayıp olsa sıkıntıdır, nihayetinde makinanın performansını alamamaktır..

bu konuda gözlemi, denemesi olan var mı?
fotoğrafları %500 gibi oranlarda incelemek ve + - pozlamalarda açıp kısarak kaliteyi görerek denemek lazım..

buna gönüllü var mı?

Tarih: 20 Kasım 2007, 21:11 - İp: 85.***.**1.219
onixon
onixon (üye)

lem ne kurcalıyonuz istediğinizi kullanın :D

Tarih: 20 Kasım 2007, 22:25 - İp: 88.***.**5.240
sdtyrdkn
sdtyrdkn (üye)
Bursa / Meraklı

heheheh peki..

ya arkadaş olmak da böyle oluyor işte.. koyuyor noktayı..

tartışalım kardeşim ne karışıyon

Tarih: 20 Kasım 2007, 22:27 - İp: 85.***.**1.219
realfriend
realfriend (üye)
İstanbul / Meraklı

Tarih: 20 Kasım 2007, 22:28 - İp: 85.***.**1.116
sdtyrdkn
sdtyrdkn (üye)
Bursa / Meraklı

üstad sen ne diyorsun bu format olayına ?

Tarih: 20 Kasım 2007, 22:37 - İp: 85.***.**1.219
onixon
onixon (üye)

jpeg dururken ,uğraştığınız formatlara bakın 100-150 imiş çekin 300-400 lossless neyinize
Hem jpeg'i tüm melekler biliyo,bu makina DNG çekiyo çekiyo diyince tuhaf oluyorlar.

#onixon' tarafından 20.11.2007 22:46:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Kasım 2007, 22:45 - İp: 88.***.**5.240
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

serkan kafam karıştı. hangisini kullanalım özetle.
PEF ,DNG nin sıkıştırılmış hali ise nasıl daha iyi olabilir?

Tarih: 21 Kasım 2007, 00:14 - İp: 85.***.**2.22
onixon
onixon (üye)

"sayısal sıkıştırma" yani kayıpsız matematiksel olarak denen o :=)

Tarih: 21 Kasım 2007, 00:28 - İp: 88.***.**5.240
  • 1