fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Pentax'ta Zor Günler

Mali problemler yaşayan Pentax, uzun süredir Hoya tarafından yutulmaya direniyordu.
Fotograf makinesi tarihinde uzun ve iyi bir geçmişi olan firmanın yönetimi, digital orta format makine işini askıya aldı, ve tüm gücünü DSLR pazarında çıkış yapmaya ayırdı.
Firma yönetimi fotograf makinesi pazarında kalma savaşı verirken, istenen satış ve karlılık elde edilemeyince hissedarların şirketi Hoya'ya satma talepleri yönetimi güç durumda bıraktı.
Satışa direnen Pentax yönetim kurulu başkanı Geçen ay baskılar sonucu istifa edince direnme gücü kırılan şirket bu gün Hoya'nın teklifini kabul ettiğini bildirdi.
Hoya'nın şirketi devralma süreci sonunda, tüm Pentax yönetim kurulunun istifa edeceği bildirildi.
Bu günlerde söylenen tüm sözler yuvarlak ve politik, Hoya'nın fotograf makinesi üretimine devam edip etmeyeceği önümüzdeki 6 ay içinde belli olur.

Tarih: 25 Mayıs 2007, 15:42 - İp: 85.***.**5.174
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

Fotograf makineleri konusunda umarım senin iyimserliğin haklı çıkar.

bunun anlami nedir fatih abi??? fotograf makineleri konusunda iyimserligin hakli cikar demek, ben pek de iyimser dusunmuyorum demek degil midir???
evet tabii ki degildir tam olarak ama konuyu actiginiz mesajin icerisinde aynen soyle yaziyor:

Hoya'nın fotograf makinesi üretimine devam edip etmeyeceği önümüzdeki 6 ay içinde belli olur.

yani ne olacagi belli degil, 6 ay icinde belli olur demissiniz..

.....

hoyanin nasil oluyor da dslr piyasasini marjinal olarak goruyor orasini da anlayamiyorum dogrusu.. tamam pentax sonucta medical cihazlar da ureten bir firma ve hoyanin asil atilimi bu oldugu icin olabilir ama hoya'nin birkac buyuk dslr kameralar icin filtre ureten bir firma oldugunu da unutmayalim dogrusu..

board member'in anlami dediginiz gibi yonetim kurulu uyesi de olabilir.. ama sonucta board member, director demektir.. director,'un tam karsiligi belki mudur degil ama sonucta, sirketi yoneten insanlardan biri demektir.. idarede olan kisilerdir..
bu zaten kacinilmaz birsey.. pentax eger ki hoyaya geciyorsa, yonetim kurulu uyelerinin idarede kalmasini beklemek de pek dogru olmaz..
veya olsa ne olur, acikcasi anlayamiyorum.. yani bu konuyu bu sekilde gundeme getirmis olmanizi ve kamera uretimine devam edip etmeyecegi konusunun 6 ay icinde netlik kazanacagini belirtmeniz, ne kadar dogru?????

Tarih: 25 Mayıs 2007, 18:05 - İp: 86.***.**0.120
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

İlker,
itiraz noktanı şimdi anlıyorum.
Kastım şu, Pentax'ın üretim planı her ne ise, elbette bir müddet yürür. Yani ne makine üretimi durur, nede yeni makine lansmanları durur. Bu tarz büyük şirketlerde 1 yıllık üretim planı vardır ve yürürlüğü devam eder. Yani kısa vadeli planlarda hiç bir değişiklik olmaz.
Orta ve uzun vadeli planları ise artık pentax yapmayacak. Hoya yapacak, elbette içleinde olan pentax'ında görüşü alınacaktır.
Ancak uzun vadede Hoya'nın karı düşük operasyonları askıya alması söz konusu olabilir, veya karı yükseltmek için bu operasyonları kuvvetlendirme kararıda alabilir. bunun ipuçları ise ancak 6 ay sonra ortaya çıkar.

Belki daha detaylı yazmalıydım, umarım dediklerime bir açıklık getirebilmişimdir.

Tarih: 25 Mayıs 2007, 18:14 - İp: 85.***.**5.174
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili dostlar pazarda artık öylesine rekabet var ki şirketler maliyetlerini azaltabilmek ve bunu fiyata yansıtmak için her yolu deniyorlar.Buna örnek Canon türkiyeye yakında bizzat geliyor.Kendi satış ofislerini kurup distributör maliyetini aradan çıkarmak niyetindeler.

Tarih: 25 Mayıs 2007, 18:52 - İp: 88.***.**9.158
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

burkay@
işte bu çok güzel bir haber

Tarih: 25 Mayıs 2007, 18:56 - İp: 88.***.**1.46
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

fatih abi, iste benim de anlayamadigim noktalardan biri o; neden hoya, pentax'in k10d gibi super bir makinesi bu kadar satilirken piyasada, yolunu tikamaya calissin?.. k10d, bugun, pentax'i insanlara tanitan makine oldu bence.. dev markalarin kameralariyla kiyaslandi ve bircok konuda da daha avantajli bulundu.. (avantajli kelimesini kullaniyorum, cunku, bu kamerayi alacak insanlarin saglayacaklari faydayi dusunerek boyle soyluyorum..)
benim fikrimce; hoya ile daha da guclu olacak pentax.. uzun vadede..

.....

hakan sen niye seviniyorsun hocam?.. sen artik sony'ci oldun..

Tarih: 25 Mayıs 2007, 19:54 - İp: 86.***.**0.120
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Türkiye' de yaşasan sen de Sonyci olurdun İlker

Tarih: 25 Mayıs 2007, 19:56 - İp: 88.***.**1.46
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

turkiyede yasasam ya sony'ci ya da pentax'ci olurdum valla hakan.. canon ve nikon cok pahalilar..

Tarih: 25 Mayıs 2007, 20:07 - İp: 86.***.**0.120
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

pentaxın avukatları bile bu kadar pentaxı savunamamıştır..
bu sitedeki pentax yorumlarına bakıpta pentax alanların vay haline diyorum..
makina alacak olan arkadaşların verdiği paraya
yazık.burdaki avukatvari yazıları okudukça fotograf sanatından nefret etmeye başlıyorum..pentaxı tanrılaştırmanın bir anlamı yok...pentaxsın kendi sitesinde dahi bu kadar sallamaların olduğuna inanmıyorum..açıkçası işin cılkı çıktı..

#merhaz' tarafından 25.05.2007 21:54:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Mayıs 2007, 21:39 - İp: 85.***.**5.8
altas
altas (üye)
Kocaeli / Amatör

Tarih: 25 Mayıs 2007, 21:42 - İp: 85.***.**2.117
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

ppentax eger cok satıyorsa sebebi şu olabilir. Dükkan camlarında yazar ya "kapatıyoruz, batan geminin malları"..

Şimdi şu ana kdar konuşulanların farazi tahminler olacgaını varsayarsak benim tahminimde gayet mantıklı o halde. Yani bir modelin çok satması o markayı çok güçlü hale getirmez. Aksine çırpınışlar olarakda yorumlanabilir. Kullandıgı teknolojiye gore ucuz oldugu varsayılıyor. O halde bu adamlar son kozlarını oynamışlar. Sürümden kazanalım demişler. Ama yinede yemedi tabi.

Pentaxın dslr piyasasında kalacagını sanmıyorum. konica-minolta... k-m sony... sony ... bu hale gelir.

Merhaz abi sözlerine katılıyorum bu arada.

Tarih: 25 Mayıs 2007, 22:13 - İp: 88.***.**3.249