ahmetdemir
ahmetdemir (üye)
Yozgat / Amatör

Olympus Şaka Yapıyor Herhalde... :)

evet arkadaşlar olypus yeni bir makina duyurmuş. 18x optik zoom (28-504) çift image stabilizer. ve en ilgincide snde 15 foto çekebilme yeteneği (1,2 mpde). iso 5000e kadar çıkıyormuş. ne kadar işe yarar bilinmez. sensör 1/2,5" alın bakın inceleyin. bana şaka yapıyorlar gibime geldi

http://www.dpreview.com/news/0701/07012507olympusp550uz.asp

Tarih: 25 Ocak 2007, 22:10 - İp: 88.***.**9.166
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

tamam ama 1/1000de kompackt bir makina için yeterli bir hız..sanıyenın bınde bırınde diyaframın acılıp kapandıgını belirtir...sizin şikayetiniz anladıgım kadarıyla deklansore basar basmaz cekmediginden veya cekim işini uzattıgından....1/1000 manuel olarak sadece gunduz cok acık havada kullanabıleceginiz bir hızdır...

Tarih: 9 Şubat 2007, 15:49 - İp: 88.***.**9.234
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Gaijin mysporun dediği focus yavaşlığı.Kompakların hepsinde vardır.S2 dede vardır. 9500 iyidir bu bakımdan.
1/2000 yeterlidir ayrıca.

Tarih: 9 Şubat 2007, 16:19 - İp: 85.***.**9.217
sayman
sayman (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

Yanlış yazarsam düzeltin lütfen.S3 e baktım.Onda da 1/2000 deklanşör hızı.Beytullah beyin söylediğine göre S2 ve S3 ün oldukça hızlı.Arkadaşımızın bahsettiği yavaşlama bence 2 sebepten olabilir.Birincisi kullanılan kartın Ultra olmamasından, ikincisi ise otofokus ayarının açık olmasından olabilir.Yoksa saniyenin 2000 de biri kadar bir sürede çekim hızı çok iyi.Yavaşlama çekimde değil kayıtta oluyor daha çok.

Tarih: 9 Şubat 2007, 16:51 - İp: 194.***.**3.198
sayman
sayman (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

Bazı arkadaşlar benim gibi fotoğraf makinasında hem fotoğraf hemde video çekmeye meraklı.Yabancı bir sitede 550 UZ nin 640X480 çözünürlükte 30 fps de AVİ formatonda çekim yaptığı belirtiliyor.Ama ses stereo değil sanırım.Yinede bize uyar.Ancak kaç GB karta kadar desteklediği konusunda bilgi bulamadım.Bir yerde 1 GB karta 10 dakika kayıt yaptığı yazıyordu.

Tarih: 9 Şubat 2007, 16:57 - İp: 194.***.**3.198
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

arkadaslar 1/2000 focus yada deklansor hızı degildir..bu cok daha farklı birşey..bu deklansore bastıgımızda perdenın acılıp kapanma hızıdır..ne focus yapma suresini,nede dugmeye bastıktan fotograf cekimine baslama suresi degil...
1/1000 ile 1/2000 arası far evet vardır ancak cokta kullanılacak gerekli bir ozellik degil...

Tarih: 9 Şubat 2007, 17:38 - İp: 88.***.**9.234
myspor
myspor (üye)
İstanbul / Amatör

Evet sp 500 ile 3tane fotoğraf linki ekliyorum.

Az ışıklı bir lamba ışınıda iso 200 de flaşsız bir fotoğraf (berbat)Tıklayın

Aynı karanlık lamba altında flaşlı bir çekim bence idare eder.Tıklayın

Yeni doğmuş bir bebek fotoğrafı otomatik ayarda rastgelle flaşsız bir çekim.Tıklayın

Hız meselesinde anlatmak istediğim. Bir konuyu çekmek istediğimde deklanşore tıkladığımda hemen kaydolsun seri bir şekilde yeni bir çekime hazır olsun istiyorum makineyi.

#myspor' tarafından 09.02.2007 22:14:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Şubat 2007, 21:59 - İp: 85.***.**9.67
ahmetdemir
ahmetdemir (üye)
Yozgat / Amatör

bu makinanın ne focusu ile ne enstantene ayarı ile alakalı birşey. tamamen makinanın çekilen resmi kaydetme hızı birde hafıza kartının hızı ile alakalı birşey. eğer makina kaydetme konusunda yavaş ise kartın hızlı olsa bile yavaş kaydedecektir.

Tarih: 9 Şubat 2007, 22:09 - İp: 88.***.**5.24
myspor
myspor (üye)
İstanbul / Amatör

Bu makinemle biraz daha oyalanmaya kara verdim.
550liler Türkiye ye gelsin makineyi yerinde tecrübe edeceğim
öğrendiğim tecrübelere göre istediklerimi karşılıyorsa alacağım. Beğenmesem Fuji 9500 ile Panasonic fz 50 arasında şans kura çekeceğim ama 28'lik açı da güzel.

Tarih: 9 Şubat 2007, 22:18 - İp: 85.***.**9.67
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ilk fotograf beyaz ayarı yanlıs oldugu için mavıye calıyor,beyaz ayarını yapıp yıne cekin bence..

soylediginiz deklansore basar basmaz cekmesi kompact makinalarda malesef mumkun degil sadece dslr makinalarda var bu..1/2000 dediginizde bununla alakalı degil..zaten refleks makina denme sebebide bu..fotografın ıkıncı bır cekime hazır olma sureside nekadar hızlı kaydettigine baglı,hem kart hemde makinanın..makina yeterli hızda yazarsa kart yavassa yada kart hızlı makina yavassa bu sorunla karsılasabılırsınız..genelde en gec 2 sanıyede sonraki cekime hazır olur..flaşlı cekimlerde ise flaşın dolmasını beklemek gerek buda 7-8 sanıye falan tutar

Tarih: 9 Şubat 2007, 23:03 - İp: 88.***.**0.60
myspor
myspor (üye)
İstanbul / Amatör

Bu topice sondan 2. sayfadan katılmama rağmen bildiklerini yazan arkadaşlardan baya bilgiler edindim. Herkese teşekkür ederim. Mümkün olduğunca tesbitlerimi yazmaya devam edeceğim.

2 GÜN ÖNCE ÇEKTİĞİM BİR FOTOĞRAFI EKLİYORUM.
FOTOĞRAFTA KALİTE YOK SEBEBİ HAVA SİSLİ İDİ.
BİRDE DENİZDEN UZAKTAN ZOOM YAPARAK ÇEKMİŞTİM.
MARTININ KADRAJA GİRMESİ TAMAMEN TESADÜF OLDU.
MAKİNEM KISMETLİ

Tarih: 9 Şubat 2007, 23:12 - İp: 85.***.**9.67