ahmetdemir
ahmetdemir (üye)
Yozgat / Amatör

Olympus Şaka Yapıyor Herhalde... :)

evet arkadaşlar olypus yeni bir makina duyurmuş. 18x optik zoom (28-504) çift image stabilizer. ve en ilgincide snde 15 foto çekebilme yeteneği (1,2 mpde). iso 5000e kadar çıkıyormuş. ne kadar işe yarar bilinmez. sensör 1/2,5" alın bakın inceleyin. bana şaka yapıyorlar gibime geldi

http://www.dpreview.com/news/0701/07012507olympusp550uz.asp

Tarih: 25 Ocak 2007, 22:10 - İp: 88.***.**9.166
dadasnazim
dadasnazim (üye)
İstanbul / Amatör

sayman kardeş türkiyede 1.500 ytl yi bulmaz.1.100-1.300 arası bir fiyata satarlar.bu makine için 1.500 ytl çok para

saygılar

Tarih: 7 Şubat 2007, 14:01 - İp: 85.***.**8.151
myspor
myspor (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili fotoğraf ve makine meraklı arkadaşlarım.
Ben belki sizler kadar bu işilerden anlamasamda belki sizden daha çok fotoğrafmakinesi ve fotoğraf çekme meraklısıyım.

Şu anda elimde Olympus sp 500 var. Bu makine şu ana kadar kullandığım en pahalı makinem. Yani 5. makinem küçük kapasiteli makinelerden hep biraz daha iyisini derken her alış satış veya takaslarda zarar ettim. Eğer sabretseydim bunların hepsine verdiğim para ile şimdi bir pentax k10 veya Panasonic fz30 alabilirdim. Ama sabırsızlıkla beraber birazda teknoloji kazığı yemeden bişeyler öğrenilmiyor.

Benim elimdeki makinemin daha taksitleri bitmemesine rağmen kaşıntı başladı. Kafya koydum çenç takasne ugun olursa.. ŞİMDİ SP 550 çıktı..Benim makinemin 2 üstü. İncelemelere baktığımda çok iyi avantajlar eklenmiş detayları sizde yazmışsınız. Bana göre tek bir eksiği kalmış. hız 1/2000
Şu anda benim makinemin hızıda böyle.. Düğün toplantı gibi ortamlarda bu hız bazan yeterli olmuyor bende tecrübelerimi sizinle paylaşmak istedim diğer özellikler şimdilik + yönde görünüyor. Türkiye de bu makinenin henüz fiatı belli değil
Ben bu makineyi duduğumdan beri hep takip ediyorum. Bir İtalyan web sitesinde 400 küsur yuroya satılacak yazıyordu.
Türkiye de Allah bilir kar payı kdv filan kimbilir kaça satılacak eğer 1000 ytl'nin çok üstünde satılırsa bence o parayı hakketmeyecek. Ama insanı tav eden yanı geniş açısı 18 optik zoom 680 *480 15 fp video kaydedebilme. Bunlar sp 500'e göre üstün özellikleri. Şu an kafama takılan takıldığım Panasonic fz 50, fuji 9500, (Pentax K10 VİDEO YOK)
en iyisi eldeki ile bir müddet daha oyalanmak.

Saygı ve sevgilerimle.

Tarih: 8 Şubat 2007, 13:07 - İp: 213.***.**3.130
dadasnazim
dadasnazim (üye)
İstanbul / Amatör

myspor

sen bize şuan kullandığın sp 500 ü anlat.
ben hiç olympus kullanmadım.
menüsü nasıldır.hızı nasıldır.ıso performansı nasıldır.video çekim kalitesi nasıldır vesaire vesaire.....

beğendiğin özellikleri beğenmediğin yönlerini yazarsan en azından bir fikir edine biliriz

saygılar

Tarih: 8 Şubat 2007, 17:14 - İp: 85.***.**0.232
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

500 tamamda bu biraz farklı gibi.Pil kullanımı falan bayağı bir artırılmış.Hatta canonu bile geçmiş gibi. Tabi hızı falanda önemli. Bakalım bir çıksında ne ye benziyor görelim.

Tarih: 8 Şubat 2007, 22:43 - İp: 85.***.**9.217
myspor
myspor (üye)
İstanbul / Amatör

dadasnazim

Doğrusunu söylemek gerekirse ben kollay kullanılan bir makine almak istiyordum. Bu makineyi bana çok met ederek sattılar aslında ben Canon S2 alacaktım. sp 5002ü s2 lerden daha üstün dediler. Hala öyle diyenler çok. Hatta bir arkadaş ile s3 ile takas ediyordum az kalsın bir başka arkadaşım beni uyardı. SP 500'ü kullandıktan sonra s3 te fazla bir fark göremezsin dediler.

Gelelim benim edindiğim intibalara. Açıkçası ben bu makineyi alalı daha sene olmadı ama halada çözebilmiş değilim. O kadar menü zenginliği var ki..Bu yüzden bazan iyi fotoğraflar çıkaramıyorum ayar hataları tercih hataları yüzünden en kolay çekimi otomatik ayar.
Diğer özellikleri.

Özellikle macro fotoğrafı süper kalite diyebilirim.

Karanlık mekanlarda flaşlı çekimler 4 mt civarı mesafeler mükemmel.

Ortam ışıklarına göre ayarlar ile çekimler yine başarılı.

Yalnız yüksek iso ayarlarını ben çözemedim. Bu da makinenin hatası değil ben bilmiyorum.

Deniz plaj ortamları modu ile de çok başarılı..
Güneşli bulutlu ve akşam güneşi ayarlarıda deneyebildiğim iyi sonuçlardır.

Daha benim keşfedemediğim yada bilmediğim güzel yönleri var.
Örnek çok karanlık bir yerde gece çekimi diye bir ayarı var hiç bişey görmediğiniz halde fotoğraf çektiğinizde sanki aydınlatılmış gibi fotoğraf çekiyor.

Portre manzara panorama fotoğraflarıda iyi..

Tabiki her şey iyi değil.
Örneğin düğündesiniz çabuk çabuk fotoğraf çekmeniz lazım
yani çıt çıt çekmem lazım bana göre bir ihtiyaç.
Çektiğin fotoğraf bir kaç saniye de kaydediliyor. Helede ebat ayarlarını mp olarak büyük seçmişseniz kayıt süresi daha da uzayabiliyor. Burası benim için kötü. Benim istediğim. Konuyu vizörden veya ekrandan görür görmez deklanşöre tıkladınızda anında eski manuel makineler gibi şak diye çekmesi lazım.

Video da pek iyi değil. 320 ebatlarında 30 fp de kart belleğine göre kesintisiz video çekilebiliyor ama beni tatmin etmiyor. Tatmin olamamın sebebide. Tabiki fz50, Canon IXSUS 900Tİ, PENTAX MX4 makinelerinin videosunu görünce makinemi atasım kırasım bile geliyor

Kısacası bu makine kalite fotoğraflar çıkartabiliyor..
Hemde değişik ortamlarda değişik ayarlara göre iyi.

Benim takıldığı hız meselesi bide video..
Unutmadan ekliyorum aslında tripod ile kullanmak gerekiyor.
Ben tripod hiç kullanmadım kullanmıyorum. Çümkü bu makinenin
titreşimi yok etme özelliği yok. Bazan sıkça fotoğraf çektiğim zamanlarda makineyi titremeyim diye kollarımımı sıkı sabit tutmaktan kollarım parmaklarım bile ağrıdığı oluyor.

Tüm bu anlattıklarıma rağmen hala sp 550'nin yollarını bekliyorum.. Bu makinenin fotoğrafları yayınlanmış mı bir yerde gören varsa buradan linkini yazsında bakalım ben araştırırken bu topcin başlığını buldum goole de daldım buraya baktım ki yabancı gelmedi bana burası

Gördüğünüz gibi arkadaşlar anlatıklarımdan ne ben iyi bişey anlatabildim nede siz bişey anladınız. Anladığım kadarıyla
teknoloji böyle insanları sömürmenin bir yolu.
Bu cep telefonlarında da böyle. Bir bakıyorsunuz bir makine de bir güzel özellik var diğer bir güzel özellik eksik.
Fotoğraf makinelerin de de aynı taktik uygulanıyor.

Bakıyorum da Olympus çok dijital fotoğraf makinesi çeşitleri üretmiş, diğer Canon, Nikoon bir kaç marka daha var bunlarda böyle birbirinin takliti aynı özellikler v.s.

Velhasıl benim aradığım makine üzerinde fazla düğme olamyacak. Karışık menü olmayacak. Çıtı çıt fotoğrafları saniyesinde çekecek. Mesela manzara fotoğrafını tüm detaylara inecek. Karşıkı dağdaki yamaçlardaki çiçekleri bile detay olarak iyi bir şekilde gösterecek. Videsu da iyi olacak kesintisiz çekecek. EN AZ 680*480 30 fp olacak.

Aradığım makineyi sp 550 olarak görüyorum ama elimde ki makineye göre hızının yavaş olduğunu tahmin ediyorum.
18 optik zoom'un yarıdan sonrası görüntüyü bozacağını tahmin ediyorum. Birde çok pahalı satacaklar çünkü burası Türkiye önce bol kazık. Sonra bu makineyi tanımadan hemen arkasından bir üst versiyon daha gelde çık işin içinden.

Bence daha geri gidip b

Tarih: 8 Şubat 2007, 23:44 - İp: 85.***.**9.67
dadasnazim
dadasnazim (üye)
İstanbul / Amatör

myspor

bilgiler için teşekkürler.ben birşey daha soracam.düşük ışık koşullarında.mesela ev içerisinde .akşam florasan yanarken odada vs....hareketli bir nesneyi mesela 1 yaşında laftan anlamaz bir çocuğun fotoğrafını iyi çekebiliyo mu.flaşsız tabi.iyi dediğim bulanıklık olmayacak ve net olacak.

kısaca düşük ışık altında flaşsız net çekebiliyo mu.

saygılar

Tarih: 9 Şubat 2007, 00:18 - İp: 85.***.**2.8
ahmetdemir
ahmetdemir (üye)
Yozgat / Amatör

olypusu bilmem ama bu fuji s6500fd senin derdine derman olur sanırım sevgili myspor. demelerine göre çok hızlıymış. fd özelliğide düğün dernek için birebir bence.
dadasnazim ben olympusun sp500ün dpreviewdeki yüksek iso incelemelerine baktım. pek floresan ışığında işe yarayacağını sanmam. tahminim bu sp550de işe yaramayacak o konuda her ne kada iso 5000 deselerde. sonuçta sensör ortada. bu işin ölçüsü sensör kardeş

#ahmetdemir' tarafından 09.02.2007 00:23:59 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Şubat 2007, 00:21 - İp: 88.***.**5.24
myspor
myspor (üye)
İstanbul / Amatör

Doğrusu mo menüleri pek denemedim.
Sadece bir kaç bebek fotosu çektim otoöatik ayarda flaşsız.
tabiki istenen parlaklı ve netlikte değil ama bu makinenin hatası değil tamamen teknik hata yani benim ekikliğim.

Bu numune fotoğraflardan eve geçtiğimde evdeki pc de kyıtlı fotolardan buraya bir kaç numune eklerim. (iş yerimdeyim)

Şu fotoğraflarıma bakabilirsiniz..

http://galeri.netfotograf.com/portfolyo.asp?foto=myspor

http://www.fotokritik.com/kullanici/portfolyo.php?id=53450

Sevgi ve saygılarımla.

Tarih: 9 Şubat 2007, 07:47 - İp: 212.***.**0.127
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

merhaba...

Bana göre tek bir eksiği kalmış. hız 1/2000
Şu anda benim makinemin hızıda böyle.. Düğün toplantı gibi ortamlarda bu hız bazan yeterli olmuyor

demişsinizde 1/2000 hız dugun dernekte nasıl yeterli olmuyor anlayamadım bir turlu???bu sanıyenın ıkıbınde bırı hızla cekim yaptıgı anlamına geliyor yanınızdan hızla gecen bir arabayı bile net cekebileceginiz anlamına gelir bu...hızdan kastınız eger deklansor gecikmesi yada fotografın kayıt suresiyse bunlar bu kritere baglı degildir...aynı zamanda kompact bir makinanın seri cekim yapmadıgınız surece fotografı kaydederken beklemesi pek inandırıcı gelmiyor,ayarlarını kontrol edin isterseniz???

butun bunların yanında,bu makinayı bırakıp saydıgınız makinalardan birine baslamanız bence gereksiz bir harcama daha olur..oncelikle elinizdeki makinanın butunuyle ozelliklerini neyin neye yaradıgını neyin ne oldugunu ogrenın,aksi takdirde alacagınız yenı makinadada istediginiz gibi sonuclar elde edemezsiniz...k10 video cekmez cunku dslr bir makina..hiçbir dslr video cekmez..zaten fotograf makinalarının cektigi videolarda hiçbir işe yaramaz..bu şekilde surekli bir ust model alma ihtiyacı duymak yanlış...cunku eger bu tip bir kompact kullanıyorsanız,cıkacak diger makinaların elinizdekinden bir farkı cok barız bır ustunlugu olmayacaktır...
elinizde halihazırda sp500 varsa sp 550 almakta cok mantıklı bir yatırım olmaz cunku sizin belirttiginiz hız konusunda makina kompact oldugu surece yapılabilecek bir sey yok..butun kompactlarda deklansor gecikmesi yaşanır...

Tarih: 9 Şubat 2007, 14:56 - İp: 88.***.**4.232
myspor
myspor (üye)
İstanbul / Amatör

Düzeltme;

Sp 500 deki hız

1/1000'dir gözümden kaçmış yanlış yazmışım

Özür.

Tarih: 9 Şubat 2007, 15:25 - İp: 213.***.**3.130