alperdutki
alperdutki (üye)
Çanakkale / Amatör

Olympus E500? Olympus Sp500?ilginc

olympus e500? olympus sp500?ilginc oldu ama...
İkisi farklı kategorilerde makineler ama kafam ynede karısık...
Bu işi öğrenmek istiyorum ama bunun yanında eger gereksizse parada saçmak istemiyorum.SP500 çok önerilen ve tavsiye edilen bir makine..fiyatı 700ytl civarında..Olympus e500 1350 civarında..sizce nasıl bir seçim yapmalıyım..ya da baska onerinz?tesekkurleeer

Tarih: 16 Ekim 2006, 18:54 - İp: 88.***.**7.178
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

vadat bence de yeter.. ne yapacaksin sinarlarla, hasselblad'larla.. d80 de yeter 30d de..
...
olympus için 2 çarpan telede iyi evet, ama geniş açıda epeyce kayıp, değil mi?
buffalo, sitemizden melih'in yazip yayinladigi bir yazi var, kendi sitesinde, bayagi bir ogretici..
http://www.melihozbek.com/fotograf/icerik.asp?f=crop.htm&m=fotomenu.htm&b=F+O+T+O+%26%23286%3B+R+A+F

simdi soyle soyleyeyim.. 8 megapixellik bir kamera ve 2.0x'lik sensoru var.. ayni sekilde bir d80'i dusunelim mesela, 1.5x'lik sensoru var (yani crop faktoru denen olay) ve 10 mp'lik..
eger ki d80 de 2.0x'lik sensore sahip olsaydi, sensorun birazcik daha kuculmesiyle yaklasik 6.4milyon pixel falan uretirdi..(d80'in sensorunun alani yaklasik 370mm kadar.. eger ki olympus'un sensoru gibi olsaydi, yani yaklasik 240mm gibi, o halde 10 degil de 6.5mp falan olurdu sensorun uzerinde..
yani burada soylemek istedigim; aslinda olympus'un 2.0x olmasi cok da buyuk avantaj degil.. mesela 1dsMII'yu dusun.. yaklasik 17milyon pixel ve ff sensor.. simdi 1dsMII ile 100mm'lik lens, 100mm gibi.. ama olympus (veya herhangi bir dslr.. sensoru ff olmayan) icin 100mm, 200mm gibi olmaz.. cunku 1dsMII'dan cikacak fotografin orta kismini cikartacak olsak, tam da olympus sensoru kadar olan kismi; yine elimizde 4-5 mp'lik bilgi olur..
ama avantaji ne 1dsMII'nun? daha genis kadraji alabiliyorsun fotograf icine.. ayrica viewfinder'i kocaman oluyor.. fotograf kalitesi artiyor..
....
genis acida cok kayip degil mi.. evet aslinda cok kayip.. cunku genis acilara gidildikce, lensin optik performansinin cok iyi olmasi gerekiyor.. olympus'un bir tek 7-14mm f/4'u var.. o da cok ama cok pahali..
oysaki diger markalarda, 10-20 gibi bir lens aldiginda; 15-30mm gibi bir araligi elde etmis oluyorsun.. olympusa taksan, 20-40mm gibi olur.. 7-14 de alinacak gibi degil..

Tarih: 21 Ekim 2006, 17:36 - İp: 86.***.**0.120
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

ilker teşekkürler açıklamaların ve link için, çok faydalı oldu benim için

şu halde pentaxlar giriş düzeyi için sanki daha cazip görünüyor.

büyük sensör demişken aklıma geldi . bir süre önce bir dergide canon 5d incelemesine denk gelmiştim. bir akademisyen hazırlamış, uzun ve detaylı bir yazıydı.

orada büyük sensörün iyi olmasının genel geçer bir kural olduğu ama beraberinde pek çok sorunu barındırdığında söz ediyordu. bazı diyafram değerlerinde kaçınılmaz olan köşe kararmaları gibi. bunun çözümü çok güç bir sorun olduğunu, olympus gibi firmaları radikal bir çözümle daha küçük sensör üretmek gibi çözümlere ittiğinden söz ediyordu.

artık ne derece doğrudur bilemiyorum ama o yazıda 5d ye o kadar para vermeye değmez gibi bir izlenim vardı. köşe kararmaları, mor saçılma etisi çok fazla diyordu bu makine için. artık ben onun yalançısıyım

olympus 7-14 1750 euro+kdv

Tarih: 22 Ekim 2006, 00:07 - İp: 85.***.**6.194
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

buffalo merhaba..
o akademisyen arkadas yaniliyor.. bahsettigin problemler, vignetting ve purple fringing problemleri.. purple fringing zaten direk lensle alakali bir durum.. vignetting yani kose kararmalari ise, birkac degisik sekilde ortaya cikabilir.. mekanik veya pixel olarak ortaya cikabilir ki bu makine ile alakali, bir de optikten dolayi ortaya cikan vignetting vardir, ki bu 5d'de saptanan vignetting problemi.. yani lensten kaynaklanan..
bugun icin hangi lensi alirsan al, ff sensorlu bir dslr ile kullanildiginda vignetting yaratacaktir.. hatta film makinelerde de oyle.. film makine kullananlar bilirler..
dedigin gibi, yuksek diyafram degerlerinde vignetting olusuyor, ama bazi lenslerde bu problem cok daha az.. mesela, 24-70 f/2.8 ile vignetting cok az olusuyormus 24-105'e gore.. ama yine bir miktar var..
bu noktada suna karar vermek gerekiyor; bir miktar vignetting ama ff sensorun verdigi kaliteyi mi almak yoksa hic vignetting olmadan aps-c sensorlu makinelerden birini mi kullanmak, 30d gibi.. eger ki ff kalitesine ihtiyacin varsa, bir parca vignetting kimseyi oldurmez.. kaldi ki kolayca photoshop'da duzeltilebilir ayrica bu problem..

...
5d'nin belki 10 degerlendirme yazisini okudum simdiye kadar, hicbiri o paraya degmez demedi acikcasi.. ama tabii ki yazanin kisisel gorusudur, begenmez begenmez.. ama su da var ki, bir dergide cikiyorsa yazi, yazar biraz daha dikkatli arastirma yapmasi gerekiyor..

Tarih: 23 Ekim 2006, 12:54 - İp: 86.***.**0.120
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

yazan nikoncudur beki

bu arada pentax k100d benim kafama yattı. ama türkiye de pentax k100d sahibi çok az adam var. bir sıkıntısı var mı makinenin, kit lensi ne kara başarılı pek bilgi yok.

iki kit ya da gövde halinde satılıyor.

1.seçenek; tek gövde. 1080 ytl.
2.seçenek; 18-55 pentax ,1gb kart.1298ytl.
3.seçenek; bunlara ilave olarak 50-150 pentax lens. 1659ytl.

ne dersin ilker? 2. seçenek pek manytıklı ama o aralıkta sigmanın uygun fiyatlı lensleri var. hangisi daha iyidir?
ya da 50-150 pentax lense o kadar para verilir mi, yoksa 70-300 bir sigma daha mı iyidir?

bir de yeni çıkacak pentax 10 mp olacak ama bu beraberinde k100d den daha fazla noise anlamına gelir mi?

bir de k100d fiyatına yakın 350d ya da nikon d50 var. ilk dslr sini alacak biri için zor konu bunlar. k100d dediğim gibi çok az türkiyede. insan kuşkuya kapılıyor. nikon d50 daha mı iyidir diye.

bayram günü bu kadar soruyu yanıtmanı istemek örf ve adetlerimizle uyuşmuyor aslında.

ama pazarbey e o kadar yardım edildi bir şey alamadı gariban. topic açmış serbest kürsüde robert bosch ile uğraşıyor

ben alacağım valla, en geç yeni yılın ilk günlerinde bir dslr alacağım. ama muhtemelen kasım ayı içerisinde alırım. kesin alacapım ama

iyi bayramlar bu arada.....

Tarih: 23 Ekim 2006, 14:39 - İp: 85.***.**2.169
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

k100d iyi bir dslr buffalo, ama k10d daha da iyi tabii ki.. k10d'nin fiyati 2 milyara yakin olacaktir orada.. eger karsilayabilirim diyorsan k10d al tabii ki..
k100d de alsan k10d de, kit lensi fena degil bildigim kadariyla.. daha iyisi pentax 16-45 var, ama fiyati cok yuksek.. bir de cok yakinda pentax, sigma gibi 17-70 zoom cikaracak..
iki lensli kit iyi bir secim olabilir, ama bu secim biraz da sana bagli.. sen simdi forumda takilan bir insansin.. birseyin daha da iyisini gordugunde, ondan almak isteyeceksin.. hani foruma hic ugramayan biri olsan, alirsin lenslerini rahat rahat cekersin fotograflarini.. ama sen burada yok su lens daha keskinmis muhabbetine girdiginde, elindeki kit lensinden kurtulmak isteyeceksin..
bu arada 50-150mm degil, 50-200mm lensi var pentaxin..
..
bana soracak olursan, sigma 17-70'i almaya calis oncelikle.. ama cok pahali gelecekse de, kit lensini alip gecebilirsin de.. sonucta kit lensleri fiyatlari dusunuldugunde cok iyiler.. ozellikle pentax'in 18-55'i diger 18-55'lere gore bayagi kaliteli bildigim kadariyla..

Tarih: 23 Ekim 2006, 15:38 - İp: 86.***.**0.120
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

senin de bayramin kutlu olsun..

Tarih: 23 Ekim 2006, 15:39 - İp: 86.***.**0.120
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

valla haklısın. yeni çıkacak pentax daha iyidir muhtemelen. ama ben yukarıda bir laf etmiştim, 3 milyara dslr alan amatörler hakkında
şimdi gidip 2 milyar dslr+1 milyar objektife verirsem kendi söylediklerime ters hareket etmiş olurum.

en esaslı çözüm galiba k100d alıp, foruma 3 sene girmemek.

şaka bir yana ilgi alanım giriş düzeyi dslr ler. ve nikond50,eos350 ,pentax k100d birbirlerine yakın fiyatı olan
ürünler. tercihimi onların arasında yaparım herhalde.

ŞU
pentaxın bu tip bir iki objektifine rastladım, fiyatı ucuz. niçin? tip kötü ondan mı? çok mu vasat bunlar?

bu arada konuyu açıp yine ortalıktan kaybolan alper için çok faydalı bilgilerle doldu burası. ama o kesin bakmayacak, ve bir ay sonra kesin yine ortaya yeni bir topicle çıkacak.

Tarih: 23 Ekim 2006, 18:43 - İp: 85.***.**2.169
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

haklisin buffalo, sen en iyisi mi k100d alip 3 sene de girme foruma..
buffalo, 28-80'in tipi kotu gormuyor musun?.. o yuzden ucuz tabii ki..
saka bir yana, her markanin ucuz lensleri var buffalo.. ayni canon'un 28-80'i gibi mesela.. yoksa 28-90 miydi.. oyle birsey iste..
http://www.pentaximaging.com/products/cameras/lenses/digital_35mm/zoom.jsp
adresinde gosterilmis.. advanced beginners diye belirtilmis.. ayrica ucuz oldugu da soylenmis; affordable..
bence bu lense hic bakma.. cunku kalitesiz, cunku k100d'nin uzerinde iyi olmaz, 28-80 oldugu icin 42-120mm gibi davranir, dolayisiyla genis acidan baslamaz.. 28-80, film makineler icin cikartilmis bir lens.. 18-55 lensi buyuk ihtimalle ayni optige sahip digital icin uretilmis versiyonu.. crop faktorunden sonra 28-80 gibi yapar 18-55..
sen yine de 18-55 ile 50-200'u alip cik ortaya.. foruma da girebilirsin ayrica..

Tarih: 23 Ekim 2006, 19:05 - İp: 86.***.**0.120
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

eee, objektifin kötüsünü ilk bakışta tipinden anlarız

tıkla

böyle bir test buldum, uzun uzun okumaya çalıştım, ama ingilizcem çok kötü olduğu için kardeşime çevirmesini söyledim. canı çıkıyor şimdi onu çevirmekle meşgul.

oldukça zor bir işmiş bu makine seçmek

o kadar makine var ki piyasada.

k10d nin piyasaya agresif bir tavırla fiyat avantajıyla gireceğini okudum şimdi fotokritikte. tabii tahmin bunlar.

bundan 5-6 sene ilk dijital makineyi gördüğümde 2-3 sene sonra objektif filan kalmaz. tek bir objektif hem çok yakını hem çok uzağı çeker hem de minicik bir kompakt gövdede. diye aptalca bir düşünceye kapılmıştım

10-1000 mm. gibi

ama değil tabii ki. gittikçe karmaşıklaşıyor iş

bir de şu incelemeyi buldum, uzun uzun incelemişler.
tıkla

Tarih: 23 Ekim 2006, 20:51 - İp: 85.***.**2.169
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

daha gecen sene bir konu altinda konusuyorduk forumda; bazi arkadaslarimiz yakinda dslr denen birsey kalmayacak diyorlardi.. isin dogrusu, gelecekte ne olacagini artik ben kestiremiyorum.. dslr ile cekim yapmanin zevki var ama artik ufacik telefonlarla fotograf da cekiliyor video da.. hem de fena degiller.. neyse gorecegiz..
...
pentax 18-55'in tipi bence cok hos.. bendeki canon 18-55'den kat kat daha iyi en azindan..

Tarih: 23 Ekim 2006, 22:19 - İp: 86.***.**0.120