alperdutki
alperdutki (üye)
Çanakkale / Amatör

Olympus E500? Olympus Sp500?ilginc

olympus e500? olympus sp500?ilginc oldu ama...
İkisi farklı kategorilerde makineler ama kafam ynede karısık...
Bu işi öğrenmek istiyorum ama bunun yanında eger gereksizse parada saçmak istemiyorum.SP500 çok önerilen ve tavsiye edilen bir makine..fiyatı 700ytl civarında..Olympus e500 1350 civarında..sizce nasıl bir seçim yapmalıyım..ya da baska onerinz?tesekkurleeer

Tarih: 16 Ekim 2006, 18:54 - İp: 88.***.**7.178
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Hocam yapmayin allahaskina, bira kutusu dedigin sey bana topu 200 YTL'ye mal oldu(*). O fokus mesafesinde bilumum kompaktan daha iyi ve , daha onemlisi, daha hizli goruntu verir. Muhtemelen Pentax'in da muadil lensleri vardir 2.elde, adamlar 30 yildir K-Mount lens uretiyorlar, mutlaka efsane modelleri vardir 200 YTL civarinda. Dahasi en eski lens bile stabilizasyonlu olacak K100D uzerinde. Walla ben olsam bu fiyata hicbir kompaktin yuzune bile bakmam.

(*) Minolta AF 70-210 F4 modeli, sekil itibari ile "Bira Kutusu" diye anilir. bkz. www.dyxum.com'daki Minolta AF 70-210 F4

#antika' tarafyndan 20.10.2006 14:30:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Ekim 2006, 14:27 - İp: 85.***.**8.9
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

valla buffalo sen daha da guzel soylemissin..

demek, e500 ve k100d setleri ucuz.. o halde neden alper'e de bir tanesini almiyoruz..

...

vedat, bence h2 yerine dslr alinabilir.. evet ucuz veriyorlar ve sonucta o bira kutularindan almak zorunda kaliyor insanlar, ama kaliteyi dusundugumuzde, h2 gibi bir kompact'in kalitesi nerdeee, herhangi bir dlsr'in nerde..
farkindaysaniz, artik ust sinif kompact diye birseyde kalmadi.. nerede o eski pro1'lar, 8080'ler, 8800'ler..

Tarih: 20 Ekim 2006, 20:22 - İp: 86.***.**0.120
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

ilker;
kafama takılan bir şey var.
bu olympuslarda çarpan 2 sanırım. pentaxlarda 1,5 diye biliyorum. ciddi bir sıkıntı değil mi olympus açısından?

bir de bu iki makineyle verilen objektiflerin kalitesi ne düzeyde?

rokomet;
aslında bu konuda ilker haklı. taaa nikon8800 den beri o sınıfta üst sınıf sıfatını hak eden bir cihaz yok.

sony r1 bir yana;
ben bu konuda oldukça katıyım, h2 yi alırken çok incelemiştim. fz30,hatta 9500 bile salt resim kalitesi açısından çok iyi değiller. hatta h2,s3 benzeri makinelerden çok daha iyi iş çıkarmıyorlar. tamam belki daha iyiler ama aradaki fiyat farkını hak etmiyorlar bence.
buna rağmen fz50 nin çıkışının heyacanla beklenmesi ilginç.yine ilginçtir, sony h2 ve canon s3 ve serinin diğer makineleri kendilerinden hayli pahalı olan samsung pro 815 ten çok iyi iş çıkarıyorlar.

ama ben h2 den menunum, o ayrı konu. niçin mi?
kırda , piknikte, sağda solda, eş dost fotoğrafı çekmek için, anı niteliğinde fotoğraf çekmek içn güzel makine bunlar.
pratik, üstündeki objektif süper makrodan 430 mm ye uzanan oldukça kaliteli bir carl zeiss.(ama kompakt sınıf için) 2 pille 300-400 kare çekiyor. video çekmen gerekirse çıkarıyor çekiyorsun. baskıda güzel sonuç veriyor.
ama manzara çekeceksen hiç uygun değiller.
aslında biraz karışık konu. 35 mm ile manzara çekilir mi?

çekilmez diyenler var, çekilir diyenler var. ama ben izliyorum galeirlerde, 5x, 6x le manzara çekmeye kalkıyorlar. olmazki. sonra makineyi eleştirmek yanlış.
ama bir sorun daha var. makinenin f değeri 2.8 ile 8 arasında. telede daha da düşüyor. manzara için yetersiz.
alan derinliği sınırlı çünkü.

bu makinelerin en güzel yanı insanı eğitmesi. neye ihtiyacın olduğunu anlıyorsun.

tabii bunlar bu makinelerde iyi fotoğraf çekilmez demek olmuyor. objektifi iyi tanırsan çekersin, neden olmasın.

sonuçta bence kullanım amacına uygun kullanılırsa fiyatını hak eden cihazlar. hatta filmli makineden bunlara geçenleri kendilerine hayran da bırakabilirler.

tüm bunlar ve dslr fiyatlarının çok düşmesi bu makineleri günah keçisi yapıyor ama dediğim gibi bu makinelerin suçu değil. ben seviyorum h2 mi. gerçekten...bir sürü elekronik eşyam vardır. en çok h2 mi seviyorum. insana fotoğraf sanatını sevdiren makineler. bu çok önemli bence.

bu arada uzun pozlamada zoom demişsin, yok yapmıyor yapan bir makine var mı ki?

#buffalo' tarafyndan 21.10.2006 02:59:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Ekim 2006, 02:58 - İp: 85.***.**6.166
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

DSLRlarda yaparsin. Objektifin zoom mekanizmasi makinadan bagimsiz oldugu icin pozlama esnasinda istedigin gibi degistirebilirsin zoom acisini. Hatta objektifin mekanigi iyiyse zoom orani degisse bile fokus mesafesi sabit kalir, bu ozellik manuel fokus yaparken once teleye alip ince ayar yapip sonra genis aciyla cekme imkani bile saglar.

Yalniz insan neden boyle birseye gerek duyarki ? Muhtemelen merkezden kenarlara dogru cizgiler olusacaktir. Flashla falan belki guzel bir efekt yakalanabilir.

Tarih: 21 Ekim 2006, 03:51 - İp: 88.***.**2.84
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selamlar..

buffalo, 4:3 sistemi zaten bir yerde kaybediyor, cunku ilerleyen zamanlarda, megapixel sayisi arttikca ufacik sensorlerine o kadar fazla pixeli koyamayacaklar.. bu tabii ki baska bir soruyu akla getiriyor; acaba 7.5-8 milyon pixel yeterli mi?
dogrusunu soylemek gerekirse yeterli.. ama bir full frame sensoru dusunuyorum, yani 36x24mm'lik sensoru, ki bu sensoru, diger markalarin ileride kullanacaklar, o veya bu sekilde.. canon 5d'yi cikardi, fiyatlar iyice dustu.. bundan 3 sene sonrasinda belki de su andaki 400d fiyatina satacaklar..
acikcasi oyle birsey oldugunda, olympus-panasonic-leica gibi firmalarin dslr'lari geride kalmayacak mi?
e500'deki sensorun yaklasik 4 katindan bahsediyoruz ff sensor derken.. yani 30mp'yi sigdirmak mumkun.. ayni kaliteyi veren 30mp'lik kamerayi mi alirdin, yoksa 8mp'lik mi?
isin kotu yani, olympus'un tum lensleri de bu standarta gore cikartiliyor.. yani ileride ff sensorlu kamera cikartsalar, tum lensler cope gidecek..
ha ama, paranin bir de oteki yuzu var iste.. crop faktoru bir yerde iyi, cunku cok daha ucuza telephoto lens alinabiliyor..
ayrica olympus'un lenslerine bak, bazilari diger markalarin lenslerinden cok daha hizli..
http://www.olympus-esystem.com/dea/products/lens/index.html
adresine bak mesela.. 150mm f/2 lens.. yani 300mm f/2..
veya 90-250mm f/2.8, yani 180-500mm f/2.8..
35-100mm f/2... yani 70-200mm f/2..

tabii denecek ki, aslinda 35-100mm f/2 lensi, 70-200 f/2 degil.. ayni sekilde mesela canon 30d'ye 35-100mm f/2 lens taksak, 56-160mm f/2 gibi olur 1.6x'lik crop faktoru yuzunden..
ama iste olay burada uyanik olmakta.. cunku olympus, direk 35mm formatina gore uretiyor.. bir 35-100mm lensini yapiyor cunku 35mm formatinda 70-200 yapiyor.. ve f/2'yi basarabiliyor, cunku ayni diger markalarin 70-200'leri gibi bir buyuklukte yapiyor lensi..
neyse.. sonucta artik olympus'un yeni zuiko dijital lens serisi, eski film makinelerle kullanilanlara gore cok daha hizli.. ne zaman 70-200 f/2 vardi?.. veya 600mm f/2.8.. ve hafifler de ayni zamanda.. 600mm f/4 alsan, 5-6 kilo normalde, ama 300mm f/2.8'lik lens 3 kilo agirliginda..
peki kalite? gayet iyi ve yeterli.. zaten dijitalin su andaki kalitesi, filmi gecti.. o halde daha da buyuk sensore gecmenin bir manasi yok gibi bir yerde..

....................

Tarih: 21 Ekim 2006, 14:35 - İp: 86.***.**0.120
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

İyiden iyiye karışmaya başladı elim..
boşa koyuyorum dolmuyor, doluya koyuyorum almıyor..

bi d80 veya 30D istediğimi vermiyor
1DSmarkII çok pahalı geliyor..
asıl işime lazım olan orta format hasselblad yada sinar falan ama yanından geçilmiyor..

bi yerden bi düşeş yada zorlama olmadığı sürece ben alamayacam bi DSLR

Tarih: 21 Ekim 2006, 14:59 - İp: 81.***.**8.30
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

aslında bu konuda ilker haklı. taaa nikon8800 den beri o sınıfta üst sınıf sıfatını hak eden bir cihaz yok.

sony r1 bir yana;
ben bu konuda oldukça katıyım, h2 yi alırken çok incelemiştim. fz30,hatta 9500 bile salt resim kalitesi açısından çok iyi değiller. hatta h2,s3 benzeri makinelerden çok daha iyi iş çıkarmıyorlar. tamam belki daha iyiler ama aradaki fiyat farkını hak etmiyorlar bence.
buna rağmen fz50 nin çıkışının heyacanla beklenmesi ilginç.yine ilginçtir, sony h2 ve canon s3 ve serinin diğer makineleri kendilerinden hayli pahalı olan samsung pro 815 ten çok iyi iş çıkarıyorlar.

ama iste hangi markalarin ust duzey kompact'lari halen var.. panasonic'in var, cunku henuz 400d veya d80 gibi ucuza satilan bir dslr'i yok.. dslr'i da var, ama cok cok yeni..
veya fuji s9500-s9600.. cunku fuji'nin bir tek dslr'i cikiyor, o da giris seviyesi icin degil, orta-ileri seviye icin.. yani bir s3pro, s9500'in satislarini etkilemez..
sony ise.. simdiye kadar dslr'i yoktu.. r1'i vardi sadece.. ama artik dslr'i da var.. ileride r2 olacak mi acaba?.. pek zannetmiyorum dogrusu..
ama olsa bile cok farkli bir yerden vuruyor sony, o da, r1'deki lensin kalitesi..
samsung pro815'i cikardi, pek de basarili olamadi.. simdi dslr da cikariyor artik..
...........
onemli olan su ki, ne canon ne nikon artik pro1 veya 8800 gibi kamera cikarmayacaklar.. veya olympus 8080 gibi.. cikarirlarsa, ayni r1'deki lens gibi cok dikkat ceken bir ozelligi olmali makinenin..
ama o zaman da kac kisi cikip dslr yerine kompact makine alacak iste..

aslında biraz karışık konu. 35 mm ile manzara çekilir mi?

çekilmez diyenler var, çekilir diyenler var. ama ben izliyorum galeirlerde, 5x, 6x le manzara çekmeye kalkıyorlar. olmazki. sonra makineyi eleştirmek yanlış.
ama bir sorun daha var. makinenin f değeri 2.8 ile 8 arasında. telede daha da düşüyor. manzara için yetersiz.
alan derinliği sınırlı çünkü.

buffalo, 35mm ile tabii ki manzara fotografi cekilir.. 200mm ile de cekilir, 400mm ile de.. bazi durumlarda, cekilen yeri uzaktan telephoto ile yakinlastirarak cekmek cok daha iyidir, cunku distortions problemleri olusmaz..
ha ama, genis aci lens bircok durum icin daha iyi olacaktir.. 35mm de genis bir aci ama yeteri kadar degil.. 24mm ideal.. 28mm de idare eder..

kompact'lardaki diyafram degerlerinin f/2.8 ile f/8 araliginda olmasinin nedeni diffraction yuzunden..
http://www.bobatkins.com/photography/technical/diffraction.html adresinde detayli bir sekilde de anlatiliyor..

alan derinligi sinirli demissin, ama oyle degil aslinda.. konu, circle of confusion ve diffraction ile aciklanabiliyor.. sensor buyuklugune paralel olarak, net alan derinligi ve diyafram da degisiyor..
soyle ki.. konuyu madem actim hemen kisaca da aciklayayim..
kabul edilebilir keskinlik denen bir olay var.. simdi bu konu, insandan insana farklilik gosterecektir ama belli bir standart alinmis..
bunun icin bir fotografin kabul edilebilir derecede keskin olabilmesi icin, 25cm uzakliktan 8x10" lik bir fotografa bakildiginda her bir noktanin pixel olarak degil de bir nokta olarak algilanmasi durumunda fotograf yeterince keskindir deniyor.. yani pixellerin gorulemedigi anda..
normal insan gozu 1/4mm'den sonrasini ayird edemiyor.. yani 0.25mm.. bu da 250 micron yapiyor..
..iste.. bir sensoru dusun.. mesela, 350d'nin sensorunun buyuklugu 22x15mm.. asil fotografin buyuklugu aslinda 22x15mm boyutundadir, degil mi?.. cunku isigi alip, fotograf yapan yer sensor.. o da 22x15mm boyuutunda, 350d icin.. iste, 8x10" buyuklugune getirebilmek icin, atiyorum 15 kat buyutmek gerekiyor sensorun buyuklugunu ki, 8x10" olabilsin..
8x10" buyuklukte 250micron olunca noktalar, kabul edilebilir derecede keskin deniyordu degil mi?.. ve biz, sensoru 15 kat buyutmek zorunda kaliyoruz ki 8x10" yapsin.. iste sensor icin konusulunca; 250micron'u 15'e bolmemiz gerekiyor ki, sensorde en azindan n

Tarih: 21 Ekim 2006, 15:56 - İp: 86.***.**0.120
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

bu makinelerin en güzel yanı insanı eğitmesi. neye ihtiyacın olduğunu anlıyorsun.

iste bir onceki mesajimda anlattim; pek de neye ihtiyacin oldugunu anlayamiyorsun aslinda..
nesi ayni ki? kompact mi dslr mi? kompact'da optik vizor yok, tamamen moktan bir vizorle cekim yapmak zorunda birakiliyorsun mesela.. diyafram degerleri desen, her birinde ayri.. makine uzerindeki tuslar farkli oluyor.. kompact'larla birsuru menude bogusmalar olur, oysaki dslr'larda cogu tus makine uzerindedir zaten.. kullanim kolayligi da dslr'larin..
bence eger ki imkan varsa, insan kendini dslr ile egitmeye baslamali..
ha ama, heryerde tasiyabileyim, kocaman zoom objektifi olsun kucucuk makinede, istegimde video da cekerim falan deniyorsa en iyi cozum kompact makineler.. ama ki fotograf cekeyim diye aliyorsa kisi, dslr..

Tarih: 21 Ekim 2006, 16:03 - İp: 86.***.**0.120
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

ilker teşekkür ederim uzun ve aydınlatıcı yanıt için.

aslında bir haftadır ucuz dslr lerin çektiği fotoğrafları inceliyorum, yüzlerce binlerce fotoğraf oldu. bir hafta izinliyim, daha çokça inceleyebilirim.

ucuz etin yahnisi yenmez lafı dslr lerde çok geçerli değil galiba;
olympus için 2 çarpan telede iyi evet, ama geniş açıda epeyce kayıp, değil mi?

incelediğim fotoğraflarda özellikle pentax ları çok beğendim. renkler çok hoş. keskinlik ve detay da öyle.

şu anda pentax *ist DS fotoğraflarını inceliyorum. makinenin ne güzel renkleri var, çok hoş, sıcak renkler.

romkomet; hala film kullanmakta ısrar eden ve dijitaldeki olağanüstü gelişmeye burun kıvıran dinazorlar gibi konuşma allah aşkına. tam opnların sık sık kullandıkları bir laf etmişsin: ''30d istediğimi vermez,1dmarks çok pahalı''. 30D istediğin neyi vermeyecek!
bu işten dönüş yok. 4 mp lik nikonun kompakt modeliyle çekilen bir portreye dünyada yılın basın fotoğrafı ödülü verildi. yine 4mp lik kompakt makineyle çekilen fotoğraflar national gegraphic dergisinde 2 tam sayfa yayınlandı. sadece r1 ile çıkılan bir gezi fotoğrafları ng adventure dergisinde sayfalarca yayınlandı. bizdeki atlas dergisi bile artık neredeyse yarı yarıya dijital fotoğraf makinesinden çıkma fotoğraf kullanıyor. 3-4 sene öncesine kadar atlasta dijital fotoğraf bulmak imkansızdı.
kaldı ki sen bunlarla kıyaslanamayacak kadar mükemmel bir alet olan 30d diyorsun. yeter bal gibi de yeter.

Tarih: 21 Ekim 2006, 16:15 - İp: 85.***.**6.194
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

ben yanıt yazarken sen bir sürü şey yazmışsın ilker.

yok konuyu dağıtmak ne kelime. bir sürü şey öğrendim. özellikle alan derinliği ile ilgili olan kısmı daha önce hiç bilmiyordum bile

h2 benzeri bir makine demek çok aldatıcı . .. dslr benzeri demek hata o zaman...

bakalım, kışa denk gelecek ama ocak, şubat gibi bir tane alacağım. kışın bol bol kış manzarası çekerim böylece.

Tarih: 21 Ekim 2006, 16:24 - İp: 85.***.**6.194