ersel
ersel (üye)
İstanbul / Amatör

Olympus E-510 Fotoğraf Çekmeye Devam...

Fotoğrafları olympus E-510 ile çekiyorum.Olympus almak isteyen arkadaşlara yardımcı olur diye düşünüyorum. Işığınız Bol olsun.

[/IMG]

[/IMG]

#ersel' tarafından 25.11.2009 12:14:15 tarihinde düzenlendi.

#ersel' tarafından 29.03.2010 09:23:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Mart 2009, 20:58 - İp: 88.***.**8.65
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

madem konuyu yeniden dirilttin o zaman bir ornekte ben koyayım . Hala olympus e-510 u kullanıyorum. nikon d7000 aldım ama olympus un yarısı kadar memnun etmedi beni focus, objektif ve netlik olarak....

Tarih: 15 Ekim 2011, 18:18 - İp: 88.***.**2.19
elektronet
elektronet (üye)
Konya / Meraklı

Merhaba,

Hocam konuya devem ediyor olmanıza çok sevindim.
Bu makinayı bende çok beğenerek aldım ancak yanlış yaptığım ayarlar yüzünden sanıyorum çok net resimler alamadığımı düşünüyorum veya bana öyle geliyor emin değilim.
Mesela menüde ANTİ-ŞOK seçeneği var nedir bilmiyorum kapalı bende.
ÖLÇÜM en üstteki seçenek şekil olarak en dolu olan.
AF ALANI OTOM.
AE BKT Bilmiyorum ve seçilmemiş durumda.
FOTO MODU nerede olacak emin değilim.
VIVID NATURAL MUTED PORTRANT ve MONOTON var sadece son seçeneğin S/B çektiğini biliyorum.
DERECELEME Normal
BEYAZ AYARI OTOM.
GREEN AZALTMA OTM.
GREN FİLTRE STD. Bunlar nedir bilmiyorum.
Daha birçok ayar var ama inanın ben çoğunu bilmiyorum.
Bilmeden deniyorum ama tam içime sinmiyor.
Yardım ederseniz bende resimlerimi beğenmeye başlar ve konuya resimlerimi eklerim.
Teşekkürler.

Tarih: 15 Ekim 2011, 23:17 - İp: 78.***.**0.35
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

renk tonlamsında olympuslarda vivid i seç mutlaka, antişok çekim dümesine bastığında ayana once kalkar fotograf gecikmeli çekilir tgenelde tripodla kullanılır ayna kalkma sarsıntısıyla titreşim olmasın ayna sarsıntısı fluluk yapmasın diyebu modu daha çok tripoddakullanırım ben keskin fotolar için. BKT brakete bunlara internetten veya fotoğraf kitaplarından bak pozlamayı birkaç değerde çekmek için kullanılır -1,0,+1 doğru pozlamayı tam bilemediğin zamanlarda seri çekime alırsın arkakarkaya 3 poz çekilir hdr içinde kullanılır. Af alnının tek ortadaki noktaya al s modunu kullan. klavuzu olympusun turkiye sitesinde olacaktı yanlış hatırlamıyorsam... fotografları şimdilik p modunda çek... green filtre falan bunlara gerekyok.. Raw çekersen beyaz dengesini olmpusun programında istediğin gibi değiştirirsin zaten... olympus master programını mutlaka indir ve kur ücretsizdir...

#buzlucam' tarafından 16.10.2011 00:37:39 tarihinde düzenlendi.

#buzlucam' tarafından 16.10.2011 00:39:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Ekim 2011, 00:37 - İp: 88.***.**2.19
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

400 serisinde titreşim onleme yok o yuzden biraz dahaiyi sabitle ama bu çok onemli deil ben genelde titreşim onlemeyi kapatıp çekerim.. zuiko objektiflerin kalitesi çok ustundur diğer marka kitlenslerden veya orta serilerden...

#buzlucam' tarafından 16.10.2011 00:47:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Ekim 2011, 00:46 - İp: 88.***.**2.19
elektronet
elektronet (üye)
Konya / Meraklı

Mehmet bey değerli bilgiler için çok teşekkür ederim.
Bu önerilerinizi bundan sonra dikkate alıp tekrar çekimler yapacağım.
Önceden çektiğim 2 fotoğrafı paylaşmak istiyorum izninizle.
Yer Beyşehir. Hemen girişte köprü üzerinden gün batımı.
Sizlerin resimlerindeki keskinlik yok ancak hataları ile kabul edin.

Tarih: 16 Ekim 2011, 03:43 - İp: 88.***.**4.51
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

fotografların yeterince keskin bir problem yok renlerde oyle zaten bir kısım keskinliği ve rengi photoshopda veriyoruz butun makinelerde bu boyle . İşlenmeden konmuş hiçbir fotoğraf yok internette. bakın bu d7000 fotografına bir kısmını işledim bir kısmını aynı bıraktım buda beyşehir fotoğrafı nedemek istdiğimi anlarsınız makinanız guzel ama neyi nasıl yapacağına zaman içinde çektikçe karar ver gun batımı fotoğrafları ışığa karşı olduğu için ozel teknik gerektirir ve hiçbir zaman tam net olmaz. scott kellby yi duymuşssundur 3. cilt fotograf kitabını inceleyebilirsin a dan zye digital fotogaraf kitabı var oda guzel yabancı bir yazardı..

Tarih: 16 Ekim 2011, 13:24 - İp: 88.***.**4.88
elektronet
elektronet (üye)
Konya / Meraklı

Mehmet bey teşekkür ediyorum yardımlarınız için.
Evet ben fotoğrafları hiç işlemedim şimdiye kadar.
Makinada çekiyorum hafıza kartından bilgisayara aktarıyor paint ile ölçeklendirip nete yüklüyorum bunun dışında işlem yapmıyorum.
Resminizdeki işlenmiş ve ham durumdaki farkı gördüm ve neden bu keskinliğin olmadığını şimdi anladım.
Kaba bir tabir ile ben resimlere makyaj yapmayı öğrenmem gerekiyor sanırım
Teşekkür ediyorum.

Tarih: 17 Ekim 2011, 20:36 - İp: 88.***.**3.131
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Evet yardımcı olabildiysem ne mutlu, ... genelde internetteki fotograf sitelerindeki fotografların yuzde 90 ı programlar tarafından islenmiş. eğer basit bir program arıyorsan photoscape i oneririm ucretsizdir. ma eninde sonunda photoshop kullanacaksınız bunun içinde pratik olarak yine scott kelby nin digital fotografçılar için photoshop cs4 kitabını şiddetle tavsiye ederim... en azından temel kullanman greken keskinleştirmelerde level ayarlarında sana ışık tutar...

Tarih: 18 Ekim 2011, 22:09 - İp: 88.***.**7.4
elektronet
elektronet (üye)
Konya / Meraklı

Mehmet bey tekrar teşekkür ediyorum.
PhotoScape programını kendi sitesinden indirip kullanmaya çalışıyorum.
Ayarlarda belki başarızı olabilirim ancak düzenleme ile keskinlik kesinlikle artıyor.
Helikopter(HeliCam)ile çekilmiş birkaç resim ekliyorum.
PhotoScape ile düzenlemeye çalıştım hataları mutlaka vardır.

Tarih: 4 Kasım 2011, 20:17 - İp: 78.***.**3.240
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

sn. @elektronet isminizi bilmiyorum o yuzeden boyle hitap ediyorum ama faydalanmanıza sevindim burası neresi krom dutlukırı tarafımı fotograflar ilginç olmuş...

Tarih: 5 Kasım 2011, 19:39 - İp: 85.***.**4.18