freestyler
freestyler (üye)
Eskişehir / Amatör

Olympus E-500

Öncelikle merhaba arkadaşlar uzun zamandır SLR makinaları forumunuzda inceliyorum yorumlara bakıyorum Sony alfa100 ün çok methedildiğini gördüm ve almaya niyetlendim fakat maddi olarak karşılayamıyacağımı anladım

olympus e-500 14-45 kit ile almayı düşünüyorum genellikle herkes olympusun servis sorunları olduğundan bahsetmiş makina hakkında bi yorum yapmamış tecrübeli arkadaşlardan makina hakkında yorumları bekliyorum şimdiden teşekkürler

Tarih: 14 Şubat 2007, 22:19 - İp: 88.***.**3.193
deparius
deparius (üye)
İstanbul / Amatör

ben nikon d1x ve olympus e500 kullanıcısı olarak bir yorum yapmak istiyorum çünkü diğer arkadaşların yorumlarından anladıgım kadarı ile hiçbiri olympus e500'u kullanmamıs hatta ellerine aldıklarını bile sanmıyorum. öncelikle full frame ile eft farklı şeyler. e500 full frame değil fakat piyasada toplamda kaç tane fullframe makine var ben 5 tane biliyorum ve fiyatları 3500 dolardan başlıyor. E500'de EFT var hemde çok başarılı, zaten olmasa d-slr olarak anılması mümkün olmazdı. EFT görüntünün sensorden aktarılması ile ilgili bir teknoloji. Bir diğer husus lens sıkıntısı ile ilgili olanlar, kit ile beraber 14-45mm lens geliyor çarpan iki dahi olsa bu 28mm'ye denk geliyor ki hiçbir makinemde bulamadığım kalitede bir geniş açı sağlıyor, bunun nedeni makinenin 4-3 olması ve lenslerin edge effect'i yok edecek şekilde tasarlanmış olması, burada arkadaşların bahsettiği 2x çarpan görüntüyü kötüleştirmiyor tam tersine gerçeğe yakın bir geniş açı sağlıyor. 2x çarpanın tek kötü yanı ışık alma oranlarını azaltması. Geniş açı dışında 2x çarpan büyük avantaj olabiliyor, ben çevirici aparatlar yardımı ile nikon lenslerimi e500'de kullanıyorum 70-300mm lensi kullandığımda bu 140-600mm'ye denk geliyor ki bu kadar ucuza bu kaliteyi yakalamak çok zor. Garanti konusuna gelince tüm elektronik cihazlar gibi uyulması gereken şartlar var sonuçta makinen 30 gün içinde tamir edilmezse yada 3 defa aynı arızayı verirse yenisi ile değiştirilmek zorunda. Kaldı ki şunu söyleyebilirim nikon d-slr'lardan sonra alabileceğin en sağlam elektronik yapıya sahip makinelerden biri.

#deparius' tarafından 17.07.2007 12:06:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Nisan 2007, 14:25 - İp: 195.***.**0.27
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

yakınlaştırma farketmez. sadece açın daralır deparius.

Tarih: 10 Nisan 2007, 14:52 - İp: 85.***.**2.181
cazip
cazip (üye)
İstanbul / Amatör

e 500 iyidir,
titreşim özelliği doğrudur ancak sadece aynanın kalkmasını geciktirerek perde esnasında titreşimi azaltıyor.
ben almanyadan sigma 55-200dc getirdim.130 euro cıvarında.bu şekilde teleyide ucuza halletmiş oldum .servis konusunda beyaz iletişim çok iyi dert etmeyin ,makinayı değiştiriyorlar birşey olursa.
saygılar

Tarih: 10 Nisan 2007, 19:01 - İp: 81.***.**5.246
alpersatir
alpersatir (üye)
Ankara / Amatör

Olympus dünyada balli başlı birkaç fotoğraf makinası ve lens üreticisinden biri. Ürettiği her ürün gözü kapalı alınabilir.Sonuçta çoğumuz amatör fotoğrafçılarız , kullanmayacağımız bir sürü özelliğe tonlarca para vermeye gerek yok. Ayrıca kaç tane lense ihtiyacımız varki.Hadi oldu da bulamadık. Basit bir torna atölyesinde istediğiniz objektifleri makinanızda kullanmanızı sağlayacak adaptörleri yaptırabilirsiniz. Yada E-bay da hazırlarını bulabilirsiniz. Bu arada bende bir pentax k100d kullanıcısıyım. Belirtmek ihtiyacı hissettim....

Tarih: 10 Nisan 2007, 20:37 - İp: 88.***.**6.29
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Yanlis.

Torna atolyesinde yapilmis adaptor olayin sadece bir kismi. Makinanin diaframi ve AF motorunu kontrol edemedigi durumlarda 30 yil geriye gidiliyor. Dahasi lensten fokus mesafesinin alinamadigi vaziyetlerde birkac ay icerisinde cikacak olan E-510 modelindeki stabilizasyondan da faydalinalamaz.

Dogru cozum icin su baslik altinda ozetledigim sekilde bir adaptor yapilmasi gerekiyor.

http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=19739

Tarih: 10 Nisan 2007, 22:35 - İp: 85.***.**1.76
deparius
deparius (üye)
İstanbul / Amatör

onixon yazdığım hangi kelimeyi anlamadın. merak ettim.
Bu arada açıma birşey olduğu yok. Biz lenslerden konuşuyoruz.

Tarih: 11 Nisan 2007, 13:58 - İp: 195.***.**0.27
onixon
onixon (üye)

crop faktörün yakınlaştırma ile bir ilgisi olmadığını demek istedim.Sadece açısal fark yaratır.

Tarih: 11 Nisan 2007, 14:31 - İp: 85.***.**2.181
deparius
deparius (üye)
İstanbul / Amatör

onixon doğrultma çarpanı sonucu çıkan odak uzaklığı gerçek uzaklıktır. full frame bir makinede 600mm ne kadar yaklaştırıyorsa e500'de 300mm o kadar yaklaştırır. 300mm bir lens, 600mm kaliteli bir lensten ucuz olduğu için avantaj burada ortaya çıkıyor bende bundan bahsetmek istedim. Zaten bu lensleri nikon'da kullanıyorum orada 300mm'ye çıkabilirken yeni bir lens almadan sadece makineyi değiştirip 600mm'de çekim yapıyorum.

Tarih: 11 Nisan 2007, 15:41 - İp: 195.***.**0.27
onixon
onixon (üye)

no

Tarih: 11 Nisan 2007, 17:27 - İp: 85.***.**2.181