drewdrew
drewdrew (üye)
İzmir / Amatör

Nikon Mu Panasonic Mi

merhaba
nikon coolpix 8800 almayı düşünüyordum ama üretimden kalktığı için hiçbir satış mağzasında kalmamış internetten almayada pek güvenemedim gittiğim bir kaç yer panasonic dmc-fz 50 yi ona en yakın model olarak önerdi ama onunda panasonic oluşu nikonun yanında pek aklıma yatmadı.
ayrıca birde nikon coolpix 8800 de çekilmşi fotoğrafları geri dönüp görebiliyor muyuz bunu hala öğrenemedim.

Tarih: 8 Ocak 2007, 22:53 - İp: 85.***.**9.109
serbes
serbes (üye)
Bursa / Meraklı

Sevgili Osmanlı,

Antika bana değil, her koşulda "nikon" diyen arkadaşlara yükleniyor...Da nedense bunu benim mesajım üstümden yapıyor...

Kusura bakma Antika bir daha uyuzluk yapmam...

Lakin benim gibi bilmeyenlere D40 ın K100D ye göre üstünlüklerini arkadaşlar yazarsa cidden çok memnun olacağım.

Yani nedir? Ben fotoğraf çekmeyi çok bilmeyen biriyim. Niyetimde giriş seviyesi dslr almak. İnanın benim konumumda çevremde çok arkadaş var. Peki bize ne lazım... Kullanım kolaylığı, gelişmeye ve öğrenmemize olanak sağlayacak bir makina, elimiz titrediğinde iyice bozuk çıkmayan kareler...

Elbette bunlara çevrenizin boynunuzda Nikon markasını görmeleriyle Pentax markasını görmeleri arasındaki psikolojik etkiyi de ekleyebiliriz. Belki pentax ın en üst modelidir boynunuzda asılı duran alet ama diğer kişide d40 bile olsa sonuçta nikon olduğu için o daha "popüler"dir.

Peki bunun bizim çekeceğimiz fotoğrafa etkisi ne kadar? Yada sadece bu "karizma" için mi o ağırlığı taşıyacağız biz?

D40 ve K100D ile ilgili forumda olan neredeyse her mesajı okudum. D40 ın K100D ye göre somut bir artısını göremedim.
Ve tekrar ediyorum marka bağımlılığım yok. Eğer D40 daha olumlu ise neden onu almayayım. Yada X model daha uyumlu ise benim beklentilerime, neden onu seçmeyeyim.

K100D ile D80 i kıyaslamıyorum. Kimse de bunu yapmıyor zaten forumda. Ama iş D40 a gelince sadece "D40 alın ismi yeter" deniyor. İsminin dışındaki avantajlarını öğrenmek istiyorum.

K100D seçmek için nedenleri biliyorum sadece D40 için olanları da öğrenmek istiyorum.

Çok şey mi istiyorum?

Tarih: 9 Ocak 2007, 13:53 - İp: 85.***.**9.29
drewdrew
drewdrew (üye)
İzmir / Amatör

arkadaşlar çok teşekkür ederimde ben anlatamadım sanırım alacağım makinanın LCD ekranının dönebiliyor , hareketli olması gerekiyor bu özellikteki makinelerden önerileriniz olursa işime yarayacak. bu özelliğe sahip olan nikon 8800 ile ilgili düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum ve çektiğim fotolara dönüp bakabiliyor muyum bu makinada bana panasonic fz50 yi ekran sebebiyle önerdiler bu ekran işi almam için en önemli etken genelde önerdiklerinizin ekranı sabit bu konuda yardımcı olabilirseniz çok çok sevineceğim

Tarih: 9 Ocak 2007, 17:29 - İp: 85.***.**3.244
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

drewdrew sana o halde FZ30 öneririm.Ancak bu makina ile gündüz ışığın iyi olduğu durumlarda kaliteli neticeler alırsın.
Yüksek iso kullanmadığın takdirde.
FZ30 mu FZ50'mi dersen tercihim FZ30'dan yanadır.
Nikon 8800 ise şu anda piyasada sıfır olarak bulamayacağın bir ürün.
Döner LCD'ye kafayı çok takmana gerek yok.Nadir durumlarda hayat kurtarıcıdır ancak o kadar.
İllaki Lcd hareketli olsun diyorsan Sony R1 al.
Paran yetmezse Panasonic FZ30 al.
Hatta siteden gantry nickli arkadaşımız FZ30'unu satmak istiyordu.
İstersen özelden mesaj atıp bir konuşabilirsin.
Bunu dışında diğer kompakt-yüksek zoom'lu S2-S3H2-H5 modellerini fazla önermem.
Dediğim gibi önce R1,bütçen yetmezse de FZ30.

Tarih: 9 Ocak 2007, 19:09 - İp: 88.***.**1.158
canbasri
canbasri (üye)
Çanakkale / Meraklı

Tamam k100 d40 ı döver..Tüm fikirler o yönde ama nikon u olanları nikonculukla itham edenler hep aynı noktada takılmış..Görüdüğüm kadarıyla esas k100 ü olanların bir takım fanatizmi var..Herneyse Nikonum yok ekstra sempatim de yok ama kit lenslerle çekilen fotolarda ve tüm sitelerde d40 ın kalite olarak bariz üstünlüğü var ki noise olayında d40 ın yanında k100 ü hiç iç açıcı görmüyorum.D40 ı yüksek iso başarısına kim ne diyebilir hatta d50 den bile iyi olduğu aşikar.Ancak şu an tek handikapı Af lens almanın maliyeti.Bir çok yerde okuduğum üzere fiyatları baya aşağıya inecekmiş yakın zamanda.Zaman neyi gösterir bilinmez ama kalite olarak d40 k100 e göre önde.Şimdi hiç darılmayın ve yazın SR si yok Sr li makineyle aynı fiyat vs vs.D40 alırmıyım?almam k100 de almam bütün imkanları zorlar d80 alırım ancak bütün imkanları zorlamış halim d40 ve k100 demiş olsa sanırım d40 alırım..

Tarih: 14 Ocak 2007, 02:03 - İp: 88.***.**0.92
serbes
serbes (üye)
Bursa / Meraklı

D40-D80 kıyaslamasında farklı bir bakış...

http://www.kenrockwell.com/tech/d200-d80-d70-d50-d40-5d-xti.htm

Tarih: 14 Ocak 2007, 02:21 - İp: 81.***.**0.247
mehmetklyr
mehmetklyr (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon 8800 kesinlikle çok iyi bir makine.. Sınıfının liderlerinden biridir... Panasonic FZ30da çok iyi bir makişnedir.. Nikon 8800 ile gönül rahatlığıyla kıyaslanabilir.. Gel görki FZ50, FZ30'un geliştirilmiş bir hali... Kasa aynı, içerik farklı yanii... Bence FZ50 al.. Neden?
Çünkü bikere son teknolojik gelişmelere göre üretildi.. FZ30 başarısının kanıtıdır bencee... bencee... benceee... bence...

Tarih: 14 Ocak 2007, 02:28 - İp: 85.***.**7.20