drewdrew
drewdrew (üye)
İzmir / Amatör

Nikon Mu Panasonic Mi

merhaba
nikon coolpix 8800 almayı düşünüyordum ama üretimden kalktığı için hiçbir satış mağzasında kalmamış internetten almayada pek güvenemedim gittiğim bir kaç yer panasonic dmc-fz 50 yi ona en yakın model olarak önerdi ama onunda panasonic oluşu nikonun yanında pek aklıma yatmadı.
ayrıca birde nikon coolpix 8800 de çekilmşi fotoğrafları geri dönüp görebiliyor muyuz bunu hala öğrenemedim.

Tarih: 8 Ocak 2007, 22:53 - İp: 85.***.**9.109
velociraptor35
velociraptor35 (üye)
İzmir / Amatör

Valla bence ne olursa olsun nikon veya canondan şaşma derim sonra pişman olma.

ayrıca o kadar para verceksen objektifi değişebilen bir makine al.

Tarih: 8 Ocak 2007, 23:12 - İp: 81.***.**5.57
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

fz50 iyidir.Hiç düşünme al geç

Tarih: 8 Ocak 2007, 23:37 - İp: 85.***.**0.104
caganen
caganen (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D40 derim. Panasonic kullanan biri olarak noise'den çok şikayetçi olarak sattım ve DSLR aldım.

Şöyle anlatayım. FZ50'nin sensörü küçük boyutlu. 10 MP bir makinada bu kadar küçük bir sensör ile noise(kumlanma)oluşmaması imkansız gibi .

Bu çok rahatsız edici. Bence Panasonic megapixel savaşına girene kadar önce noise derdini çözmeli.

Eğer D40 bütçenizi aşıyorsa, o zaman Canon yada Nikonun compact makinalarından şaşmayın.

Ama yine söylüyorum. poor man pays twice. Her zaman aklınız DSLR'de kalacak. Ha gayret zorlayın kendinizi alın D40'ı.

Tarih: 8 Ocak 2007, 23:55 - İp: 88.***.**1.48
drewdrew
drewdrew (üye)
İzmir / Amatör

önce teşekkürler bilgileriniz için ama bana dönebilen hareketli bir makina gerekiyor ve 8800 de çekilen fotoğraflara dönüp bakabiliyor muyum hala bunu bilmiyorum

Tarih: 9 Ocak 2007, 00:01 - İp: 85.***.**9.109
drewdrew
drewdrew (üye)
İzmir / Amatör

dönebilen makine= dönebilen ekran

Tarih: 9 Ocak 2007, 00:02 - İp: 85.***.**9.109
djcagatay
djcagatay (üye)
Ordu / Meraklı

D40 önerisine kesinlikle katılıyorum.. ama bütçe yetersizse 8800 ü tercih edin FZ-50 de çok iyi ama 8800 kadar değil olamazda

Tarih: 9 Ocak 2007, 09:08 - İp: 81.***.**3.122
serbes
serbes (üye)
Bursa / Meraklı

Ben olayı tam çözemedim.

Sitede pek çok katılımcı tarafından D40 yerden yere vurulurken, D40 a sonuna kadar onay veren sadece kendiside nikon kullanıcısı olan katılımcılar.

Sonuçta pentax k100d ile D40 yaklaşık aynı rakam.

Okuduklarımdan çıkardığımda D40 ın k100d ye göre pek çok eksiğinin olduğu.

Eksilerini az çok anladım çünkü. (SR olmaması, sadece AF lens de performanslı kullanılması, fiyatının yurtdışına göre ciddi pahalı olması vb.)

D40 ı öneren arkadaşlar, çok somut olarak D40 ın K100D ye göre üstünlüklerini sıralayabilirlerse kendi adıma çok memnun olurum.

Not: 1 senedir neredeyse makina almaya heves edip öteleyen biriyim. Marka bağımlılığım yada bu sektörle en ufak bir bağım yoktur.

Tarih: 9 Ocak 2007, 11:44 - İp: 85.***.**9.29
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

serbes,

"somut" kelimesinden kastin, "Nede olsa o bir Nikon" veya "Canon'dan, Nikon'dan sasmayacaksin" falan gibi ifadeleri gecerli saymayacagin mi ? Paketten cikan seyin sadece fotograf cekmek acisindan sana saglayacagi faydasi ile mi ilgilendigini, bir Nikon sahibi olmanin sana saglayacagi itibar ve statu ile ilgilenmedigini mi soylemek istiyorsun ?

Sana nasil somut bir gerekce sunabiliriz D40 alman icin, bilmiyorum. Mesela elinde birsuru eski Nikon lens olsaydi, ama yok, D40'a uymazki onlar, yok, yok, "somut" diyerek acaip uyuzluk etmissin. Nikon koklu firma falan diye baslasam lafa, o da ne, Pentax da en 80 yildir bu isin icindeymis, bu da olmadi.

Amaaan, Nikon sahibi olacaksin, bundan daha gecerli sebep olur mu, daha ne istiyorsun.

Tarih: 9 Ocak 2007, 12:30 - İp: 85.***.**5.150
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Antika arkadaşa fazla yüklenmişsin.Sadece merak etmiş sormuş.
Serbes;

Nikon D40'ın D50(eski modeli)'den bile özelliksiz olduğunu duydum.Hem seri çekim hızı ve buffer(bellek) açısından hemde daha önemlisi Nikon'un tüm lenslerini kullanamaması açısından.Ve fiyatı da k100d ile yaklaşık aynı.

Ben sana K100D öneririm.Hem üretilmiş tüm eski-yeni pentax lenslerini kullanabilirsin,hem Canon-Nikon ve Konika-Minolta gibi firmalara lens desteği sunan Sigma gibi firmalar Pentax'a da uyumlu lens üretmekte.
Ayrıca pentax lenslerde daha uygun fiyatlara piyasada alıcı bekliyorlar.
Sanırım tek sorun şu olacaktır.
Ülkemizde Canon-Nikon kullanan sürüyle insan var.Bunların ellerinden çıkardığı birçok 2.el lens olduğu gibi,piyasada sıfır olarak da satılan neredeyse her çeşit nikon-canon lensler var.Ancak Pentax'ın lenslerini bulmak imkansız demiyorum ama diğer firmalara göre zor.
Ama öneririm.
Keşke daha yaygın bir satış ağı olsa bu firmaların, bizde tekel durumdaki firmaların rekabeti kızıştırmalarına seyirci kalabilsek diğer firmalarla beraber.

Tarih: 9 Ocak 2007, 12:58 - İp: 85.***.**6.240
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Osmanli,

Arkadas'a yuklenmek mi ? Bilakis, orada kullandigi "somut" kelimesini gayet akillica buluyorum. Belliki somut sebeplerden ziyade bir suru slogan iceren cevap gelecekti. Boyle birseye mahal vermemek icin ozellikle "somut" kelimesini kullanmis, kendisini tebrik ederim.

Lens konusunda haklisin demek isterdim, ama burada sozkonusu olan model D40. Nikon, D50'yi hadim edip D40 adiyla sundugu icin piyasaya 2.el lens konusu da "somut" bir parametre olamiyor maalesef.

Tarih: 9 Ocak 2007, 13:38 - İp: 85.***.**5.150