gunesayir
gunesayir (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon Mu Canon Mu?

SLR fotoğraf makinası istiyorum nikona göz attım ama karar veremiyorum .
tavsiyeniz var mı?

Tarih: 24 Ocak 2006, 01:04 - İp: yok
cagriso
cagriso (üye)
İçel / Amatör

bence nikon kral

Tarih: 24 Ocak 2006, 01:14 - İp: 85.***.**9.201
mba
mba (üye)
İstanbul / Meraklı

CAKON

Tarih: 24 Ocak 2006, 08:29 - İp: 83.***.**0.7
hugurlu
hugurlu (üye)
Artvin / Doğa Fotoğrafçısı

Herhalde şu yardımcı olur. Dpreview 'den

Most popular cameras
Cameras receiving the
most clicks in the last
five days.

Canon EOS 350D
2.8 %

Nikon D200
2.0 %

Canon EOS 5D
1.9 %

Nikon D70s
1.5 %

Canon PowerShot S2 IS
1.5 %

Canon EOS 20D
1.4 %

Nikon D50
1.4 %

Panasonic DMC-FZ30
1.4 %

Canon PowerShot A620
1.4 %

Canon EOS 20Da
1.3 %

Tarih: 24 Ocak 2006, 08:48 - İp: 85.***.**0.52
kurfali
kurfali (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Merhabalar efendim,
Ben de forumda yeniyim. Sizin başlığınıza giriş ile başlamak istiyorum.

Fotoğrafçılık dünyasında hala cevabı verilememiş bir sorudur bu sorduğunuz bence. Çünkü tüm cevaplar kaçamaktır. Olsa olsa ya her ikisidir ya da hiç birisi.

İki marka da birbiriyle yarışabilecek evsafta ürünler sunuyorlar ve bunlar arasında objektif kriterlere göre karar vermek güçleşiyor. Bu kriterlere göre karşılaştırmalardan birisini Tom's Hardware.. adlı sitede bulabilirsiniz. Makalenin sonucunda adam şöyle diyor aynen: Ya hu ikisi de süper makine birisini alın gidin işte.

Eğer sizin elinizde kararını netleştirecek kriterleriniz mevcut ise seçiminizi çok kolay yaparsınız zaten. Örneğin ben katiyen USB 1.1 alamam bu saatte diyorsanız D70s yerine gidip 350d'yi seçersiniz. Büyük olsun elime otursun diyorsanız ve bunu çok önemsiyorsanız 350d'yi bırakıp D70s'e meyledersiniz.

Şayet elinizde bu denli sıkı karar verme kriterleri bulunmuyorsa o zaman 'duygu'lar girer işin içine.

Zaten varılacak nokta da nihai olarak budur. "Ben Nikoncuyum" gibi modern kalıplar boşuna peyda olmamıştır.

Kendimden örnek verirsem... İlk makinem Canon idi. Duyguları bir tarafa bırakıp tamamen nesnel ölçütlere göre tercih yaptım. Zaman içerisinde iki üreticiye yönelik duygusal tavrımı da geliştirmiş oldum. Şu anda SLR bir modele geçmek istiyorum ve kalbimi yokluyorum. Kalbim Nikon diyor usum Canon dese de. Ben kullanım keyfini ufak avantajlardan daha çok önemsiyor addediyorum kendimi. O nedenle büyük ihtimalle kalbimin sesine uyup bir Nikon alacağım inşallah ve onun sarı-siyah kuşağı ile gezeceğim.

Çünkü "Ben Nikoncuyum abi".

bonus:
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=canon+ile+nikon+aras%FDndaki+farklar

Tarih: 24 Ocak 2006, 10:24 - İp: 84.***.**0.226
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

kurfali aramıza hoşgeldin,
İyi bir başlangıç yapmışınız. Görüşlerinize katılıyorum ben gazete çalışanıyım. Biz de en çok kullanılan Makineler Canon ve nikon dur. Biz dede Conon nikon savaşaı yaşanmakta ve nedenini bilmiyorum ama Nikon bir adım daha önde
Nikon mu Canon mu diye tercih yapmaktansa bence modeller arasında tercih yapmak daha doğru olur. Her iki markanın da çok farklı kesime hitap eden birçok modeli var. Nikon D2x le Canon A510 u kıyaslayamazız. Ama Canon eos 350d ile Nikon D70 i kıyaslayacak olursak arkadaşımızn da dediği gibi daha çok duygusal tercihler ön plana çıkacak. Makineyi eline aldığında işte bu benim makinem diyebilmelisin. Makinenin kalitesini arttıracak diğer bir unsurda kullanıcağın objektifler olacak.

Tarih: 24 Ocak 2006, 10:55 - İp: 212.***.**0.50
gunesayir
gunesayir (üye)
İstanbul / Amatör

benimde kalbim nikondan yana..
dediğiniz doğru sürekli canon nikon ikilemi var ortada ama ben de herzaman "yok be nikon başka" demişimdir. ama tam olarak cevabını bulamayınca size danışayım dedim, ama kurfalidan geldiği gibi duygusal bi cevap, bak.. oluyomuş demekki dedirtti bana.. tamam zaten nikon!a taktım ille de o olacak ama D2X nasıl sizce?

Tarih: 24 Ocak 2006, 15:32 - İp: 85.***.**2.207
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

Slam Nikon Mu Canon Mu? derken birşeyi atlıyoruz kimiz ne için makina laıyoruz ne foğrafı çekmeyi seviyoruz. tarzımız ne bütcemiz ne bunları açıklarsanız daha mantıklı sonuçlara ulaşırız.

Tarih: 24 Ocak 2006, 15:57 - İp: 85.***.**5.18
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

gunesayir
D2x nasıl sizce cevabına gelince. Hiç D2x i incelemedim ama işim gereği günde yüzlerce fotoğraf değerlendiriyorum. D2x le çekilmiş olanları hemen tahmin edebiliyorum. Belirgin bir şekilde kalite farkı var. Teknik özelliklerini bilmiyorum ama fotoğraf kalitesi gördüğüm en mükemmel makinelerden biri. Ama sormadan da edemiyeceğim neden D2x ?

Tarih: 24 Ocak 2006, 16:57 - İp: 212.***.**0.50
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

d2x yerine d200 alip, uzerine de nikon 17-55 ile 70-200 al gunesayir..

Tarih: 24 Ocak 2006, 19:17 - İp: 62.***.**2.10
gunesayir
gunesayir (üye)
İstanbul / Amatör

haklısınız, biraz kendimi tanıtsam iyi olacak aslında...
hecettepe üniversitesi'nde 3 sene fotoğraf topluluğundaydım.
temel ve ileri düzey fotoğrafçılık kurslarına katıldım.2 senedir izmir'deyim. bi dönem ara versem de tekrar çekmeye başladım.şu anda zenit var elimde, kurs döneminde bulmuştum. insan fotoğrafları çekmeyi çok seviyorum ve özellikle siyah beyaz. D200 ile D2X i karşılaştırayım dedim,d200den bahsedilmiş ama D2Xi duymadım o yüzden özellikle onu sordum. sanırım bütçe olarak 1000 ytl max.1500 ytl ayırabilirim.
makinanın yanında neler alabilrim bunu da düşünüyorum.. sanırım şimdi tavsiyeleriniz daha kolay olur

şimdiden teşekkür ederim!!!

Tarih: 24 Ocak 2006, 20:02 - İp: 85.***.**9.85