sedat_onat
sedat_onat (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Nikon D800 + Nikon 16-35 Veya 70-200

Arkadaşlar merhaba.

2005 'te Nikon D70 + Nikon 28-80 + Nikon 70-300 almıştım. Bilgisizlik sonucu aldığım yanlış objektifler sebebi ile (iki objektifi Nikon 17-55 in fiyatının yarısına almıştım) makinamden zevk alamayıp satmıştım. Çok sonra öğrendim objektif seçimimin yanlış olduğunu, okumak gerektiğini ve çok çekim yapmak gerektiğini.

Yaklaşık 9 ay evvel Nikon D5100 + Nikon 18-200 aldım. Tabi bu objektifte kararma ve netlik sorunu var. Dolayısı ile 16-35 lensi beğendim en son. Bunu almışken D800 de alıp crop olmasın ve iyi sonuç alayım diyorum.

Ben genelde gezi ve manzara çekiyorum. Son zamanlarda RC Model yarışlarına, kuş fotoğraflarına ve uçak fotoğraflarına merak sardım. Aynı zamanda imkan buldukça timelapse çekiyorum. Bu sebeple iyi bir makina ve objektife de ihtiyacım var.

Nikon D800 + Nikon 16-35 'in yurtdışı maliyeti epey düşük. Buna gücüm de var. Ama rakam büyük olduğundan dolayı epeydir düşünüyorum. Bir de forumdaki siz arkadaşlardan yardım almak istedim. Uzun vadede bir de Nikon 70-200 düşünüyorum ama belki 16-35 yerine ilk sıraya bunu da koyabilirim.

Şu an tamamen kararsızım. Bu bütçeyi harcayıp sonuçta karşılığını veremezsem makinanın o zaman kötü olur.

Fotoğraflarımda photoshop kullanmıyorum. Tüm fotoğraflarımı Lightroom 'da düzenliyorum.

D800 alıp almama ve 16-35 ve 70-200 konularında bilgilerinizi ve görüşlrinizi yazarsanız sevinirim.

Selamlar
Sedat

Tarih: 14 Temmuz 2012, 03:17 - İp: 95.***.**7.126
sedat_onat
sedat_onat (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Çok teşekkürler.

14-24 biraz tehlikeli bir objektif çünkü protector takılamıyor ama çok kaliteli dediğiniz gibi. Bunun yerine 12-24 alsam bu da DX.

Yeni bir objektif alacaksam bunun FX olması gerekir diye düşünüyorum. Çünkü yeni bir makine alacaksam bu FX olacak. Ne kadar doğru fikir olduğu tartışılır tabi.

Manzara çekimlerinde 18-200 benim gelişme göstermem ile iyi sonuç verecektir. Çünkü @paperman beyin kullandığı objektif ile aynı kalitede.

Burada sıkıntı hareketli objelerin çekiminde. Bunda da sanırım 50+ AF noktalı 1/8000 hızında bir makina almam gerekiyor. D600 sanırım bu şekilde çıkacaktır. Fiyatı da şu anki D700 'den aşağı olabilir diye ümit ediyorum. Bunu alınca bir de 70-200 VR2 almayı düşünüyorum.

Şimdilik durdurdum kendimi.

Selamlar.

Tarih: 16 Temmuz 2012, 00:44 - İp: 95.***.**7.126
smaler
smaler (üye)
Konya / Reklam Fotoğrafçısı

Açıkçası D600 ü bende sabırsızlıkla beklemekteyim. Eğer söylendiği gibi ucuz çıkarsa almak mantıklı olacak gibi. ama söylenen özelliklerine bakılacak olursa fiyatı yüksek tutmak zorundalar. Yoksa kendi D800 satışlarını kısmende olsa baltalarlar diye düşünüyorum. Bir diğer yandan düşündüğümüzde ise eğer D800 ün işlemcisi ve fotoğraf işleme başarımını bu makineye aktarırlarsa düşük MP sayesinde iso başarımı v.s. derken, 5dmark3 ün canına okuyabilir belki. Artık bunları bekleyip göreceğiz. Umarım bzi hüsrana uğratmaz ucuz ve başarılı birşey çıkarırlar.

Tarih: 17 Temmuz 2012, 23:05 - İp: 95.***.**9.208
theyapici
theyapici (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

d800 e parası yeten bir insan d600 neden bekler anlamadım eğer tüm ihtiyaçlarım bittikten sonra kendi kendime d800 alsam mı diye düşünsem gider alırdım. Sormaya bile gerek yok.Ama d600 için beklemede olan apsc kullanıcıları var ucuz oalcağı düşünüldüğü için.

Tarih: 17 Temmuz 2012, 23:47 - İp: 78.***.**5.13
erbil_foto
erbil_foto (üye)
Manisa / Stüdyo Fotoğrafçısı

f1.2--1.4 gibi diyaframa sahip sabit lens alarak neticeni artırabilirsin objektifte ne kadar fazla zoom olursa o kadar kaliten düşer...makine ne olursa olsun hiç önemi yok önemli olan göz )) d40 la bile iyi netice alırsın

Tarih: 17 Nisan 2013, 13:01 - İp: 95.***.**5.212
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

konunun miyadı dolmuş gibi geldi şimdiye alacağını almıştır...

Tarih: 17 Nisan 2013, 14:17 - İp: 78.***.**2.162