sedat_onat
sedat_onat (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Nikon D800 + Nikon 16-35 Veya 70-200

Arkadaşlar merhaba.

2005 'te Nikon D70 + Nikon 28-80 + Nikon 70-300 almıştım. Bilgisizlik sonucu aldığım yanlış objektifler sebebi ile (iki objektifi Nikon 17-55 in fiyatının yarısına almıştım) makinamden zevk alamayıp satmıştım. Çok sonra öğrendim objektif seçimimin yanlış olduğunu, okumak gerektiğini ve çok çekim yapmak gerektiğini.

Yaklaşık 9 ay evvel Nikon D5100 + Nikon 18-200 aldım. Tabi bu objektifte kararma ve netlik sorunu var. Dolayısı ile 16-35 lensi beğendim en son. Bunu almışken D800 de alıp crop olmasın ve iyi sonuç alayım diyorum.

Ben genelde gezi ve manzara çekiyorum. Son zamanlarda RC Model yarışlarına, kuş fotoğraflarına ve uçak fotoğraflarına merak sardım. Aynı zamanda imkan buldukça timelapse çekiyorum. Bu sebeple iyi bir makina ve objektife de ihtiyacım var.

Nikon D800 + Nikon 16-35 'in yurtdışı maliyeti epey düşük. Buna gücüm de var. Ama rakam büyük olduğundan dolayı epeydir düşünüyorum. Bir de forumdaki siz arkadaşlardan yardım almak istedim. Uzun vadede bir de Nikon 70-200 düşünüyorum ama belki 16-35 yerine ilk sıraya bunu da koyabilirim.

Şu an tamamen kararsızım. Bu bütçeyi harcayıp sonuçta karşılığını veremezsem makinanın o zaman kötü olur.

Fotoğraflarımda photoshop kullanmıyorum. Tüm fotoğraflarımı Lightroom 'da düzenliyorum.

D800 alıp almama ve 16-35 ve 70-200 konularında bilgilerinizi ve görüşlrinizi yazarsanız sevinirim.

Selamlar
Sedat

Tarih: 14 Temmuz 2012, 03:17 - İp: 95.***.**7.126
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Hobiniz için harcayabilecek, hesap yapmanıza gerek bırakmayacak kadar paranız varsa istediğiniz makinayı alın, keyfini sürün - ayrı hikaye ... Ama sorunuz makinanın hakkını vermek, kendinizi fotoğraf alanında ilerletmek ise bence D800 size şimdilik fazla - yazdıklarınıza bakıldığında.

Çektiğiniz fotoğrafların görüntü kalitesinde bariz bir ilerleme, gözle görülür bir fark olacağını sanıyorsanız, hayal kırıklığı yaşamanız kaçınılmaz. Elinizdeki APS-C format makinanın öyle bir hakkını veriyor,taşın suyunu çıkarıyor ve o en son %5'lik kalite farkına ihtiyaç duyuyor olmanız lazım ki Full Frame'e geçtiğinizde bir fark görün.

Sitede FF makina kullananların şimdiki fotooraflarıyla, bir önceki makinaları ile çektiklerini kıyasladığınızda muhtemelen bir fark göremezsiniz.( Asıl fark kullanım kolaylığında,ilave gövde butonlarında veya çok zor ışık koşullarında ortaya çıkar - onu da kullanıcının kendisi farkeder ancak ).

Dediğim gibi, parayı düşünmeden sırf sahip olmanın zevki için D800 alacaksanız alın ( yeterli sebeptir aslında ) ama daha iyi fotoğrafların kendiliğinden geleceği beklentisindeyseniz, olmayacağını bilin.

Tarih: 14 Temmuz 2012, 09:46 - İp: 96.***.**5.17
sedat_onat
sedat_onat (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Cevabınız için çok teşekkürler.
Aslında D800 alma konusunda benim de çekincelerim vardı. Yani 4000 EUR verip 4000 eur luk fark yartamam imkansız. Ama objektif konusunda ciddi düşüncem var. Lakin objektif değişimi ciddi fark yaratır mı yaratmaz mı kuşkusu var. Yani o parayı verdikten sonra farkı olmazsa tabii ki insan hayalkırıklığı yaşar.

Nikon 16-35 almam konusunda görüşünüz nedir acaba?

Tarih: 14 Temmuz 2012, 13:07 - İp: 95.***.**7.126
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

Para harcamak istiyorsaniz D7000 + Tamron 70-300mm VC alin. 18-200mm yaninizda kalabilir, ya da satin Nikon 16-85VR alin daha iyi birsey isterseniz. Iki objektif + D7000 ile yapamayacaginiz cok az sey var.

Tarih: 14 Temmuz 2012, 19:09 - İp: 84.***.**1.146
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

16-35mm, FF makina ile almayı düşüneceğim ilk lenslerden . Bununla beraber bu lensin D5100 üzerine takıldığında vereceği performans , $150'lık bir 18-55mm kit lensten çok farklı değil - en azından keskinlik olarak değil. Böyle kaliteli lenslerin farkı, FF gövdeye takıldığında ancak ortaya çıkıyor ( test sonuçları ile kafanızı karıştırmayayım )

Seviyenizi bilmiyorum ama diyeceğim, bu lensi taktığınızda da herşeyin kendiliğinden değişmesini beklemeyin. Alacağınız fark marjinal olacaktır.

Herkes iş lenste der ama farklı sensör boyutları işin içine girdiğinde öyle değil - filmli zamanlarda, SLR makinalar sadece bir perde mekanizmasından ibaret olduğunda öyleydi.

Dijital fotoğrafçılıkta makinanın göstereceği lensi takmak, lensin farkettireceği makinayı seçmek - yani kombinasyonlar da önemli .

Portfolyoma bakarsanız tüm fotoğraflarımın 18-135mm kit lensle çekildiğini görürsünüz. 5 kat pahalı 17-35mm/17-55mm f2.8 lensler ile çekseydim de 12 Mp APS-C sensörlü D300 üzerinde alacağım sonuç çok farketmezdi.

Şimdiden 16-35mm almanızda sakınca yok - en iyi geniş açılardan sonuçta; yeter ki çok fazla beklenti içinde olmayın.

Tarih: 14 Temmuz 2012, 21:07 - İp: 96.***.**5.17
sedat_onat
sedat_onat (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Portfolyonuza baktım tebrikler.

Para harcama konusunda çok bir sıkıntım yok ama yanlış bir seçim yapmamam lazım. Ve harcadığım paranın hakkını verebilmem lazım. FF için henüz çok erken bunu anladım. Neticede bu bir hobi benim için.

Sizden şöyle bir tavsiye rica edeyim.

Hareketli obje çekerken (kuş, radyo kontrollü model araç, vs.) D5100 'ün 3D Takip veya Dynamic veya Auto-Area focus sistemi ya pek işlev görmüyor veya objektifin focus hızı yeterli olmuyor. Bu sebeple de fotoğraflarımın önemli bir kısmı net çıkmıyor. Acaba shutter ıhızından mıdır diye düşündüm ama bir tam gün boyunca denememe rağmen (TIKLAYIN) iyi çıkan sonuç az oldu. Bu sorunu nasıl çözebilirim? Nerede hata yapıyorum acaba?

Teşekkürler
Selamlar

Tarih: 15 Temmuz 2012, 03:50 - İp: 95.***.**7.126
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

Konu başlığını okudum, sayfanın aşağısına inerken gözüme D5100 ile 18-200 ilişti. Başka da bir şey görmedim.

Ne diyeyim ki

Tarih: 15 Temmuz 2012, 04:26 - İp: 88.***.**6.229
sedat_onat
sedat_onat (üye)
Yurtdışı / Meraklı

4 ve 7 nolu paragraflarda mevcut
Selamlar

Tarih: 15 Temmuz 2012, 04:46 - İp: 95.***.**7.126
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Link açılmadığından sorunun nerede olduğunu göremiyorum.

Nikon D5100, kısıtlı 11 AF noktası ile kuş fotoğrafçılığı için ideal bir makine değil. 200mm'e dayandığında f5.6'ya gelen 18-200mm'de keza öyle. Geçen ışık az olunca, fokus işlemi de zorlaşıyor,yavaşlıyor.

Bu arada sanmayın ki kuş fotoğrafçıları makinalarıyla çatır çatır 50 tane fotoğraf çekip, hepsinde fokusu tam tutturuyorlar - yok öyle bir şey. İçlerinde fokusun kaçtığı fotoğraflar mutlaka var. Siz de o kadar çok çekeceksiniz ki bazıları tutacak.

Kuş/model hareketli ise önceden takibe almamın ve AF işlemine öncesinden başlamanın ( fokusu tutturup kuşu/modeli takibe devam etmenin ) mutlaka yararı olacaktır.

D5100'ün hakkını muhtemelen veremiyor olsanız da makinadan epeyce sıkılmış gibisiniz. İmkanınız da olduğuna göre biraz daha üst seviye modellere geçiş ( ki çoğunda +50 AF noktası mevcut ) değişiklik ihtiyacınızı karşılayacak, sizi FF'ye hazırlayacaktır.

Tarih: 15 Temmuz 2012, 05:54 - İp: 96.***.**5.17
sedat_onat
sedat_onat (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Dediğiniz gibi önceden takibe almak için gözümü vizörden ayırmıyorum.
Biraz daha çalışıp eğer olmazsa o zaman yükselteceğim.
Bilgiler için çok teşekkürler.
Selamlar

Tarih: 15 Temmuz 2012, 12:29 - İp: 95.***.**7.126
smaler
smaler (üye)
Konya / Reklam Fotoğrafçısı

Ustalarımızın yanında nacizane bende fikrimi belirtmek istedim müsaade olursa.

Manzara fotoğrafı çektiğinizi ve maddi durumunuzun yeterli olduğunu düşünerek benim tavsiyelerim şunlar;

1-)Nikon 14-24mm f2.8 lens (Biraz pahalı ama FF makinenin hakkını vereceği kanaatindeyim)

2-)Biraz bekleyip duruma göre keskinliği iyiyse yeni çıkan Nikon 18-300mm lens (DX formattayken zoom amaçlı kullanmak için) Yada 28-300 de olabilir.

3-)Çıkması beklenen D600 yada her neyse makineyi ucuz olması(fiyat fayda dengesi iyi olursa almak) açısından beklemeniz, değilse D800 ü almanız mantıklı olacaktır. Eğer ki fotoğraf hobinize 10.000 TL gibi bir miktarı ayırıp sonradan keşke demeyecekseniz D800 ün makine olarak sizi pişman etmeyeceğini düşünüyorum. Eğer pişman olacaksanız bunu bir kez daha düşünüp duruma göre D600-D400 yada yeni serilerden bir D7000 almanızdaha mantıklı olacaktır.(D600 ve D400 henüz çıkmadı ama çıkması bekleniyor)

4-)Makro ve portre içinse bu lensi düşünebilirsiniz. AF-S VR Micro-Nikkor 105mm f/2.8G IF-ED

Hatalı birşey yazmışsam affola. Selamlar.

#smaler' tarafından 15.07.2012 14:51:14 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Temmuz 2012, 14:32 - İp: 88.***.**6.191