hitafk
hitafk (üye)
Ankara / Meraklı

Nikon D700 mü Canon 5d Mi

merhaba fotoğraf makinesi almak istiyorum ve bu ikisinin arasında kaldım.
Mesala canon un live view özelliği ve dahili flaşı yok, bunlar çok önemli şeyler mi? veya "bu ikisini bırak d300 al" mı dersiniz? (daha önce dslr kullanmadım ama ortanın üzerinde bir makine almak istiyorum)
Önerilerinizi bekliyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Tarih: 27 Temmuz 2008, 14:13 - İp: 85.***.**9.243
reventon
reventon (üye)
İstanbul / Amatör

Söz konusu MarkII olsaydı daha gel-gitli bir durum olurdu ama 5D yalın halinde iken kesinlikle D700 derim ben.

Bu arada eklemeyi unuttum daha önce DSLR kullanmadığınızı belirtmişsiniz.FF ya da croplu makine için bence biraz daha düşünün.FF'de geniş açı avantajınız varken telefoto'da bu durum can sıkıcı pardon cep sıkıcı olabilir.

Ola ki ben öyle çok da geniş açı hastası değilim derseniz bence o paraya güzel bir lens setiyle beraber A700-40D-D300 üçlemesinden biri alınabilir.İyi düşünün derim.

#reventon' tarafından 27.07.2008 15:04:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Temmuz 2008, 15:00 - İp: 195.***.**4.117
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

5d daha keskin jpeg vermişti bir inceleme vardı, bulabilirsem fotoğrafları koyarım

Tarih: 27 Temmuz 2008, 15:09 - İp: 88.***.**9.249
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

buyrun burada

http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1021&message=28631218

tabiki 700d daha gelişmiş daha hızlı olmasıyla bir avantaj sağlar ama jpeg'de hala 5d daha iyi görünüyor. ayrıca bence yeni 5d'yi beklemekte fayda var

Tarih: 27 Temmuz 2008, 15:15 - İp: 88.***.**9.249
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

tabi ki 3 sene daha yeni olan d700 . bunun tartışması bile anlamsız bir yerde.

bu ayrı bir konu.

ama daha önce DSLR kullanmadıysanız FF bir DSLR ye ne derece ihtiyacınız var bunu iyi düşünün . yani sırf makineye 3000 dolar vermek sizin için gerekli mi ? 600 dolarlık giriş düzeyi bir DSLR ile başlamak mantıksız mı ?

D300 , FF değil ama ortalamanın hayli üstünde bir DSLR. Teknik özellikleri ve sahip olduğu donanım 5D den çok üstün, d700 ile de aynılar zaten .

Ya da 1500 liraya alınabilen Canon Eos 40D . 5D den daha fazla donanıma ve teknik vasfa sahip .

Ya da Sony A700.

Evet belki FF değiller ama yarı yarıya daha ucuzlar.

Yeni başlayan birinin 3000 doları sırf gövdeye ayırması çok doğru değil kanımca.

Tarih: 27 Temmuz 2008, 16:01 - İp: 88.***.**3.185
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

bisquit, verdiğin linkteki karşılaştırma iso performansları üzerine. zaten farklı iki markada farklı objektiflerle yapılan bir testte keskinlik karşılaştırması diye birşey olamaz. iso olarak da d700 daha iyi görünüyor. ki zaten buffalo da demiş, teknolojiler arasında 3 yıl var.

bana sorarsanız bu iki makine yerine ben de dx formatlı bir makine öneririm. mesela bir d300'ün sensör boyutu ve bunun verdiği birkaç farklılık dışında d700'den eksik kalır yanı yok (diğer markalar için de aynı) geniş açı isterseniz aynı genişliği veren çok güzel dx lensler var. tele isterseniz zaten avantajlısınız. ben şu an için, fx sensörlü makineler henüz "lüks" durumdayken fx makine alınmasına pek mantıklı bakmıyorum. ha ilerde ucuzlar, firmalar da lens politikalarını/yatırımlarını 35mm yönünde yaparlarsa fx'e geçilir.

Tarih: 27 Temmuz 2008, 17:18 - İp: 81.***.**7.8
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

o fotolara göre iso'da d700 nasıl daha ilerde?

Tarih: 28 Temmuz 2008, 18:15 - İp: 78.***.**2.221
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bufflonun sorusunu bır adım oteye tasıyorum,daha once dslr kullanmadıysanız ne yapacaksınız ff bir makineyi diyecegim.
bakmayın herkesin makine ustue makine aldıgına,cogu makinesiyle fotograf cekmeyı beceremeyıp sucu mkineye attıgı için boyle yapıyor.
giriş seviyesi herhangi bir dslr ile alacagınız 4000 dolarlık bir makine arasında zerre fark gormeyeceginizi iddia ediyorum.
bosa para harcamanızı istemem,pahalı olan daha iyi cekiyor diye birşey yok cunku...

Tarih: 28 Temmuz 2008, 20:08 - İp: 88.***.**4.223
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Merhaba hitafk;
Nikon D700 çok yeni bir makina, ABD fiyatı 3000 USD idi yanlış hatırlamıyorsan, Hayyamdan alacaksanız bunun üzerine biraz daha koymanız gerekir.
Canon 5D eski bir makina ancak FF bir makina ve gerçekten de harika bir fotoğraf kalitesi var bence. Üstelik yakında yenisi çıkacağından, sıfır gibi ikinci el Canon 5D yi bir arkadaşım (daha doğrusu bir ağabeyim diyeyim) 2000 YTL ye aldı yani bu fiyata düşebiliyor. Bence iyi etti, o fiyata süper makina.
Nikon D300 de çok yeni bir makina sayılır D700 ün APS-C sensörlüsü. Bu da birçok kişinin rüyasını süsleyen bir makina. Süper hızlı, 51AF noktası, liveview ve daha ne arasan iki misli var makinada 1800 USD ye Hayyamdan alınabilir.
Ben olsam fiyatından dolayı D700 ü elerdim. Her ne kadar Canon 5D nin fotoğraflarını daha hoş bulsam da senin için sanki D300 en iyi seçim olur bence de.
Ama belirtmeden geçemeyeceğim, ilk DSLR için açılışı uçuk yapmışsın. Genelde kılı kırk yarar ilk DSLRsini alanlar.

Tarih: 28 Temmuz 2008, 20:12 - İp: 85.***.**1.44
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

http://www.fotoactualidad.com/2008/07/nikon-d700-vs-canon-5d-side-by-side.html

bisquit altta kırmızı detayın olduğu fotolara bak. 1600 ve 3200 iso olanlar. bariz şekilde d700 daha iyi gözüküyor. keskinlik kaybetmiş dersen aynı yerin normal iso değerlerindeki fotoğraflara bak (400) objektif kaynaklı bir keskinlik farkı var. onu göz önünde bulundurmak lazım.

Tarih: 28 Temmuz 2008, 23:56 - İp: 81.***.**7.8
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

hiç gerek yok diyorum FF makineye. almalı bi dx dslr, üstüne de tokina 11-16 2.8 ohh boşverelim d700ü bilmem 5dyi

Tarih: 28 Temmuz 2008, 23:59 - İp: 81.***.**7.8