ctmnl
ctmnl (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Nikon D610 Toz Problemi Hakkında

Arkadaşlar son bir haftadır makinemi yenilemek amacıyla araştırma yapmaktayım. Anlamadığım bir sebepten dolayı nikon takıntım var(bababım fabrikasıymış gibi sahipleniyorum) DX'ten FX'e geçmeye karar verdim. Ve d610 da karar kıldım gibi.

FAKAT! d600 deki toz problemi d610da görülüyor sanırım. Bilgisi olan veya d610 a sahip arkadaşlar bana yardımcı olurlarsa sevinirim.

Tarih: 4 Mayıs 2014, 16:30 - İp: 94.***.**8.196
akut
akut (üye)
Adana / Doğa Fotoğrafçısı

Toz'u problem olarak görmemelisiniz. Her sensör zamanla tozlanır, manyetik alan ister istemez tozu çekiyor. Asıl sorun yağ problemidir. D600'de vardı fakat kullanılan parçalar değişti, D610 piyasaya sürüldü. Nadiren çıkar mı bilemem ama, artık sorun yok diyebiliriz. Bu konuda nikon teknik servisiyle tam 32 dakika telefonda görüştüm, bir beyefendi çok yardımcı oldu. Nikon servisleri (Karfokaracasulu'dan alınan makineler için) ücretsiz olarak sensördeki toz temizliğini yapıyor. Bu konuda ankaradaki servisi öneriyorum sizlere.

Tarih: 4 Mayıs 2014, 17:36 - İp: 95.***.**8.140
roketadam
roketadam (üye)
İzmir / Amatör

Bende D610 var ve yağ sorunu yok. Toz tabi ki de oluyor Akut'un söylediği nedenden dolayı ama D610'a özgü bir şey değil bütün makinelerde böyle. D5100 kullanıyordum daha önce onda da oluyordu ve pompa ile temizleyince geçiyordu. Çok dert edilecek bir şey değil yeter ki D600'deki gibi perde mekanizması sorunlu olmasın ki D610'lardaki perde mekanizması tamamen farklı. Almadan önce test edin siz yinede eğer öyle bir imkanınız yoksa da garantili alırsanız ürünü hiçbir sıkıntı yaşamazsınız, rahat olun.

Tarih: 4 Mayıs 2014, 18:41 - İp: 95.***.**3.26
ctmnl
ctmnl (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Çok teşekkür ederim arkadaşlar. 2 yıl nikon garantili olarak alıyorum. 6000 tl body + 18-105 mm VR F3.5 lensle. Tekrardan Teşekkürler.

Tarih: 5 Mayıs 2014, 12:59 - İp: 94.***.**8.196
roketadam
roketadam (üye)
İzmir / Amatör

18-105mm lens neden alıyorsunuz ki? FF lensi değil o DX lensi.

Tarih: 5 Mayıs 2014, 17:02 - İp: 95.***.**3.26
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Küçük detaylarda farklar olabilir ama D610 zaten neredeyse D600 ün birebir aynısı ve Nikon resmi sayfasında bile sensör kirlenmesi sorununun giderildiği belirtilmiş. D610 un piyasa sürülmesinin tek bir nedeni var; D600 de oluşan ve nette yayılan sorunların insanların bu modeli almaktan imtina etmeleri, her ne kadar muhtemelen sonraki sürümlerinde bu sorunu gidermişlerdir sanıyorum ama bir kere bu model lekendi hem fiziksel hemde imaj açısından. O nedenle hemen hemen aynısı olan D610 çıkarıldı ki tüketiciler artık sorun yaşamayacaklarına ikna olup modeli satın alsınlar. Nikon un tayland fabrikalarında ürettiği son modellerin bir çoğunda benzer sorunlar yaşandı. Basitçe japonyadaki kadar yüksek kalite kontrolü veya üretim standardı sağlanamıyor olabilir diye düşünüyorum kendi adıma. D7000 in tayland da üretilmesi ile başlayarak devam etti. bazı modellerde çok yoğun bazılarında ise (Nikon D7100 gibi) daha az sayıda da olsa sensörlerde kirlenme problemi sürekli yaşandı. DLST dünyasına Nikon ile adım atmış bir fotoğraf sever olarak beni Canon kullanmaya iten faktör de bu oldu malesef.

Birde espirili anektod, bende herkes gibi Canon mu Nikon mu düşünmüşümdür zamanında. Bir gün İzmir Bergamaya gittim fotoğraf çekmeye, oraya da bolca Japon turist geliyor ki onlar da Fotoğraf çekmeye çok meraklı belkide en meraklı nillet. neyse efendim bir baktım ki 10 Japondan 8-9 u Canon kullanıyor. demekki dedim Japon bile Canon kullandığına vardır bir hikmeti dedim ve Canon kullanmaya başladım

Tarih: 15 Mayıs 2014, 18:45 - İp: 62.***.**4.1
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Küçük detaylarda farklar olabilir ama D610 zaten neredeyse D600 ün birebir aynısı ve Nikon resmi sayfasında bile sensör kirlenmesi sorununun giderildiği belirtilmiş. D610 un piyasa sürülmesinin tek bir nedeni var; D600 de oluşan ve nette yayılan sorunların insanların bu modeli almaktan imtina etmeleri, her ne kadar muhtemelen sonraki sürümlerinde bu sorunu gidermişlerdir sanıyorum ama bir kere bu model lekendi hem fiziksel hemde imaj açısından. O nedenle hemen hemen aynısı olan D610 çıkarıldı ki tüketiciler artık sorun yaşamayacaklarına ikna olup modeli satın alsınlar. Nikon un tayland fabrikalarında ürettiği son modellerin bir çoğunda benzer sorunlar yaşandı. Basitçe japonyadaki kadar yüksek kalite kontrolü veya üretim standardı sağlanamıyor olabilir diye düşünüyorum kendi adıma. D7000 in tayland da üretilmesi ile başlayarak devam etti. bazı modellerde çok yoğun bazılarında ise (Nikon D7100 gibi) daha az sayıda da olsa sensörlerde kirlenme problemi sürekli yaşandı. DLST dünyasına Nikon ile adım atmış bir fotoğraf sever olarak beni Canon kullanmaya iten faktör de bu oldu malesef.

Birde espirili anektod, bende herkes gibi Canon mu Nikon mu düşünmüşümdür zamanında. Bir gün İzmir Bergamaya gittim fotoğraf çekmeye, oraya da bolca Japon turist geliyor ki onlar da Fotoğraf çekmeye çok meraklı belkide en meraklı nillet. neyse efendim bir baktım ki 10 Japondan 8-9 u Canon kullanıyor. demekki dedim Japon bile Canon kullandığına vardır bir hikmeti dedim ve Canon kullanmaya başladım

Tarih: 15 Mayıs 2014, 18:45 - İp: 62.***.**4.1
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

nikonun pekçok modelinde sensor kirlenme sorunu malesef daha fazla, geçen hafta nette epey bir araştırdım canonun pek çok yeni ve eski modelini taradım internette canon sensor kirlenmesi ile ile ilgili nikona göre örnek sayısı 100 'e 1 gibi bir oran doğrusu bir şikayet bulmakta zorlandım, hele oil spot ile ilgili bir şikayet bulamadım... malesef bende nikon kullanıyorum ama bu bir gerçek koca firma 5 senedir bu sorunu halledemediği gibi bulduğu çözüm ise bu sorun hiç yokmuş sanki gibi yapmaktan ibaret... deve kuşu nun başını kuma gömmesi misali..

#buzlucam' tarafından 15.05.2014 22:28:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Mayıs 2014, 22:27 - İp: 81.***.**1.33
ctmnl
ctmnl (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Kesinlikle katılıyorum, Nikonnun toz veya yağ problemi gerçekten sinir bozucu. Canon bana ters bir makine geliyor. D610 yerine canon 6D düşündüm. Focus noktaları, Megapixeli, 6fps oluşu, gerek çift slota sahip olması D610'u daha cezbedici kılıyor. İki makineyi deneme fırsatım olmadı. Kağıt üzerinde nikon önde, fakat iş kağıt üzendeki gibi yürümüyor. Birde ben Kıbrıs'ta oturuyorum ve bu söylediğim kameralara ulaşmak zor. Tek bulabildiğim bayi nikon. Siparişi verdim 2224 euro'ya geliyor, kit 24-85mm VR lensle. Bir önceki mesajımda 18-105mm demiştim yanlış yazmışım. 2 yıl şirket garantisi kapsamında. Ama yarın ilk işim japonyamı yoksa tayland mı onu öğrenmek olacak. Bayi toz veya yağ probleminin bilincinde ve hiç bir sorun yaşamayacağımı söylüyor. Deneyip göreceğim. Canona anlamsız tepkim umarım başımı ağrıtmaz.

Tarih: 15 Mayıs 2014, 23:12 - İp: 94.***.**8.196
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

hocam bir önceki mesajımda da yazmıştım. D610 nikonun D600 ün bzoulan imajı nedeniyle özellikle çıkardığı bir model. Aralarında hiç bir fark yok neredeyse. zaten rsmi ürün sayfasında bile sensör kirlenme sorunu çözülmüştür diye yazmışlar. Sanki sensörü kirlenen modeli kendileri üretip satmamışlar gibi. Neticede 610 ile çok sorun yaşayacağınızı ben sanmam hayırlısı olsun. Bu arada 6D ile kıyaslamadaki çekincelerinize aynen katılıyorum. Örnekse D7100 ile 70D yi kıyaslarken yine D7100 bir çok açıdan üstün ama mesela Focus sisteminde dağlar kadar fark yok, en azından 6D ile 610 arasındaki kadar fark yok. Güle güle kullanın dilerim.

Tarih: 15 Mayıs 2014, 23:20 - İp: 85.***.**7.56
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon gibi bir firmanın bu tip prıplemlere duyarsız kalması ilginç.Böyle büyük bir pazara sahip bir firmanın bu ürünleri geri çağırması gerekirdi diye düşünüyorum.Benim aldığım d 610 da şimdilik bir proplem görünmüyor çıkarmı bilemem.

Tarih: 15 Mayıs 2014, 23:39 - İp: 176.***.**5.13