mturk
mturk (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D600

Nikon d700 mü ,canon 5d m2 mi alayım derken şimdi de Nikon D600 söyylentisi çıktı , 24 megapiksel FF sensör , video çekimi , 39 nokta Af , ve üstelik 1500 dolar altı fiyat bu yıl sonu piyasaya çıkacakmış .Eğer doğruysa beklemeye değer ancak bu bir anlamda Nikonun kendi ayağına kurşun sıkması gibi bir şey olacak . D700 hadi üretimi bitirdi ama D800 ü daha kim alacak? crop sensörlerini bile bitirebilecek bir ürün gibi görülüyor, Nikon gerçekten bunu yapar mı?
Bir sorum daha var , kullanım kolaylığı , hızlı menü erişimi açısından Nikon mu Canon mu ?

Tarih: 8 Ağustos 2012, 23:07 - İp: 94.***.**3.164
alibasarir
alibasarir (üye)
İstanbul / Amatör

sensör temizleme proğramı elbette var Ercan bey ancak sensör büyük olduğu için dx sensöre göre toz tutması daha sık olabiliyor ...onun için mümkün olduğu kadar lens değiştirirken biraz daha titiz olmak lazım ...

Tarih: 29 Kasım 2012, 11:27 - İp: 85.***.**8.129
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Ali bey, konuyu mutlaka siz biliyorsunuz ama bilmeyen diğer üyeler için bir hatırlatma yapayım. Sensör temizleme modunda çeşitli ayarlar var. Her açma ve kapamada otomatik temizleme, sadece açarken, sadece kapatırken temizleme gibi ayarlar var. Örneğin her açma ve kapamada otomatik ayarı seçtiğimiz zaman temizlikte sıkıntı olmayacağını düşünüyorum. Selamlar...

Tarih: 29 Kasım 2012, 14:18 - İp: 92.***.**0.220
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

Ali bey yani makinanız hayırlı olsun.

Sorun makina objektifinin hiç sökülmemesine rağmen sensörde oluşan kirlenme.
Aşağıda yeni aldığı D600 ü objektifi hiç sökmeden 1000 çekim yapan bir kullanıcının yüklediği kirlenme oluşumu.

BAKINIZ

Şuan yurt dışında D600 kullanıcıları, sensörde kendi kendine oluşan (lens söküp takmadan oluşan kirlenme) kirlenme nedeniyle makinalarının değiştirilmesi için imza toplamaya başlamışlar. Dilekçe örneği aşağıda.

BAKINIZ

Ayrıca Japonyadaki Nikon Ginza servisi, D600 lerin sensörlerinin bir yıl süresince ücretsiz temizleneceğini duyurmuş.

BAKINIZ

Umarım sizde aynı sorunları yaşamaz, makinanızı güle güle kullanırsınız.

#turk' tarafından 29.11.2012 15:42:09 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Kasım 2012, 14:58 - İp: 78.***.**2.247
alibasarir
alibasarir (üye)
İstanbul / Amatör

sayın turk çok teşekkür ederim ...
verdiğiniz linkleri takip ettim ,maalesef çok sıkıcı bir durum gerçekten ,piyasada halen bu sorunu yaşayanlar var .ben şu ana kadar 1000 kare çekimi geçtim bir sorun yaşamadım inşallah böyle devam eder ...
selamlar

Tarih: 29 Kasım 2012, 15:49 - İp: 85.***.**8.129