mturk
mturk (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D600

Nikon d700 mü ,canon 5d m2 mi alayım derken şimdi de Nikon D600 söyylentisi çıktı , 24 megapiksel FF sensör , video çekimi , 39 nokta Af , ve üstelik 1500 dolar altı fiyat bu yıl sonu piyasaya çıkacakmış .Eğer doğruysa beklemeye değer ancak bu bir anlamda Nikonun kendi ayağına kurşun sıkması gibi bir şey olacak . D700 hadi üretimi bitirdi ama D800 ü daha kim alacak? crop sensörlerini bile bitirebilecek bir ürün gibi görülüyor, Nikon gerçekten bunu yapar mı?
Bir sorum daha var , kullanım kolaylığı , hızlı menü erişimi açısından Nikon mu Canon mu ?

Tarih: 8 Ağustos 2012, 23:07 - İp: 94.***.**3.164
mturk
mturk (üye)
İstanbul / Amatör

kesin konuşmamakla beraber; D700 ün iso konusunda mark2 den daha başarılı olduğunu okumuştum. sanırım onu da megapiksel [ sizin deyiminizle mb ] sayısının daha az olmasına bağlıyolardı. dolayısıyla sizin yakındığınızın aksine 12 mp ışık sıkıntısı olduğunda avantaj.

Arada sırada imla hatası yapsak da burda ahkam kesenlerin çoğundan fazla elektronik bilirim.
Az megapikselin çok megapikselden aynı sensör boyutunda daha kaliteli olduğu iddeası vahim derecede yanlış bir iddeadır . Doğru olan bunun tam tersidir . Çok basit , alın elinize cetveli kalemi 24mm e 36 mm bir diktörtgeni bir 12000 noktacığa bölün , bir de 24000 noktacığa bölün . mp si az olanın pikseli daha büyük olacak demekki , Bir resmi tarayıp oluştururken ne kadar küçük ve fazla nokcacıklarla tarayıp oluşturursanız o kadar kaliteli resim elde edersiniz. Son söz Fazla MB :-)) her zaman iyidir.

Tarih: 12 Ağustos 2012, 18:13 - İp: 94.***.**3.164
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

Arada sırada imla hatası yapsak da burda ahkam kesenlerin çoğundan fazla elektronik bilirim. Az megapikselin çok megapikselden aynı sensör boyutunda daha kaliteli olduğu iddeası vahim derecede yanlış bir iddeadır . Doğru olan bunun tam tersidir . Çok basit , alın elinize cetveli kalemi 24mm e 36 mm bir diktörtgeni bir 12000 noktacığa bölün , bir de 24000 noktacığa bölün . mp si az olanın pikseli daha büyük olacak demekki , Bir resmi tarayıp oluştururken ne kadar küçük ve fazla nokcacıklarla tarayıp oluşturursanız o kadar kaliteli resim elde edersiniz. Son söz Fazla MB :-)) her zaman iyidir.

Siteye bir tane yetmezmiş gibi bir tane daha herşeyi bilen (bildiğini zanneden) biri gelmiş, gözümüz aydın...

Tarih: 12 Ağustos 2012, 23:02 - İp: 78.***.**6.195
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

@mturk, soylenmek istenen dusuk Mp'nin susuk isik/ISO performans avantaji - verdigi detay degil. Sensor performansinda birden fazla kistas var.

O sebeple bir D3s 12Mp, d4 16 Mp sensorle uretiliyor - isteyen 102.400 ISO'ya dayanabilsin diye.

Detay isteyen de gidip 36Mp'lik D800 aliyor - ISO performansi daha kotu olsa da.

Tarih: 12 Ağustos 2012, 23:07 - İp: 96.***.**5.17
justinn
justinn (üye)
Edirne / Amatör

@ mturk adlı arkadas;
yazımdan alıntı yapıp cevap yazmışsın ama verdiğin cevapla benim bahsettiğim olayın pek alakası yok gibi..

Edit: cevap ve üslup düzenlenmiştir.

#justinn' tarafından 13.08.2012 01:39:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Ağustos 2012, 23:14 - İp: 88.***.**9.182
mturk
mturk (üye)
İstanbul / Amatör

@Paperman , hocam çok teşekkür ederim , Bu kadar yüksek ISO ne işe yarar , kullanılabilir mi? Gerçekten merak ettim yani pikselden fedakarlık etmeye değer mi ? Noise olayını ne yapar ?
Justin arkadaşıma da teşekkür ederim , burda bana yardımcı olmak amacıyla görüş bildirmiş.
- Ben herşeyi bildiğimi yazmadım , elektronik ve piksel konusunda birşeyler söyledim. Her toplulukta kişiler muhtelif roller alır , gerçekten çok bilmişler olacağı gibi , kendisine "çıkıntı!" rolü biçen arkadaşlar da görülüyor , onlara da kolay gele ...

Tarih: 12 Ağustos 2012, 23:56 - İp: 94.***.**3.164
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

mturk; Ben herşeyi bildiğimi yazmadım , elektronik ve piksel konusunda birşeyler söyledim. Her toplulukta kişiler muhtelif roller alır , gerçekten çok bilmişler olacağı gibi , kendisine "çıkıntı!" rolü biçen arkadaşlar da görülüyor , onlara da kolay gele ...

Bu konularda hiç bir bilgim yok, bana izah edermisiniz desen oturur sana konuyla alakalı linkler verip, dilimiz döndüğünce anlatmaya çalışırdık.

Ama sen tutupta;
Arada sırada imla hatası yapsak da burda ahkam kesenlerin çoğundan fazla elektronik bilirim. Az megapikselin çok megapikselden aynı sensör boyutunda daha kaliteli olduğu iddeası vahim derecede yanlış bir iddeadır . Doğru olan bunun tam tersidir . Çok basit , alın elinize cetveli kalemi 24mm e 36 mm bir diktörtgeni bir 12000 noktacığa bölün , bir de 24000 noktacığa bölün . mp si az olanın pikseli daha büyük olacak demekki , Bir resmi tarayıp oluştururken ne kadar küçük ve fazla nokcacıklarla tarayıp oluşturursanız o kadar kaliteli resim elde edersiniz. Son söz Fazla MB :-)) her zaman iyidir.

dersen sana hiç bir şey anlatılmaz. Çünkü sen hiç bir şey bilmediğinin farkında değilsin.
Yukarıda yazdığın yazıda bunun göstergesi.
Sana tavsiyem 38 mp. lik Nokia 808 PureView alman. en küçük sensöre konulmuş en yüksek piksel.
Senin mantığına göre dünyanın en iyi fotoğraf makinası...

Nokia 808 PureView Tıkla

Tarih: 13 Ağustos 2012, 01:30 - İp: 78.***.**6.195
theyapici
theyapici (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

d700 iso konusunda daha iyi

Tarih: 13 Ağustos 2012, 05:04 - İp: 78.***.**1.71
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Bu konu üzerinden D600 alıp da kullanan arkadaşlardan yorum alsak? Mesela bahsedilen sensör tozu sorununu yaşadılar mı? AF ve Ölçüm sistemi direk D7000 den aktarıldığına göre D7000 de efsane olan AF ve Aşırı pozlama problemleri D600 de görülüyor mu? Bu tip bilgiler daha yararlı olur forumları takip edenlere elbette.

Tarih: 21 Kasım 2012, 14:27 - İp: 62.***.**4.1
alibasarir
alibasarir (üye)
İstanbul / Amatör

d600 alalı bir hafta oldu yaklaşık 1000 kare üstü çekim yaptım ve herhangi bir sorun yaşamadım ...AF ve Ölçüm sistemide gayet iyi tutarlı çalışıyor ,d7000 gibi fazla pozlama sorunu yok ,ancak sert gün ışığında bazen -0.3 telafi yapılabilir .yağ sıçrama probleminede rastlamadım ,ancak şu unutulmamalı sensör büyük olduğu için çok çabuk toz tutabilir ...
ayrıca AF hızlı ve doğru çalışıyor ,yani d7000'de yaşanan hatta d800'de bile olduğu söylenen back focus problemine şahit olmadım .

bu arada bu makinayı 24-85 VR kit olarak alacaklar gönül rahatlığıyla alabilirler ,lens makinayla gayet uyumlu çalışıyor ,tamam bir nikon 24-70 yada yeni 24-120 VR gibi olmayabilir ama yinede performansı yeterli .tabiki her şey bütçe meselesi ,gönül isterki herkesin bütçesi iyi olsun ve gönlünden geçeni alabilsin .benim bütçem ancak 24-85 VR kit olarak almaya yetiyordu ve memnunda kaldım açıkçası ..eski analog makinalardan kalma iyi lenslerde kullanılabilir belki ama onlarında yarattığı bir takım sıkıntılar oluyor .mesela renk sapmaları ,köşe bulanıklığı gibi .sonuçta en ekonomik ve iş görecek olan yine 24-85 VR ...

birde önemli hatırlatma yapayım ; nikon d600'de tele lenslerde sıkıntı yaşanabilir !.
benim elimde nikon 70-300 VR lens var ancak bu lensi 24 mp'de ( Raw çekiyorum ) kullandığımda 180 mm'ye kadar eh idare ediyor ,ancak 180 mm - 300 mm arası maalesef vasat ,özelliklede 250-300 mm arasında çok çok vasat kalıyor .
açıkçası 70-300 tarzı lensler 24 mp çözünürlüğü karşılıyamıyor .jpeg olarak mp düşürürseniz lensin performansı belirgin derecede artıyor ama 24 mp çözünürlüğü doya doya kullanamadıktan sonra bununda bir anlamı kalmıyor elbette ..
yani kısaca toparlarsak ; d600 telede f 2.8 veya f 4 sabit diyaframlı 70-200 ,80-200 tarzı yada 200 mm ,300 mm sabit tele objektifler istiyor .
tabiki işin içine yine bütçe meselesi girmekte ,malum bu tür lensler çok pahalılar .ama uygun fiyatlı 2. el bir nikon 80-200 f 2.8 veya uygun fiyatlı bulunduğunda 2. el sigma yada tamronun 70-200 f 2.8 lensleride imkanlar elverdiğinde alınabilir ....

sonuç olarak makina gayet mükemmel .iso performansı ,ergonomisi ,DR süper ve özellikle renkler son derece güzel ,birde vizörü harika ...

Benden şimdilik karınca kararınca bu kadar ,umarım nikon d600 alacaklara yararlı olur ...

#alibasarir' tarafından 29.11.2012 10:59:53 tarihinde düzenlendi.

#alibasarir' tarafından 29.11.2012 11:00:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Kasım 2012, 10:45 - İp: 85.***.**8.129
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

alibasarir arkadaş, D600 de otomatik sensör temizleme proğramı olması gerek. D5000 lerde olduğuna göre D600 da olmaması mümkün değil.

Tarih: 29 Kasım 2012, 11:14 - İp: 92.***.**0.220