muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Nikon D3100 Ü D90 İle Değiştirmek?

Bu konuda son kez konu açıyorum, değerli vakitleri alıp sitede boşuna yer işgal etmek istemem. Nikon D3100 üm var. Ancak bu makinemi alırken de aklım hep d90 da kalmış idi. Şimdi bütçeyi biraz zorlayıp D90 alabilirim. D3100 ümü de satacağım artık biraz zararla.

Birincisi bu doğru bir hamle olur mu? Yani D90 a geçmek. İkincisi bulduğum yurtdışı menşeli 1.800 TL fiyat uygun mudur?

Bilgisi olan değerli üyelerin görüşlerini bekliyorum.

Tarih: 9 Mart 2011, 12:17 - İp: 62.***.**2.1
kerempekin
kerempekin (üye)
İstanbul / Amatör

Ben olsam D3100 ü en bir yıl daha kullanırdım. Daha sonra D90 değil D7000 alırdım.

Tarih: 9 Mart 2011, 12:24 - İp: 85.***.**3.163
ilterish_kaan
ilterish_kaan (üye)
İzmir / Amatör

bence lense yatirim yapin.. D90 in cok fazla bir artisi yok..ben de benim d5000 imi satip d90 almayi dusundum, hatta sahibinden'e ilan verdim, daha sonra vazgectim.. Ilan yayinlanmadan once iptal ettim.. Sebep olarak d90 alsam yine ayni sensore sahip bir makine alicaktim..
Farklar ise:
1)birkac tus fazlaligi
2)buyuk govde
3)buyuk vizor
4)fokus motoru

Cozumler:
1') tus ekleme sansiniz yok ama mekineye alisirsaniz cok zorluk cekmezsiniz
2')Elinizdeki makine govdesi kucuk geliyorsa bir battery grip alin, makinenizi daha stabil sekilde kullanabilirsiniz.. Hem de pil omrunuz 2 kat artar..
3')vizor buyutucu basit eklemelerden alin, nikonun orijinal BK-21M kodlu urunu 1,17 kat buyume saglar ve goruntude kirpma yapmaz, kenarlarda kararma yapmaz.. Fiyati 50 lira civarinda..
4')alacaginiz lenslerin fokus motorlu versiyonlarini alin.. Bu da soylendigi gibi cok fark yaratmiyor, zaten artik cogu lens fokus motorlu olarak uretiliyor.. Bazi lensler haricinde ''lenslere iki kati para verirsiniz'' soylemi bos yere soylenmis bir laftir.. 50 mm nikkor gibi bir lenste otomatik odaklama sistemini kullanamazsiniz ama o lens yerine gecebilecek cok guzel lensler var, fiyat farki ile tabiiki..

Tarih: 9 Mart 2011, 18:30 - İp: 82.***.**9.70
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Daha radikal bir soru olacak ama, peki d3100 ümü Canon EOS 550D ile değiştirsem?

Tarih: 9 Mart 2011, 18:36 - İp: 62.***.**2.1
ilterish_kaan
ilterish_kaan (üye)
İzmir / Amatör

Makinenizin nesinden memnun degilsiniz sorusunu sormak isterim.. 550d de d90 ile yaristirilan bir makine,, fotokritikte ayni soruy ben de sormustum, d5000 mi 550d mi diye aratirsaniz o konuda yorum yapanlar olmustu bir bakin derim.. ama ben yine de makineyi degistirseniz fazlasiyla ustun bir makineye gecmenizi oneririm.. Bu konuda da d90 yada 550d ile degistirmeye degmez gibime geliyor.. Size onerim lenslere yatirim yapin, ileride cok daha guzel makineler uretilince onlara gecip gecmeyeceginize karari o zamanki durumunuza, fotografciliga olan ilginize gore degerlendirin derim.. Bu arada o soruyu cevaplar misiniz '' makinenizin nesinden memnun degilsiniz??'' yada ne ozelligi olsun istiyorsunuz da akliniz karisti??

Tarih: 9 Mart 2011, 19:51 - İp: 82.***.**9.70
webdeveloper
webdeveloper (üye)
İstanbul / Amatör

Neden değiştirmek istersiniz anlamam ki.. Tatminkar sonuçlar alamayışınızın sorumlusu makineler olmasın. Siz olun.

Lens alın o farka, flash alın, tripod alın..vs Bir sürü atraksiyonu var bu makinelerin tek tip çekim yapmıyorlar.

Tarih: 9 Mart 2011, 21:11 - İp: 78.***.**4.243
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

eve d3100u degiştirip 90a gecmek bence mantıklı olur.
neden?
af motoru yuzunden.
ama d3100unuz garantili ise enaz bir yıl daha kullanın, sonra d7000 ile degiştirin onerisine katılıyorum.
yok d3100de yurtdısı menşeili spot bir makineyse lense falan yatırım yapmadan once satıp 18-105 ile d90 alın.
18-105 te zaten lense yatırım sayılır.
istediginiz lensi kullanabileceginiz bir makineniz olmus olur.
aklınız kaldıysa zaten hep bir eksiklik olacaktır sizin için.

canona gecme secimi bambaska bir secim, gerekcelerinizi yazmadan birsey soylenemez.

Tarih: 9 Mart 2011, 21:14 - İp: 92.***.**2.79
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Sn webdeveloper tatminkar sonuçlar almadığımı nereden çıkardınız ki? Adı üzerinde bu entry level bir DSLR yani başlangıç makinesi. Aldım kullandım bilgimi geliştirdim ve şimdi biraz daha iyi body ye geçmek istiyorum. Nikon D90 düşünmemin sebebi daha fazla manuel kontrole izin veren yapısı, dahili AF motoru olması ve KİT lensinin bir çok yorumda beğenilen bir lens olması. ayrıca hem sensor büyüklüğü hem de sensördeki pixel büyüklüğü ve color reproduction başarımı ile hala piyasadaki hatırı sayılır body lerden biri. Benim D3100 ümün kitlensi 18-55 ve artık beni tatmin etmiyor. Biraz daha geniş aralık bir lens almak istiyorum ama ona vereceğim parayı farka vererek zaten makinemi D90 ile değiştirebiliyorum ki lensim 18-105 e terfi ediyor. Sadece bu iki lensin sıfır fiyatları arasında bile 400 TL civarı fiyat farkı var zaten. O zaman lens alacağıma makineyi de daha üst bir segmente geçirsem mantıklı değil mi? Canon düşünmemin yagene nedeni de lens fiyatlarının daha uygun olmasıdır.

Ha diyeceksiniz ki bu kadar bilgi sahibi iseniz forumda neden sordunuz, onun sebebi de merak ettiğim makineleri kullanan üyeler kendi deneyimlerini paylaşırlar , mesela biri çıkar der ki D90 çok büyük ağır alma, bir başkası derki Canon 550 D den memnunum değilim vs. Forum zaten böyle birşey değil mi?

Dolayısıyla insanların fikirlerine meraklarına hiç birşeyden anlamayan çaylaklar mantığıyla yaklaşmanın doğru olmadığını düşünüyorum.

Tarih: 9 Mart 2011, 22:34 - İp: 78.***.**4.65
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Bir D90 kullanicisi olarak pek mantikli gelmedi bana.D7000 falan desen belki olur ancak elinizdeki makina hem yeni hemde resim performansi acisindan D90 dan bazi yonlerden ustun taraflarida var.ISO performansi ve video ozellikleri falan daha ustun mesela .Kasa buyusun ve af motoru olsun diyede boyle bir degisiklik yapmak ne kadar mantikli orasini size burakiyorum...
Yani mantiklida olabilir,mantiksizda olabilir.Artilari-eksileriyle arada bir durum.Bu ara durumu ortadan kaldirmak icinde D7000 ile devam etmeniz bence daha mantikli olacaktir...

Tarih: 12 Mart 2011, 07:39 - İp: 219.***.**6.57
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

değerli arkadaşlar evet yaptım neden yaptım? çünkü d3100 ün kit lensi 18-55 çok yetersiz kalıyordu. Biraz daha geniş aralıklı bir lense ihtiyacım vardı. Ayrıca da bir adet 50 mm f1.8 lens almak niyetinde idim. D3100 de dahili AF motoru olmadığı için mutlaka AF-S lens almak durumunda idim. 18-105 lensin yurt dışı olanları (genelde kitten bozma) 500-600 TL aralığında idi. Ayrıca AF-S olan 50 mm de 500 TL civarı. Ben D3100 ümü 1.050 TL gibi bir rakama sattım (ki o da yurtdışı idi) yerine 1.700 TL ye yurtdışı D90 Kit aldım. Cebimden 650 TL fark çıktı yani bir 18-105 lens parası kadar. Ayrıca artık 50 mm lensimi de 200-250 TL arasında AF serisinden alabileceğim D90 da built-in AF motoru bulunduğundan. Ve hatta bundan sonra almak isteyeceğim Macro lenste de yarıyarıya karım olacak. Dolayısıyla bu alışverişten (18-105 i aldığımı ve 50mm yi hemen alacağımı varsayar isek) 200 TL civarında karım bile oldu.

D7000 de düşünmedim değil, ancak benim için videonun dolayısıyla makinen video performansının hiç bir önemi yok. DxoOptics sitesindeki sensör ve picture quality karşılaştırmasında D90 d3100 den çok üstün ve D7000 ile aralarında çok büyük bir fark yok. Dolayısıyla en ucuz yurtdışı D7000 e vereceğim 2.800 TL yani 1.100 TL fark bana anlamlı görünmedi. O rakamla lens takımımı ziyadesiyle tamamlarım diye düşündüm.

İşin para pul ekipman kısmı böyle.

Şimdi temennim yeni makinem ile çok güzel kareler yakalamak ve ciddi şekilde gönül verdiğim fotoğrafçılık işinde kendimi daha da çok geliştirmek.

Tarih: 16 Mart 2011, 17:26 - İp: 62.***.**2.1
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

d3100'le yola devam edip, ilerde d7000 'e geçmenin mantıklı olacağını düşünyorum ben de naçizane.

550D'ye geçme fikri ise, pek sıcak gelmedi.

Tarih: 16 Mart 2011, 18:10 - İp: 78.***.**4.43