ugurdevrim
ugurdevrim (üye)
İçel / Amatör

Nikon D3100 Aldım

Merhaba arkadaşlar,

1 saat önce falan bir Nikon D3100 aldım, fakat mantığıma şaşarım, hafıza kartı almayı unutmuşum. 1200 lira limitim vardı, çok araştırdım Canon 1100D ve Nikon D3000 ile karşılaştırdım. Birçok kişi D3100 öneriyordu, özellikle video kalitesi açısından. Kullanıcı kılavuzunu okumaya başladım. Önerilerinizi okumak için ise böyle bir konu açma gereği hissettim. Yanlış yere açtı isem kusuruma bakmayın, teşekkürler.

Tarih: 6 Kasım 2013, 12:27 - İp: 78.***.**9.243
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

İyi bir tercih. Makinanızı sevin ve güle güle kullanın. Güzel çekilmiş fotograflarınızı yayınlamanızı bekleriz.

Tarih: 6 Kasım 2013, 13:09 - İp: 151.***.**3.74
avanguardist
avanguardist (üye)
Aydın / Meraklı

Hafıza kartını mümkünse class 10 yoksa da en az 6 almaya dikkat edin

Tarih: 6 Kasım 2013, 15:52 - İp: 95.***.**0.115
ugurdevrim
ugurdevrim (üye)
İçel / Amatör

Hafıza kartını Class 4 almışım maalesef. Makine ile ilgili hiçbir bilgim yoktu, arkadaşım vasıtasıyla 1-2 fotoğrafçıya gösterdim, temel ayarlamaları yaptılar, temel şeyleri öğrettiler, kullanıcı kılavuzunun bir özetini geçtiler, ISO, AF, enstantane vs. Genel olarak işi kaptım 4-5 tane portre çekimi yaptım istediğim kaliteyi yakalamış durumdayım. Bir de güzel fıkra anlattı fotoğrafçı arkadaş. Sergi açan bir fotoğrafçıya akrabası olan bir kadın "Ne güzel fotoğraflar çekmişsin, fotoğraf makinen kaliteli demek ki" demiş ve fotoğrafçı da aynı akşam yemek yapan bu kadına "Ne güzel yemek yapmışsın, tencere kaliteli demek ki" demiş. İşin aslını buradan kaptım. Fazlasında gözüm yok, benim gözüme hoş görünüyor çektiklerim. Kendimi ifade edebiliyorsam sanat yapıyorum demektir herhalde. Umarım yanılmam

Tarih: 6 Kasım 2013, 20:47 - İp: 78.***.**9.243
avanguardist
avanguardist (üye)
Aydın / Meraklı

Eğer video ve seri çekim işine girmiyorsanız class 4 de götürür. Ama olur da anı amaçlı olsa bile video çekmek durumunda kalıp sonra videonun kesildiğini görebilirsiniz.. Demedi demeyin.

Tarih: 7 Kasım 2013, 16:26 - İp: 88.***.**0.62
mbc07
mbc07 (üye)
Antalya / Amatör

Fıkra iyiymiş. güle güle kullanın.

Tarih: 7 Kasım 2013, 23:36 - İp: 37.***.**7.175
rockkesman
rockkesman (üye)
İstanbul / Amatör

#fuji34' tarafından 15.11.2013 18:46:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Kasım 2013, 23:45 - İp: 88.***.**9.145
ugurdevrim
ugurdevrim (üye)
İçel / Amatör

1200 değil aslında, limitim o kadardı 1100'e aldım. Şimdilik diyafram açıklığını çözmeye çalışıyorum. Gece çekimlerinde bokeh hoşuma gidiyor, yapabilirsem güzel olacak. Aslında video çekmek gibi bir planım yoktu alırken, fakat sensör falan problem yaratmaz, makine açısından bir problem olmaz ise class 10 hafıza kartı alıp video-blog yapmayı düşünüyorum. Ekstrem olaylara girmeyeceğim bu blogta. Masanın üzerine koyup karşısına geçip sadece kendimi çekmek istiyorum. Gündem maddelerine mizahi açıdan yaklaşacağım bir şey olmasını planlıyorum. Önerilerinize hala ihtiyacım var makine ile ilgili. Teşekkürler.

#ugurdevrim' tarafından 09.11.2013 03:12:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Kasım 2013, 03:09 - İp: 78.***.**9.243
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Fıkra güzel. Anlamlı. Ama şunu da unutmayalım geçmişten bu güne fotograf makinaları büyük aşamalar kaydetti. Makinaların hakkını yemeyelim. Burdaki arkadaşları tenzih ederek söylüyorum yani sözüm meclisten dışarı. Fotografa yeni başlayan, hiç bir şey bilmeyen bir kişi kadraj hariç olmak üzere çok güzel fotograflar yayınlıyor. Nasıl oluyor? Çeken kişi fotografı otomatik veya "p" modunda çekiyor. Yani çekenin fotografa hiç bir katkısı yok. Fotografı makina çekiyor. Ben bu sitede yayınlanan bazı güzel fotografların otomatik veya "P" proğram modunda çekildiğini düşünüyorum. Teknik konulardan pek anlamam ama exif bilgisinden bile görülüyormuş.
Demem o ki günümüz makinalarının fotografa katkısını yatsımamak gerek.

#ercan43' tarafından 09.11.2013 10:41:39 tarihinde düzenlendi.

#ercan43' tarafından 09.11.2013 10:44:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Kasım 2013, 10:33 - İp: 151.***.**3.74
ugurdevrim
ugurdevrim (üye)
İçel / Amatör

Kesinlikle haklısınız Ercan bey, umarım bu konudaki ustaların önerileri ile bu yolda aşama kaydedebilirim... Teşekkürler

Tarih: 9 Kasım 2013, 12:44 - İp: 78.***.**9.243
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki fotoğrafçılık dipsiz bir kuyu.
Ama ayarlar konusunda bilmeniz gereken en önemli şey, pozlamayı etkileyen üç etken yani diyafram, enstantane ve iso. Allah'tan internet var ki bu ayarların fotoğrafa olan etkilerini anlatan bir sürü kaynağa ulaşabilirsiniz ve tabi pratik yaparak da pekiştirirsiniz. Tabi iş bununla bitmiyor bir de temel kadraj kuralları var, altın oran, boşluk verme, portrelerde modelin gözüne odaklama vs, vs.
Kadraj geliştirmek için tavsiyem bol bol fotoğraf galerisine göz atmanız olacaktır. Aslında eskiden eleştirel yorumlar çok yapılırdı artık maalesef genelde "iyi olmuş, emeğine sağlık" gibisinden yorumlar yapılıyor.
Başarılar dilerim.

Tarih: 9 Kasım 2013, 23:57 - İp: 176.***.**5.80