ugurdevrim
ugurdevrim (üye)
İçel / Amatör

Nikon D3100 Aldım

Merhaba arkadaşlar,

1 saat önce falan bir Nikon D3100 aldım, fakat mantığıma şaşarım, hafıza kartı almayı unutmuşum. 1200 lira limitim vardı, çok araştırdım Canon 1100D ve Nikon D3000 ile karşılaştırdım. Birçok kişi D3100 öneriyordu, özellikle video kalitesi açısından. Kullanıcı kılavuzunu okumaya başladım. Önerilerinizi okumak için ise böyle bir konu açma gereği hissettim. Yanlış yere açtı isem kusuruma bakmayın, teşekkürler.

Tarih: 6 Kasım 2013, 12:27 - İp: 78.***.**9.243
ugurdevrim
ugurdevrim (üye)
İçel / Amatör

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Fakat bir problemim var. Makinenin üzerinde 18-55 kit bulunmakta 1:3.5-5.6 diyafram değerinde sahip. Fakat A moduna alınca f değeri 32'ye kadar çıkıyor. Fakat arada bir 5.6'nın altına düşürebiliyorum. Bir de M moduna alınca diyafram değerini kontrol edemiyorum, sadece enstantaneyi kontrol edebiliyorum. Bu moda geçince de flaş kapanmıyor, bu seçenek yok. Bu yüzden 1/200 değerde çekmek zorunda kalıyorum. Flaş kapağını indirince 1/4000 değere kadar çıkıyor enstantane. Ama bu şekilde çekim yapınca simsiyah bir görüntü alıyorum. Umarım anlatabilmişimdir, yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Edit: M modunda diyafram değiştirmeyi buldum, deklanşörün yanındaki parlaklık tuşuna basarak yapmak gerekiyormuş. Fakat hala 5.6'nın altına düşmüyor. Bir de M modunda flaş kapatma seçeneği bulunmuyor. Manuel olarak flaşı kapatınca yani kapağı kapatınca simsiyah çekiyor fotoğrafı. Flaş kapatabilirsem enstantane hızı 1/4000 değerine çıkacak fakat kapanmıyor işte. Açık olunca mecburen 1/200'de kalıyor ve suyun hareketini pek donduramıyorum...

#ugurdevrim' tarafından 11.11.2013 22:52:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Kasım 2013, 22:09 - İp: 88.***.**4.92
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

"Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Fakat bir problemim var. Makinenin üzerinde 18-55 kit bulunmakta 1:3.5-5.6 diyafram değerinde sahip. Fakat A moduna alınca f değeri 32'ye kadar çıkıyor. Fakat arada bir 5.6'nın altına düşürebiliyorum. Bir de M moduna alınca diyafram değerini kontrol edemiyorum, sadece enstantaneyi kontrol edebiliyorum. Bu moda geçince de flaş kapanmıyor, bu seçenek yok. Bu yüzden 1/200 değerde çekmek zorunda kalıyorum. Flaş kapağını indirince 1/4000 değere kadar çıkıyor enstantane. Ama bu şekilde çekim yapınca simsiyah bir görüntü alıyorum. Umarım anlatabilmişimdir, yardımcı olabilirseniz sevinirim. "

Dediğim gibi dipsiz kuyuya hoş geldiniz
Öncelikle lensin üstünde yazan değerlerin, o lense ait en açık diyafram değerlerini gösterdiğini belirtmeliyim. Yani kit lensiniz 18mm odak mesafesindeyken en açık diyafram değeri (en düşük F değeri) 3.5 iken, lensinizi 55mm ye zoomladığınızda en açık diyafram değeri (yani en düşk F değeri) 5.6 nın altına inemez. En kısık diyafram değeri (yani en büyük F değeri) ise belirttiğiniz gibi her koşulda F32.
Makineyi A Moduna alınca Diyafram öncelikli (diyafram kontrollü) çekim, S moduna alınca enstantane öncellikli çekim yaparsınız. M modu manuel moddur ver her iki parametreyi de kontrol edersiniz ancak makinenin tek çarklı olduğundan siz sadece enstantaneyi kontrol edebildiğinii düşünüyorsunuz. Oysa Manuel moddayken deklanşörün yanında +- işareti olan pozlama telafisi butonuna basılı tutarak çarkı değiştirirseniz bu sefer diyaframı değiştirdiğinizi göreceksiniz.
Manuel modda flaş olayına gelirsek flaş açıldığında makine doğal olarak flaşla senkron çekebilmek amacıyla 1/200 enstantane ayarlıyor. Flaşı indirince de pozlamaya göre enstantane veriyor. vizörden baktığınızda hareketli bir çubuk göreceksiniz diyafram ve enstantane değiştirdikçe değişir o da, işte o çubuk değeri ortada olursa pozlama tamdır, siz 1/4000 gibi yüksek hızda çekince ortamda yeterli ışık olmamasına rağmen hızı çektiğinizden yeterli ışık girmiyor ve karanlık çıkıyor. Dediğim gibi diyafram - enstantane - iso terimlerini araştırıp çalışın anlayacaksınız bunları.
Şimdilik Manuel moddan uzak durum derim, A modu tavsiye ederim ya da P modunda çekin bir süre.

Tarih: 11 Kasım 2013, 23:04 - İp: 176.***.**5.80
ugurdevrim
ugurdevrim (üye)
İçel / Amatör

Yardımınız için teşekkür ederim. Manuel modda flaşı nasıl kapatabilirim peki ? Açık mekanda çekim yaparken de mesela 1/4000 değerine çıkmak istiyorum, fakat flaş kapatma seçeneğim olmadığı için çıkamıyorum.

Tarih: 12 Kasım 2013, 00:40 - İp: 88.***.**4.92
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

"Manuel modda flaşı nasıl kapatabilirim peki ? Açık mekanda çekim yaparken de mesela 1/4000 değerine çıkmak istiyorum, fakat flaş kapatma seçeneğim olmadığı için çıkamıyorum"

Flaşı elinde yerine kapatınca kapanmıyor mu?

Tarih: 12 Kasım 2013, 23:24 - İp: 176.***.**5.80
ugurdevrim
ugurdevrim (üye)
İçel / Amatör

Kapanıyor fakat bu defa da görüntü simsiyah oluyor. Yani yazılımsal olarak flaş kapatma seçeneği yok.

Tarih: 13 Kasım 2013, 14:02 - İp: 88.***.**4.92