cedrus
cedrus (üye)
Ankara / Amatör

Nikon D300 Hakkında

Nikon D300 almayı dusunuyorum. Bu makineyi tavsiye eder misiniz?Henüz profesyonel sayılmam.Baska hangi makineleri onerirsiniz?Ayrıca hangi objektifleri onerirsiniz?Simdiden ilginize cok tesekkur ederim.

Tarih: 17 Ekim 2008, 23:49 - İp: 85.***.**5.76
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Kendi deyiminizle ''henüz profesyonel sayılmam'' diyorsanız, bu makine size bir değil iki beden büyük gelir.. çünki ileri düzey bir makine olup üzerinde otomatik çekim modu dahi yoktur.Bu makineyi kullanmak için ciddi bir fotoğrafçılık bilgisi gerekmektedir.Bbunun yerine kendinizi geliştirebileceğiniz giriş düzeyi bir makine almalısınız.Mesela Nikon D40, D40x, D60 gibi.. yada farklı markalardan örnek verecek olursak Canon EOS 1000D, EOS 450D..Sony Alfa 200, Alfa 300, Alfa 350 gibi...Lens seçimini ise ne tür çekimler yapacağınıza ve lens için ayırdığınız bütçenize göre yapınız..

Ayrıca D300 dijital bir makine olup konuyu analog makineler bölmüne açmışsınız..

#aeron' tarafından 18.10.2008 01:06:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Ekim 2008, 01:05 - İp: 88.***.**6.216
adul
adul (üye)
Muğla / Özel Gün Fotoğrafçısı

aeron sende makineyi öyle bi anlatıyosunki sanki kullanımı için özel bi eğitim almak gerekirmiş gibi ben de D300 kullanıyorum ve otomatik çekim modu olmamasına rağmen kullanmımı gerçekten kolay bi makine makineyi P moduna alıyosun iş bitiyo sana kalan sadece flaşı açmak veya kapatmak gerisini makine hallediyo. cedrus yani zor bi makine deil gönül rahatlığıyla alabilirsin...

Tarih: 18 Ekim 2008, 10:20 - İp: 88.***.**4.15
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Makineyi kullanmak için özel bir eğitime gerek yok tabii ki ama ciddi bir fotoğrafçılık bilgisinin olması da şart bu makineyi kulanmak için..Sonuçta kendi deyimiyle henüz profesyonel olmadığını belirtmiş arkadaş ancak fotoğrafçılık bilgisisi ne düzeyde onu bilmediğim için giriş seviyesi bir makine önerdim.Sonuçta consumer değil professional kategoride değerlendirilen bir makineden bahsediyoruz...

P modu ile otomatik mod birbirinden tamamen farklı çekim modlarıdır.Geriye sadece flşaı açıp kapamak kalıyo demişsiniz..Bir fotoğrafı oluşturan parametreler, sadece flşatan mı ibaret?Metrajlama modu, uygun ISO değeri, pozlama telafisi..tüm bunları yine sizin girmeniz gerekecek..ayrıca flaşı açıp kapatmak da bir beceri değil ki..o anki ışık koşullarına göre makine belki de flaşa ihtiyaç duymayacak..flaşı açmak zorunlu bi davranış değil..hadi açtık diyelim..otomatik modda TTL ölçüm sayesinde flaşın gücünü makine kendisi belirliyo..P modunda açtığınız flaşın pozlama müdahalesi iseyip istemeyeceğini, eğer istiyorsa hangi yönde nasıl bir müdahale de bulunalucağını nasıl belirleyecek bilgisi olmayan insanlar..

Tarih: 18 Ekim 2008, 13:06 - İp: 88.***.**4.223
adul
adul (üye)

aeron armutun sapı kirazın çöpü diyerek yola çıkarsan olmaz bu isler düşe kalka öğrenilir bi yerde bi şekilde bunlar öğrenilcek. boğulcaksan büyük denizde boğul demişler küçük ni not: aynı zamanda canon eos 5D kullanıcısıyım onda da otomatik mod yararından çok zararını gördüm diyebilirim sana... otomatik mod hayat kurtarmaz birazda manuel kullanmayı bilmek gerekir...

#adul' tarafından 18.10.2008 18:53:15 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Ekim 2008, 18:47 - İp: 88.***.**4.15
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

şu forumda kayıtlı binlerce insana bu soruyu yöneltseniz, benim verdiğim yanıttan farklı bi yanıt veren olmayacaktır..''henüz profesyonel sayılmam''diyen birisine profesyonel sınıftaki D300 tanvsiye edilmez..tabiii parası vardır , almak ister ,gider alır ona kimse karışamaz.....sonra saymış olduğum kavramlar , bir fotoğrafın oluşmasında etkili olan temel parametrelerdir..Bunlar için ''armutun sapı kirazın çöpü'' diyen bi insanın fotoğrafa bakış açısını ve fotoğraf bilgisini az çok tahmin edebiliyorum..Fotoğrafçılığı öğrenmek için 800 dolarlık bir giriş seviyesi makine değil de illa ki 1800 dolarlık bir makine mi lazım?Pahalı olunca sanırım makine öğretmek de kullanıcısına yardımcı oluyor..

.................

Soruyu yönelten arkadaşa da son olarak şunları söylemek istiyorum..D300'ü heralde lenssiz tek başına kullanmayı düşünmüyorsunuz değil mi?yurtdışı
garantilisinin fiyatı 1800 dolar olan bir makineden verim alabilmek için ilk etapta kaliteli bir lens lazım ki makineye bu kadar para vereceğinize giriş seviyesi bir makine alıp arta kalan paraya da daha fazla sayıda lens almak mantıklı olandır.Sonuçta gövde geçici, lensler kalıcıdır..Kendnizi geliştirdikçe gövdeyi değiştirirsiniz..Bir de son olarak tavsiyem , forumda Cüney Bey'in (Cüneyt Ocaklılar) açmış olduğu ''çok bilen bizler'' isimli konu başlığını tamamını olmasa bile ilk sayfasındaki Cüneyt Bey'in görüşlerini okuyun..Ne dediğimi daha iyi anlayacaksınız..

#aeron' tarafından 18.10.2008 19:25:24 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Ekim 2008, 19:22 - İp: 88.***.**5.119
adul
adul (üye)

ben bu işeprofesyönel makinalar ile başladım filimli canon eos5 ile başladım sonra eos 3 aldım ondan sonra canon 5d ve en son D300 ü aldım mahiyetinde compak makine profesyonel makinalarn daha küçük ve biraz daha kolay halidir teknik özelliklerinden ayrı çalışma prensipleri aynıdır şu an piyasadaki compak makinelerin bazısında program modları var ve bazılarında otomatik modu yok diye bu işe hiç girilmesin o zaman boşa masraf olmasın.. bi de arkadaş profesyonel sayılmam demiş yani az veya çok bi alt yapısı var bi şekil biyerlere gelmiş. deseki fotoğrafçılık konusunda hiç bilgim yok o zaman sen haklısın bu işe compak makine ile başlamalı

#adul' tarafından 18.10.2008 19:41:30 tarihinde düzenlendi.

#adul' tarafından 18.10.2008 19:43:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Ekim 2008, 19:39 - İp: 88.***.**4.15
egeliefem
egeliefem (üye)
Yurtdışı / Amatör

aeron´a katiliyorum..eger bu isi estetik kaygilarla ve sanatsal bir ruh ile yapacaksaniz (birazda benim gibi acemiyseniz)bilgiye ve tavsiyelere ihtiyac duyacaksiniz.Bence d300 gibi bir makina almayi düsünen birisi kendi icinde d60 degilde d300 olduguna karar vermeli.teknik bilgileri okudugunuzda makinanin size neler verebilecegini 15 dk da anlarsiniz.Ama sizin makinadan alabilecekleriniz aylar sürebilir...

Tarih: 19 Ekim 2008, 02:38 - İp: 84.***.**9.51
adul
adul (üye)

Tarih: 19 Ekim 2008, 17:13 - İp: 88.***.**4.15
larmor
larmor (üye)
İstanbul / Amatör

D300 alacak paran varsa D300 al tabi ki.. almayanların tama yakını kullanamam diye değil o parayı denkleştiremediği için almıyor.. Bana ikramiye çıksa yarın Leica alırım..

Tarih: 19 Ekim 2008, 23:57 - İp: 88.***.**2.186
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

al tabi içinde kalmasın neyi sevdiysen onu al...

Tarih: 20 Ekim 2008, 08:36 - İp: 78.***.**2.18