egemen-
egemen- (üye)
Karabük / Amatör

Nikon D3 Mü Nikon D300 Mü

siz olsaydınız hangi özelliklerinden dolayı hangisini tercih ederdiniz

Tarih: 5 Şubat 2008, 17:55 - İp: 85.***.**6.14
kartal53
kartal53 (üye)
İstanbul / Meraklı

egemen- siz konuyu ben bu işe yeniyim arkadaşlar satın almayı düşündüğüm d3 ve d300 sizce yeni başlayanlar için ben seçimimi ne yönde kullanmalıyım ayrekten ne tür öbjektif almalıyım daha çok manzara gibi şiklar ekleyip ne tür bir set almalıyım gibi olsaıdı daha detayli cevap ve yorum alırdınız bence .

Tarih: 24 Şubat 2008, 15:25 - İp: 81.***.**8.49
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

105 vr yi d3 de rahatlıkla kullanırsınız

18-135 ise dx bir lens olduğu için esası FF makinalara uygun değil

lakin nikon konuyu şu şekilde çözmüş

Dx lens de takılıyor d3'e ama makina 5MP lik fotoğraf çekiyor

Tarih: 26 Şubat 2008, 20:39 - İp: 85.***.**4.198
ruhiodev
ruhiodev (üye)
İzmir / Amatör

Sevgili Egemen,
Hem amatörüm ,bu işten para kazanmıyacağım diyorsun, hem de D3 nasıldır diyorsun. D3 sadece body 5.000 $ ... Demekki D3 ü geçeceksin.... D300 al. Onun da bir sürü kullanmayacağın özelliği olacaktır... Ama elinde çok düzgün, yıllar boyu kullanacağın süper bir makinan olur. Ben 2.000$ da veremem dersen D80 al. Daha hesaplı...
105 VR süper bir makro lensidir.. Ayrıca portrede de kullanırsın. Arkadaşımda 18-135 lens var. O çok memnun... Daha sonra , bu lens seni kesmez olursa Nikon 17-55 alırsın , bir de 70-200 Vr . Biraz pahalı lenslerdir ama süperdir......
Kısacası, şimdilik sadece D300 alırsan 18-135 seni idare eder...

Sevgiler......

Tarih: 27 Şubat 2008, 16:58 - İp: 81.***.**3.151
ruhiodev
ruhiodev (üye)
İzmir / Amatör

Sevgili Egemen,
Sende D200 var galiba. Niye D300 alayım diye düşünüyorsun ki. Onun hakkını verdin mi? Her fonksiyonunu öğrendin ve canını çıkarırcasına kullandın mı?
Bence sen 17-55,f2,8 ve bir de 70-200 vr f2,8 nikon lens al. D 200 ile bunları kullan.D200 iyice eskiyince, Kaliteli lens setin de kurulmuş olur, ileride D400 mü olur, D500 mü olur artık onu alırsın.
Selamlar....

Tarih: 29 Şubat 2008, 17:08 - İp: 78.***.**6.27
egemen-
egemen- (üye)
Karabük / Amatör

bu d3 te kullanabileceğim lensler hangisi ben şu an d200 kullanıyorum yeni lensler almayı düşünüyorum ileride d3 yada d300 almayı düşünüyorum alacagım lensleş şu anda kullandığım d200 e uyumlu olurmu yani d3 ile kullancağım lensleri d200 ve 300 kullanabilirmiyim bide şu full framenin negibi artıları var somut olarak bu konuda aydınlanmam lazım saygılar

Tarih: 29 Şubat 2008, 17:14 - İp: 85.***.**8.87
kartal53
kartal53 (üye)
İstanbul / Meraklı

benim fikrim ve görüşüm d200 kulanan bırısı olarak sınıf atlama ve bir üst model yenilemek gibi bir lüksüm olsa d300 kesinlikle satın almam sınıf atlamak bir üst model satın alsam şayet özeliklerinde ff olan bir makine alırdım

#kartal53' tarafından 01.03.2008 10:58:44 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Şubat 2008, 23:55 - İp: 81.***.**2.49
ruhiodev
ruhiodev (üye)
İzmir / Amatör

Sevgili Egemen,
"ileride d3 yada d300 almayı düşünüyorum " demişsin. Düşünme karar ver. Çünkü 2 si ayrı katagoride makinalar. 200 kullanan birinin , D300 alması, sadece makinasının yeni model olması demektir. Çünkü D300 ,D200 ün yeni versiyonu.
D3 ise tamamen ayrı katagoride bir makina .Full frame dediğimiz sensör boyutunun 36*24 mm (daha önceleri kullandığımız 36 lık film boyutunda) olduğu makinadır.
Bu makinalarda kullanacağın lensler de değişik olmaktadır. Tabii ki D3 de kullanacağın lensleri D200 de de kullanabilirsin. Ama 1,5 crop faktörü düşünüldüğünde, tam aradığın aralıkta olmayabilir.
Eğer paran çok ise Nikon 14-24 , 24-70 f2.8, 70-200 vr f2.8 lensleri al. ileride D3 aldığında bu lensleri kullanabilirsin. D3 abd fiatı 5.000$, lenslerin fiatı da 1.800$ civarı herbiri...
Eğer ben makinamdan memnunum ,amatör olarak devam edeceğim diyorsan, (ki;nice bu işten para kazanan fotoğrafçının elinde en iyi makina D80 benim bildiğim. Tabii ki bu işten süper para kazananların çok güzel ,hatta orta format makinaları var). Öncelikle karar ver hangi tip fotoğraf çekeceğine, sana lazım olan lensden başla satınalmaya. Croplu makinalarla devam ederim diyorsan Nikon 70-200 vr f2.8 al, her iki tipte kullanabilirsin. Bir de nikon 17-55 f2.8 al, nasıl olsa 105 vr makron var. Başla fotoğraf çekmeye.
D200 artık kullanılmaz oluncaya kadar kullan.Sonrası nasıl olsa gelir.....
Portfolyona da baktım.Sen en iyisi elindeki makinayla çekmeye devam et.Nikon 17-55 ve 70-200 al.O zaman elindeki makina ve lensler bir amatörün sahip olacağı en güzel setlerden biri olur.... Yeni makina düşünme, bol bol fotoğraf çek. Biz amatörlerin yapması gereken budur. Tarzını yaratmaya çalış.

#eruhi' tarafından 01.03.2008 09:41:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Mart 2008, 09:20 - İp: 81.***.**1.252
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Egemen.. Ruhi amcamız çok güzel açıklamış.. Araya giriyorum ancak vermek istediğim bir örnek var.. Stüdyo fotoğrafçısıyım.. Buradaki diğer arkadaşlar kadar ancak tecrübem olsa dahi, bazen etrafımdakiler beni bir ulema gibi görüyor.. İki dostum makinesini yeniledi.. Öncesinde bana sordular "ne önerirsin" şeklinde.. d70 sahibi olan Arkadaşıma, "makinenizi değiştirmeniz gereksiz, çok güzel fotoğraflarınız var.. Raw çekim ve işleme konusuna yoğunlaşırsanız, sizin açınızdan çok daha iyi olur" dedim.. Diğer Arkadaşım D200 sahibiydi.. "D300 düşünüyorum" dediğinde, şu cevabı verdim "tereddütsüz alın" (tutarsız sözlerimi size açıklamak istiyorum) D200 ü olamsına rağmen hiç fotoğrafını göremediğim kimse, fotoğraf değil makine tutkunu.. Makinesini yenilemesine gerek olmadığını söylediğim kimseyi, zamanında netfotoğrafa davet etmiştim, ilgilenemedi herhalde.. Çalışmalarını görmek için, bu satıra tıklayın..

D3 konusunda aydınlanmak istediğiniz meseleyi anlıyorum.. Kendi penceremden cevap yazmak istedim.. "Makine, bir yere kadar" bu cümleyi, değerli bir dost yazıştı..

Işığınız bol olsun..

Tarih: 1 Mart 2008, 14:39 - İp: 85.***.**6.131
kartal53
kartal53 (üye)
İstanbul / Meraklı

mete007 bey verdiğiniz o satıra bende tikladım evet kareler hakikaten güzel ve hoş fotoğraflar hakkındaki görüş ve düşüncem hiç mi hiç sevmediğim photoshop ve HDR tekniği şayet para kazanmak amaçlı çekilen kareler hariç diğer görsel ve benzeri sitelere koyulan bizlere teknik olarak bilgi keskinlik ıso fazla pozlanma gibi lensler ve makineler hakkında bilgi veren fotoğrafların photoshop ve benzeri tekniklerin kulanıldığı fotoları ve kareler bence önemsiz bu arkadaş iyi bir fotoğrafçidan zıyade çok iyi bir pohotoshop tekniği kulanan bir arkadaştır bence işiğin bol olsun demem iyi photosoplar iyi HDR li günler

Tarih: 2 Mart 2008, 00:12 - İp: 85.***.**8.255
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Anlatımım, belki zayıf olabilir.. O nedenle kaynak göstererek, bir parağraf ekleyelim:..

http://forum.netfotograf.com/serbest_kursu.asp?msg_id=7537

"Fotoğraf makinesi ile istediğimiz renkleri ve ışığı mükemmel bir şekilde negatife aktarmak mümkün değildir. Örneğin; parlak kırmızı ve sarı doğada açık renkler olmalarına rağmen, fotoğrafta koyu renklerdir. Dolayısıyla doğanın gerçek renklerini fotoğrafa aktarmak kolay değildir. Sonuç olarak, bazı kimyasal işlemler yardımıyla gerçeğe daha yakın görüntüler elde edilebilir. Fotografçı bunları kullanmakta özgür olmalıdır. "

Söz konusu yazının, 1853 tarihli olduğunu, göz önünde bulundurup, yazının tamamını okumakta fayda var...

Tarih: 2 Mart 2008, 11:09 - İp: 85.***.**7.213