egemen-
egemen- (üye)
Karabük / Amatör

Nikon D3 Mü Nikon D300 Mü

siz olsaydınız hangi özelliklerinden dolayı hangisini tercih ederdiniz

Tarih: 5 Şubat 2008, 17:55 - İp: 85.***.**6.14
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

ousahin cevabınız biraz tuhaf olmuş. Adamın parası vardır alır, isterse gider hasselblad h3d alır niye alıyorsun diyemi soracağız param var alıyorum der olur biter. Sitedeki üyelerimizden birisi illa leica istiyorum dedi o kadar paramı vereceksin amatörsün dediler param var ve o makinayı istiyorum dedi ve aldı ne diyeceğiz şimdi. 18 yaşımı bitirdim dünde ehliyetimi aldım gidip hemen kendime ferrari alacağım diyen bir para babası zengin çocuğuna olmaz kardeşim sen önce elden düşme bir şahin al çarpa çarpa öğren biraz sonra gider ferrari alırsın demek olur mu? Mantıksız bir cevap olmuş.

Tarih: 2 Nisan 2008, 11:45 - İp: 81.***.**4.112
ousahin
ousahin (üye)
Yurtdışı / Amatör

hata, onu parasından dolayı demedim daha çok hangi kitleye hitap ettiğinden dedim. Bahsedilen makineler (hele ki D3) profesyoneller veya çok üst seviye amatörler için üretilmiş makineler. Yani ne istediğimizden tam emin değilsek onları almamıza gerek yok açısından dedim.
Ama "sakın alma" demiyorum tabi isteyen istediği makineyi alır beni ilgilenirmez. Belki biraz ölçüsüz çıkış yaptım egemen kusura bakmasın ama garipsedim o seviyedeki bir makineyle ilgili bu kadar genel bir soru sorulmuş olmasına.

verdiğin örnek doğru bence. ben bir para babası olsam çocuğuma ilk ferrari almam. şahin de almam tabi. önce biraz daha düzgün ama daha mütevazı bir araba alırım. mesela önce vw golf alırım. sonra audi a4 cabrio alırım, sonra da ferrari alırım ki yavaş yavaş değerini anlasın bazı şeylerin.

Tarih: 2 Nisan 2008, 12:02 - İp: 192.***.**4.219
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Aslında aynı şeyi söylüyoruz. Herkes kendisine uygun makinayı almalı ama olamayabiliyor. Geçen bankadaki müşteri temsilcimle konuşurken sohbet arasında foto makinası alacaklarından bahsetti (ilk defa bir foto makinası alıyorlar bu arada), konuşurken ben az çok biliyorum ya bana benim makinayı sordu nikon d300 dedim iyi bir makinamı dedi bende sınıfının son örneği ve çok iyi bir makina dedim bizde ondan alalım o zaman dedi (bakın hiç fiyatını sormadı) ilk defa makina alacakları için onlara göre olmadığını profesyonellere yönelik bir makina olduğunu o kadar parayı vermelerinin yazık olacağını kendilerine uygun başkaca bir makinanın daha iyi olacağını anlattım ama yok iyisi olacakmış en iyiside oysa onu alsınlarmış. Buyur buradan yak ne diyim ben bunlara????

Tarih: 2 Nisan 2008, 12:17 - İp: 81.***.**4.112
ousahin
ousahin (üye)
Yurtdışı / Amatör

bir de bu megapikselciler deli ediyor insanı. geçen bir arkadaşım bana ilgisiz iki makineyi kıyaslarken "ikisi de 8 mp işte ne farkı olacak" dedi. biraz anlatmaya çalıştım ama hala iddialaşıyordu. ben de vazgeçtim, bırakayım başka birine de aynı şeyi söyleyip rezil olsun dedim.

uzun bir süre önce bu forumlarda benzer tartışmalar olmuştu da yine bir arkadaş "slr alacak bir insan 'slr alayım mı' diye bir soru sormaz, çünkü ona ihtiyaç duyduğunu bilir ve gider alır" diyordu çok hoşuma gitmişti.

Tarih: 2 Nisan 2008, 13:39 - İp: 192.***.**4.219
oguziu
oguziu (üye)
İstanbul / Amatör

inanın bu olayları ne kadar içinde olsak bilsekte insan soruyor hangisi param olsa alacak olsam bende aynı soruyu sorardım.

Lafım buradaki çoğu insana ama parası olan alıyor orada burada millet teknik bilgi öğreniyor kendini fotoğrafçı zannediyor.

fotoğrafçılık üzerine okuyunca anlıyor insan

Tarih: 3 Nisan 2008, 20:26 - İp: 78.***.**2.79
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selamlar arkadaslar..
uzun zamandir girmiyordum foruma, forumun renkleri bilem degismis valla.. guzel olmus ama..

egemen selam.. konuda ruhi abiyi, osmani, erdemi falan gorunce hemen ben de birseyler yazayim istedim..

d3 mu d300 mu konusunda karar vermek aslinda hem cok zor hem de cok kolay..

http://www.kenrockwell.com/nikon/d3/vs-d300.htm

ken rockwell, iki kameranin farklarini anlatmisti sitesinde.. istersen bir bak..

genel hatlariyla konusmak gerekirse, d3'un avantajlari:
formati tabii ki en basta.. ff sensorlu olmasinin avantajlarina girmeyecegim, bildigini farzediyorum, ne de olsa d200 kullanan bir insansin..
bu avantajin iki yonlu oldugunu da bilmemiz gerekir.. d3'un genis aci lenslerle mesela daha iyi sonuclar verebilecegini ve d300'un de telephoto departmaninda daha avantajli olacagi gercegi.. 1.5x'lik sensor ile telephoto lensleri, daha da yakinlastirabilecek cekmek istediklerini..
bu yuzden kendine sorman gereken asil onemli soru su: genis aci mi telephoto mu daha onemli senin icin..

diger onemli bir avantaji, frame rate.. d3, saniyede 9 kare cekebilen bir kamera ve 11fps'de de dx modunda calisiyor.. d300, grip ile 8fps'e cikiyor.. yeter mi 8fps?.. bence yeteri kadar hizli..

d3, auto area af'de cok daha hizli fokuslama yapiyormus.. ben d300'de kullanmiyorum bu modu ama d3'um olsaydi belki kullanirdim.. kararliligina gore tabii ki..

manuel lenslerle kullanimda, null indicator'in olmasi konusu.. bak bu onemli benim icin.. manuel lens almayi planliyorum ve d300 ile kullanimindan korkuyorum biraz.. viewfinder yeterince buyuk d300'de ama d3'de cok daha buyuk.. bu da avantaj saglar tabii ki manuel lenslerle kullanimda..

bir baska konu fokus hizi.. her ne kadar iki kamera da benzer af modullerini kullansalar da (ki bu konuda da soylentiler cok farkli.. cunku d3'de multicam 3500fx modulu varken d300'de multicam 3500dx modulu var.. benim bildigim kadariyla fx veya dx olmasinin farkliligi, sadece sensor uzerindeki konumlari ile alakali..
d3'de daha ufak bir alana 51 tane af sensoru konmus.. d300'de ise neredeyse sensorun her yerine..
her ikisinin de kendine gore avantajlari olur dogrusu.. daha precise focusing icin d3 daha uygun olur ama sunu soylemeliyim, d300 ile de zaten cok ayrintili focus yapabiliyorsun.. o yuzden dert etme bu farki..

fokus hizlarinin pek de farkli oldugunu dusunmuyorum.. her ne kadar d3'u sadece fuarda cok kisa sure ile kullanmis olsam da, d300'u ben grip'le kullandigim icin fokus hizlari farkli gelmedi.. (bu arada dip not: grip ile d300 daha da hizli fokuslayabiliyor..)

ve tabii ki ses kayiti yapabilme veya iki tane cf kullanabilme gibi farklar da var.. (iki cf kullanabilme aslinda onemli bir avantaj.. ama bu konuya su anda girmeyecegim..)

...ve en onemli ikinci farklilik.. yuksek iso..
d3 ile d300 arasinda 2 stop'luk yuksek iso farki var.. soyle ki d300'un iso 1600'u d3'un aynen 6400'u gibi.. d200 ile d300 arasinda da 1 stop gibi yuksek iso avantaji oldugunu kabul edersek, d3 ile senin 3 stop iso avantajin olacak..
3 stop fark, burada yazilarda goruldugu gibi basit degil.. bayagi ama bayagi onemli..

......body kalitesi farkina gelelim.. ve tabii ki feeling..
d3'un body'si muhtesem.. gercekten de oyle.. d300 de cok guzel ve saglam bir makine ama.. ve aralarindaki fiyat farki kadar body saglamlik farki yok kesinlikle.. asil fiyat farkini yaratan faktor, ff sensor..

...................

hangisini secmeli konusuna gelmeden once..
elindeki 18-135 lensini bence elinden cikart.. veya d300'de kararini verecek olursan en son, tatillerde falan kullanmak uzere saklarsin..
bu arada 14-24 almissin, gule gule kullan ayrica.. ben de 14-24 kullaniyorum ve cok memnunum bu lensden..
24-70 konusunda bekle bir sure daha.. evet harika bir lens.. ama ben 3 kere alip geri verdim

Tarih: 11 Nisan 2008, 16:27 - İp: 86.***.**8.249
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Hey maşallah İlker abi,arada bu foruma da uğramayı ihmal etme,dolu dolu konuşuyorsun.

Bir profesyonel kuş fotoğrafçısı olsam bile seçimde zorlanırım.Çünkü fokal uzunluk avantajı olsa da D300 de ve 200-400 gibi bir lense para gerekse de,tertemiz bir Iso 1600 fotoğraf çekmek(D3 ile) bir kuşçunun çok işine gelirdi doğrusu...

egemenin işi zor.

#mavi_izci' tarafından 11.04.2008 16:50:22 tarihinde düzenlendi.

#mavi_izci' tarafından 11.04.2008 16:51:36 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Nisan 2008, 16:47 - İp: 144.***.**0.232
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selam.. ozur dilerim ismini hatirlayamiyorum ne yazik ki..

d300'un yuksek iso performansi da cok cok iyi.. ama dedigin gibi d3'u secmek icin en buyuk nedenlerden biri yuksek iso avantaji ki ozellikle spor fotografcilari acisindan, iso 1600'u bir kenara birakalim iso 6400'de de cok temiz sonuc alinmasi mukemmel tek kelimeyle..

http://www.dijitalfokus.com/index.php?topic=1926.0

d300'un yuksek iso sonuclarini gostermistim, bir bak istersen sen de..
iso 6400'de bile kabul edilebilir bence.. azicik NR ile sonuc mukemmel oluyor hatta..
ben genelde iso 3200'u gecmemeye calisiyorum ama iso 3200'u de "acaba daha dusuk iso'da mi ceksem" diye dusunmeden kullaniyorum..

d3 ile d300'de iso 1600'e kadar pek bir fark yok.. ama sonrasinda fark basliyor..

Tarih: 11 Nisan 2008, 17:12 - İp: 86.***.**8.249
egemen-
egemen- (üye)
Karabük / Amatör

ilker bey verdiğiniz bilgiler gerçekten çok önemli beni olumlu yönde etkiledi düşüncelerinizi paylaştığnız için teşekkür ederim 24-70konusunda çekinceleriniz var ama ben bu lenside aldım ama elime henüz ulaşmadı dediğiniz doğrultuda deneme yapcam .şu anki düşünce lenslerimi tamamlayıp d200 ile bir süre daha devam etmek bu süre yeni nikonlar çıkana kadar sürecek en azından d3x yada d400 ff olursa
tekrar teşekkür ederim
saygılar

Tarih: 13 Nisan 2008, 01:06 - İp: 88.***.**5.242
ruhiodev
ruhiodev (üye)
İzmir / Amatör

İlker'im,
Döktürmüşsün yine. Bence Nikon alacak olanlar mutlaka okumalı bu yazdıklarını... Verdiğin linkler de bu konuda daha geniş bilgiler içeriyor... Egemen yeni lenslerini güle güle kullan...

Tarih: 14 Nisan 2008, 09:33 - İp: 81.***.**4.48