nizam
nizam (üye)
Antalya / Doğa Fotoğrafçısı

Nikon D 70s-nikon D 50

arkadaşlar doga fotografcılıgını seviyorum şu ana kadar canon povershot 60-sony dsc w 1-fuji s5000-s7000 kullandım bu makinalardan hiç şikayetim olmadı ama bunlardan daha kaliteli daha dogal fotograf çekmek istiyorum acaba slr bir makinamı alsam.Arkadaşlar nikon d70s-veya nikon d 50 alsam diye düşünüyorum ama 70 s biraz bütcemi sarsacagı için d 50 üzerinde yogunlaştım sitenin birinde Nikon D 50 -18.55 lens.55.200 lens beraber doga fotograflarında başarılı olabilirmiyim daha önce slr kullanmadım önceki makinalarımı ararmıyım beni bilgilendirirseniz memnun olurum.

Tarih: 22 Mart 2006, 20:40 - İp: yok
yenifoto
yenifoto (üye)
Tekirdağ / Amatör

D50 satın alıp denedim.Olumsuz yönleri(bence)=vizör biraz küçük ve karanlık.18.55 iyi lens değil-parlama var gökyüzü çekimlerinde-belki de makina fazla pozlama yapıyor düşüncem bundandır.Genel olarak fotoğraflardaki kaliteden memnun kalmadım.Deklanşör sesinden de pek hazzetmedim.Lap Lap diye ses çıkarıyor.Olumlu yönleri=Ele çok iyi oturuyor.Kaliteli LCD.Hızlı açılma ve kayıt.Keskin fotoğraflar.Noise yok.
Genel olarak beğenmediğim için sattım.Tavsiye etmiyorum(şahsi düşüncem,D50 sahipleri darılmasın).
Makinamı sattığımdan bu yana yeni makinamda kararsızım.Ama benim incelememe göre 350d iyi bir seçim olur gibi.Vizör büyük değil ama aydınlık.Noise hiç yok gibi.Deklanşör sesi daha iyi.Klik Klik.Yazarlara göre mükemmel pozlama,naturel renkler.
Kolay gelsin

Tarih: 22 Mart 2006, 23:26 - İp: 85.***.**3.122
bmadran
bmadran (üye)
Ankara / Amatör

Aslında D50 benim ilk dijital makinam. O yüzden başka makinalarla çok karşılaştırma yapamayacağım (özellikle vizör konusunda) ama ben oldukça memnunum.

Gökyüzü çekimlerinde UV ve/veya polarize filtre kullanmayı denediniz mi?

Shutter sesine gelince Buraya sağ tıklayayıp kaydederek önce D50, sonra d70s ve daha sonra 350D nin hızlı çekimlerdeki performansını (ve shutter sesini) DUYABİLİRSİNİZ.

D50 sahipleri alınmasın demişsiniz. Çok iyi anlıyorum neden böyle dediğinizi ancak alınacak birşey yok. elbette makinaların iyi ve kötü yönleri var bunları açık açık konuşmak lazım ki daha iyi seçimler yapabilelim. Ben aslında forumdaki yeni "fan club" oluşumlarına da pek hoş bakmıyorum. Herkes birlik olup bir makinayı met edeceğine daha tarafsız bakmaya çalışsa daha iyi olur gibi geliyor bana.. Tabi yardımlaşma amacıyla kurulan oluşumlara sonuna kadar destek..

Tarih: 23 Mart 2006, 00:11 - İp: 85.***.**2.6
lerevenoir
lerevenoir (üye)
İstanbul / Amatör

Bu aralar ben de bir D50 almayı planlıyorum. Elle netleme yapmadıktan sonra fotoğraf çektiğini anlamıyor insan. Neyse..

Her makinenin iyi ve kötü yanları var elbet. Ama gördüğüm kadarıyla Nikon D50 fiyatına göre fazlaca iyi bir makine. D70'in o fiyatı haketmediğini düşünüyorum mesela. Görüntü kalitesi olarak EOS 350D'nin bariz bir üstünlüğü var. Nitekim beraberinde gelen lens çok kötü; burada da Nikkor lens ile Nikon öne çıkıyor. Tamam, o da pek matah bir lens değil ama, 350D kit ile gelenden iyi olduğu da bir gerçek bence.

EOS 350D 8 mp ve 72 dpi çekim yapıyor. D50 ise 6 mp ama 300 dpi ile bariz bir üstünlüğü var. Bir de EOS'un fazlaca basit bir his veren plastik gövde olayı var. D50 de burada bir adım öne çıkıyor. Üstelik noise oranı da D70'den daha az

Kısaca, giriş seviyesi DSLRlarda biraz al birini vur ötekine durumu var. Gönül bir EOS 1Ds MarkII, hadi olmadı 5D, o da mı olmadı bir 20D ister ama, napalım artık

Tarih: 23 Mart 2006, 00:42 - İp: 81.***.**5.151
nizam
nizam (üye)

sayın yeni foto nikon d 50 doga fotografı çekmemde benim önceki kullandıgım makinaları aratırmı gökyüzü fotografına mereklı degilim

Tarih: 23 Mart 2006, 10:00 - İp: 85.***.**1.120
nizam
nizam (üye)

sayın bmadran nikon d 50 kullandıgınıza göre en iyi siz bilirsiniz gökyüzü fotografına merakım yok ayrıca daha d50 yi araştırma aşamasındayım kit olarak almayı düşünüyorum üzerindeki lenslerle başarılı doga fotografları görüntüleybilirmiyim, ayrıca nikon 55-200 ve 18-55 lensle geliyor 55-200 lens nasıl .

Tarih: 23 Mart 2006, 10:09 - İp: 85.***.**1.120
bmadran
bmadran (üye)
Ankara / Amatör

Açıkçası benim makinam çok yeni ve henüz gerçek doğa fotoğrafı çekitiğimi söyleyemem.
Yine de açık alanda çektiğim fotoğraflardan memnunum. Bu adreste açık havada çektiğim bir fotoğrafı görebilirsiniz. Odak uzaklığı 26mm yazıyor ancak resmi baya bir cropladım ve bunun daha 18mm'ye kadar yolu var :D

18mm başlangıç için güzel bir geniş açı gibi geldi bana. Ancak ilerde doğa fotoğrafları için daha da geniş açılı bir lens alacağım..

Nikkor 55-200mm hakkında çok şey bilmiyorum. Ben Sigma 70-300mm Apo Super Macro II kullanıyorum. Karanlık ortamda zor odaklanması dışında bir şikayetim yok. Bir de keşke diyafram 5,6'dan daha fazla açılabilseymiş. Ancak ne kadar ekmek o kadar köfte derler, bu paraya bu lens Macro özelliğinin de olması hiç fena değil. Ucuz sınıftaki telezoom lenslarden en iyisi bu sanırım.

D50'nin size eski kullandığınız makinaları aratacağını hiç düşünmüyorum. İçiniz o konuda rahat olsun

Tarih: 23 Mart 2006, 11:09 - İp: 81.***.**1.103
nizam
nizam (üye)

d 50 nin diger makinalarımı artmayacagını duymam güzel teşekkür ederim.

Tarih: 23 Mart 2006, 11:16 - İp: 85.***.**1.120
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

nizam merhaba..
dslr kullanmaya basladiktan sonra, kesinlikle hicbir eski makineni aramayacaksin.. hatta kendine kizabilirsin bile, neden daha once almadin diye..

fakat aklima gelen bir baska makine de sony R1.. genis acili lensi var.. dslr degil, ama fotograf kalitesi acisindan seni memnun edecektir..
performans acisindan da problem olmazsa bence R1'i da secebilirsin..
.....
ben bir yeri duzeltmek istiyorum..
lerevenoir 350d'nin 72dpi'da cekim yaptigini soylemis.. d50'nin ise 300dpi'da..
makinelerin uzerlerinde su kadar dpi ile cekim yapsin diye bir ayar yoktur arkadaslar.. dpi'in manasi, dots per inch'tir ve tamamiyla printer ile alakali bir durumdur.. siz, kac dpi'da baski yapacaginiza karar verirsiniz.. isterseniz 72 isterseniz 300, isterseniz 650..

Tarih: 23 Mart 2006, 11:47 - İp: 62.***.**2.10
yenifoto
yenifoto (üye)
Tekirdağ / Amatör

Sayın nizam' cevaben:Gökyüzü fotoğrafından demek istediğim!-bir herhangi fotoğrafta görünen gökyüzü kısmının iyi çıkmamasıdır.18.55 iyi lens değil arkadaşlar.Zaten tenekeden yapılmışa benziyor.18.70 den iyi bahsediyorlar.Tamron un 28.75(2.8)lensinin nikon için olanı varsa usa da 350$ cıvarı,iyi lens bence.Konika minolta da 7D ile önermişti bir ara .Bir fotoğrafçıdan methini duymuştum.İyi fotoğraf çekmek istişyorsanız arakadaşlar,makina fiyatına yakın lens yatırımı yapmak gerekir.Parlama yapmaması,flare yapmaması(güneş yansıması diyebiliriz),bombe yapmaması isteniyorsa arpanın bol olması gerekir.Vizöre gelince ,benim için vizör çok önemli.LCD de önemli.Gecenlerde konica 7d yi inceledim ,LCD hiç iyi değildi,satın almaktan vaz geçtim.Zira yurt dışından 900$ a getirtecektim.Paran varsa canon 30D seni çok mutlu eder.

Tarih: 23 Mart 2006, 12:59 - İp: 85.***.**3.122
nizam
nizam (üye)

dadanagast merhaba ben şu anda NİKON D 50 üzerinde yogunlaştım araştırıyorum acaba R 1 -d 50 den sizce fotograf kalitesi bakımından daha mı üstün anlayamadım nikon d 50 kit 18-55 lens çokmu kötü .55-200 nikon lens hakkında bildiginiz varmı bazı arkadaşlar 18.55 lens hicbir işine yaramaz diyorlar dogrumu.d50 ile r1 kalitesinde fotograf çekebilrmiyim .

Tarih: 23 Mart 2006, 18:40 - İp: 85.***.**3.44