nizam
nizam (üye)
Antalya / Doğa Fotoğrafçısı

Nikon D 70s-nikon D 50

arkadaşlar doga fotografcılıgını seviyorum şu ana kadar canon povershot 60-sony dsc w 1-fuji s5000-s7000 kullandım bu makinalardan hiç şikayetim olmadı ama bunlardan daha kaliteli daha dogal fotograf çekmek istiyorum acaba slr bir makinamı alsam.Arkadaşlar nikon d70s-veya nikon d 50 alsam diye düşünüyorum ama 70 s biraz bütcemi sarsacagı için d 50 üzerinde yogunlaştım sitenin birinde Nikon D 50 -18.55 lens.55.200 lens beraber doga fotograflarında başarılı olabilirmiyim daha önce slr kullanmadım önceki makinalarımı ararmıyım beni bilgilendirirseniz memnun olurum.

Tarih: 22 Mart 2006, 20:40 - İp: yok
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Nizam birde şunu ifade edeyim Bir lensin zoom aralığı ne kadar fazla olursa fotoğraftaki bozulma o kadar fazla olur öyle olmasa piyasada bu kadar lens çeşitliliği olmazdı.

Tarih: 23 Mart 2006, 22:15 - İp: 85.***.**6.34
bmadran
bmadran (üye)
Ankara / Amatör

Nizam
tam anlatamamışım sanırım. Nikon'un çektiği fotoğraflarda netlik problemi yok. problem yok zaten. Sadece senin fotoğrafları yumuşak mı yoksa daha keskin mi istediğin.

Keskin istiyorsan R1 al (Sadece R1 i biliyorum SLR-Like makinalardan, o yüzden R1 diyorum). Hiç uğraşmadan printe ver ve büyük boyutlu çıktını al.

Ancak daha yumuşak hatlı fotoğraflardan hoşlanıyorsan, çektiğin fotoğrafları PC programlarında daha rahat işlemek istiyorsan Nikon'u düşün.

Tabi ki olay sadece keskinlik meselesi değil. Kesenin ağızını lens için açtıktan sonra Nikon D50 ile muhteşem fotoğraflar çekebilirsin (Muhteşem dediğim prosefyonel anlamda kullanılabilecek). Ancak R1 de böyle bir şansın yok. Bu bir yandan dezavantaj diğer yandan avantaj.

Özet olarak eğer
24-120mm aralığı (aralık konusunda umarım yanılmıyorumdur) sana yeterli olacaksa
Lenslere ektra masraf yapmak istemiyorsan
Spor müsabakaları gibi durumlarda yüksek hızda ardarda çekim yapman gerekmiyorsa.
5X den fazla optik zoom a ihtiyacın olmayacaksa (ki bir adaptörle R1 in optik zoom u arttırılabiliyor ancak çok mantıklı değil)
Büyük boyutta (bahsettiğim boyut 2x1.5 metre gibi) çıktı almak istersen

Sana R1 almanı öneririm.
Ancak belki 3-5 ay sonra "200mm ye ihtiyacım olur, 13mm de çekim yapmak isterim, saniye de 2,5-3 foto çekmek isterim" dersen yapabileceğin tek şey R1 satıp bir DSLR almak olacak.

Tarih: 23 Mart 2006, 22:57 - İp: 81.***.**1.103
nizam
nizam (üye)

bmadran teşekkür ederim R1 gibi tek bir lens le D50 de bşarılı olabilirmiyim keskinlik benim için önemli d 50 de keskinligi hangi lens le yakalarım.

Tarih: 23 Mart 2006, 23:13 - İp: 85.***.**3.44
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Nizam benim ajans sahibi arkadaşımda olan ve 20-30 çekim yaptığım bir 70-200mm.bir lens var ama fiyatı biraz pahalı ben o lensin çekim kalitesini çok beğenmiştim fiyat sorun olmıyacaksa Nikon 80-200mm f/2.8D ED AF Zoom-Nikkor lensi müthiş keskin bir lens fakat yurt dışı fiyatı 1000usd.civarı olması lazım burada kaç paradır bilmiyorum.Yine test etme fırsatı bulduğum bir başka nikon lens ise Nikon AF-S DX 17-55mm f/2.8G onunda ABD fiyatının 1000usd.nin üzerinde olması gerekiyor birde nikonun kit lenslerini biliyorum.D70S ile verilen 18-70 mm.lik lens orta kalite bir lens bence ,yeni çıkan 18-200mm.lik lens içinde iyi şeyler duydum ama çekim yapmadım,kit lensler içinde yanılmıyorsam 28-120mm.lik bir lens vardı o lensin yaptığı çekimleri hiç beğenmemiştim.bu konuda sana nikon kullanıcıları daha fazla yardımcı olurlar.Benden bu kadar.

Tarih: 23 Mart 2006, 23:43 - İp: 85.***.**6.34
nizam
nizam (üye)

AS TEŞEKKÜR EDERİM

Tarih: 24 Mart 2006, 00:13 - İp: 85.***.**3.44
yenifoto
yenifoto (üye)
Tekirdağ / Amatör

Her marka kendi tarzında yorumlar fotoğrafı.Fuji fotoğrafta yeşile meyilli.Yani genel olarak yeşil renkleri çok daha yoğun,ağırlıklı verir.konika mavi renge ağırlık verir(duyduğum kadarıyla).Nikon ise benim izlenimime göre kahve ve kırmızıya ağırlık veriyor.Demek istediğimi anladınız mı?Bence nikonun çektiklerine bakarken sanki tüm foğrafa kahve rengi ve pastellik hakim.Kontras zayıf sanki.Ben kontraslı fotoğrafları severim,fotoğraf daha canlı görünüyor.Nikon fotoğraflarında canlılık göremedim hiç ben.İllaki fotoshopta müdahale edeceksin.Bence nikon doğa fotoğrafçılığında iyi değil,en azından D50 ve D70 ve 18.55 ile.Arkadaşlar 18.55 iyi değil.Bana güvenin.Çöpe atılacak lens.Çok iyi ışık koşullarında iyi fotoğraf çekmeyi başarabilirsiniz tamam kabul ediyorum ama doğal ortamda başarılı olmanız zor.Belki de o pastelliği 18.55 veriyordu.Fakat sonuç olaral D50 nin çektiği fotoğrafları hiç beğenmedim arkadaşlar.Sattım,mutlu ve huzurluyum.Şimdi pentax ist ds veya ds2 düşünüyorum.Kontrastlı fotoğraflar çekiyormuş.Bir tane satın alacağım ama D50 deki gibi mutsuzluk olursa yine maddi zarar göreceğim için kararsızım.Bu noktada maddi olanaklar çok önemli.Paramız yetmiyor ki bir tane canon 30D alalım.Yarı fiyatına pentax yada 350D düşüneceğiz tabii.Sitelerdeki fotoğraflara pek inanmamak gerekir.Adam photoshop ile mükemmel yapmış fotoğrafı,ama pratikte orijinal olarak kullanabileceğiniz ve tamam işte tam istediğim bu diyebileceğiniz fotoğrafı çekmek çık zordur.İyi bir mkinanın yanında iyi bir lens gerekir.
Kolay gelsin

Tarih: 24 Mart 2006, 12:22 - İp: 85.***.**3.122
bresson
bresson (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

bmadran arkadaşım
vermiş oldugun site www.photosig.com güzel bir site üye oldum gezindim ama söledigin gibi en kesin karar o siteye göre verilemez bence çünki fotograflar photoshoptan geçirilmiş, bilgilerine bakarsanız çaşitli işlemlerden geçmiş fotograflar küçültülmüş sıkıştırılmış kimin hangi teknikle nasıl yaptıgını bilmiyoruz ben aynı makina aynı lensle iki farklı yöntemle küçültim fotografı arada dünya kadar fark çıkar bu fikirden yola çıkarak bence en kesin karar demiyelimde bilgilendirici diyelim arkadaşları yanlış yönlendirmiş olmayalım saygılarr.

Tarih: 24 Mart 2006, 14:09 - İp: 85.***.**3.106
bmadran
bmadran (üye)
Ankara / Amatör

Tabi canım, fikir vermesi açısından diyorum ben de...

Tarih: 24 Mart 2006, 14:37 - İp: 81.***.**0.77
nizam
nizam (üye)

arkadaşlar nihayet NİKON D 50 18-55 lens aldım şu anda bir lens daha düşünüyorun NİKKOR-28-200mmf/3.5-5.6G IF AF lens hakkında fikri olanlardan yardım teşekkür ederim.

Tarih: 25 Mart 2006, 19:15 - İp: yok
nizam
nizam (üye)

trunge teşekkür ederim.28-200f/3.5.5.6 G ED AF lens hakkında bilgin varmı doga fotografında nasıl.

Tarih: 27 Mart 2006, 09:51 - İp: 85.***.**9.89