redfive
redfive (üye)
İstanbul / Amatör

Nerden Çıktın Karşıma K10d

400D mi A100 mü diye kıvrandığım günlerde K10D'yi de farketmiş ama 3.bir seçenek kafamı bulandıracak diye zorla elemiştim. 400D'yi gönül rahatlığıyla elediğim ve A100'e alacağım objektif kombinasyonunu düşünüğüm günlerde K10D'yi tekrar inceleyeyim dedim. İyi mi yaptım kötü mü bilmiyorum.

K10D'nin ISO konusundaki başarısı beni çok etkiliyor. Bunun dışında 2 adet kadran kullanması ve arka yüzündeki tuşların fazlalığı benim için artık yönleri.
Sizler de bilirsiniz ki bu tip cihazlarda ürünlerin teknolojik özelliklerinin yanında kullanıcısının ona duyduğu fiziksel beğeni ve hayranlık karar aşamasında çok etkilidir.

K10D'ye karar verdiğim takdirde anlaşılan o ki A100 kadar objektif seçeneğine sahip olamayacağım. A100 almayı düşündüğüm dönemde SIGMA'nın 17-70 ve 70-300 APO modellerini almayı düşünüyordum. SIGMA'nın aynı modellerinin Pentax uyumlu modelleri de var aslında. 2gündür forumdaki Pentax yazılarının çoğunu okudum. Ancak yine de sizlerle duygularımı paylaşmak ve sizlerin de görüşlerinizi almak istedim.

Benim için akşam çekimlerindeki başarı ve gündüz ışığındaki çekimlerde renk doygunluğu ve keskinliği önemli.(örneğin bir kumsal çekiminde gökyüzü mavisinin oldukça doygun olması mayoların renklerinin belirgin olması ve insanların ten renklerinin doygun hatlarının keskin olması)
K10D body olarak bu konuda nasıl bir performans gösteriyor.Ve aynı performansları destekleyecek 17mm ile 300mm aralığını kapsayacak şekilde objektif önerileriniz nelerdir?

K10D'nin body üzerinde AF motoru mevcut mu?

Tarih: 15 Ağustos 2007, 15:40 - İp: 88.***.**6.101
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

redfive selam.

Pentax ın tüm ürünlerinin üzerinde AF motoru bulunur.
Gökyüzünün doygun renklerini vermede hiç bir makina Pentaxların eline su dökemez.
Doygun renkli fotoğraflar istiyorsan K10D de Bright mod da yapacağın çekimler tam istediğin gibi olur.Ki bende sürekli bu modu kullanıyorum.

Bahsettiğin Sigma lenslerin Pentax bayonetliside bulunuyor.
Fotoğraflarında keskinlik arıyorsan Pentax 16-45mm. ve sigma 17-70 lerin performansı seni fazlasıyla memnun eder.
Hatta kit lens bile ortalamanın üzerinde keskinlik veriyor.
Daha üstü için pentax ın 50-200mm.si veya yine sigma 70-300 apo yu düşünebilirsin.

Seninde benim gibi doygun gökyüzü renkleri aradığını düşünerek sana aşağıya geçen hafta Eskişehirde çektiğim üç fotoğrafı yüklüyorum.
Makina Pentax K10D
Kullanılan optik Pentax 16-45mm.
Exifler fotoğrafın üzerinde.

#as' tarafından 15.08.2007 17:21:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Ağustos 2007, 16:50 - İp: 88.***.**3.43
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Kumsal, gökyüzü ve mayo. (K100d ile)

Tarih: 15 Ağustos 2007, 17:11 - İp: 213.***.**5.242
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

güzel bir polorize filtre seni daha çavuk sonuca ulaştıracaktır.

B*W,HOYA,Heliopan, gibi bir marka güzel bir polorize geniş açı için

Tarih: 15 Ağustos 2007, 17:13 - İp: 88.***.**0.151
redfive
redfive (üye)
İstanbul / Amatör

Adnan Bey, bitpire ve onixon cevaplarınız için teşekkürler.

SIGMA'nın APO lenslerinde çamurumsu renkler elde edildiğini söyleyen arkadaşlar var. Sizlerin bu konuda görüşleriniz nasıl?

Gece çekimlerinde(bir tatil beldesinin akşam en işlek caddesinin aydınlığını ve sadece şehirden yansıyan ışıkların olduğu bir kumsalı ayrı ayrı düşünün) PENTAX K10D ile kullanabileceğim en uygun objektif (SIGMA 17-70 , SIGMA 70-300APO yada Pentax 18-55 kit lens) ve Body ayarları ne olmalıdır?

Anladığım o ki gece çekimlerinde K10D ile A100'e göre çok daha mutlu olacağım ve daha tatminkar sonuçlar alacağım.
En belirgin özelliği doygun renkler vermek olan A100 ile K10D 'yi gündüz çekimlerinde renk parlaklığı ve doygunluğu yönünden karşılaştırırsak yorumunuz ne olacaktır?

(Adnan Bey, galerideki Eskişehirde gondolların ışıklarının yol gibi uzandığı fotoğrafınız için sizi tebrik ediyorum.Bulb moduyla benzer bir görüntüyü belki ben de çekebilirim ama gondolların kendi görüntülerini yok edip sadece ışıklarının kalmasını nasıl sağladınız hala anlayamadım)

Tarih: 16 Ağustos 2007, 09:37 - İp: 88.***.**6.101
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

galerimde bir çok foto mevcut bakabilirsin,gece vb.

ben raw çektiğim için ayarları makineye bırakmadan evde kendim raw yazılımı üzerinde yapmaktayım.

Tarih: 16 Ağustos 2007, 11:24 - İp: 88.***.**0.151
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

redfive gondolların gövdeleri karanlıkta kaldığı için fotoğrafta görünmüyorlar.
Benzer başka bir çekimi daha yükledim.

Mesala aşağıdaki tramvay fotoğrafıda bulb modunda çekildi(Exifleri üzerinde).

Diğer fotoğrafta Didim Altınkumda çekildi (Tripodsuz elde çekim ).Her iki fotoğraftada Pentax 16-45mm. lik lens kullanıldı ve tüm çekimler JPEG MODUNDA yapıldı.

Pentax K10D
Pentax 16-45mm.

#as' tarafından 16.08.2007 15:29:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Ağustos 2007, 14:14 - İp: 88.***.**1.7
  • 1