upxsm
upxsm (üye)
Balıkesir / Amatör

Makro İçin D40 mı D80 mi ?

Fotoğrafçılık hobim 1 2 yıllık. Bir tane D-SLR alacağım yakında. Ben de D-SLR dünyasına gireceğim. Bir yıldır Nikon Coolpix S1 ile fotoğraflar çekiyoum. Ama artık SLR ye geçmeye karar verdim. Zorlandığım konuları buraya yazıp sizlerin bilgilerini almak istiyorum. Forumu bir süredir takip ediyorum. Merak ettiğim konulara baktım. Çok faydalı oldu. Forumu bu seviyeye getiren ve bu eşsiz bilgileri bizimle paylaşma imkanı veren herkese sonsuz teşekkürler.

Kararım nikondan yana. Ama D40 mı D80 mi karar veremedim. Para konusunda zorlarsam D80 alabileceğim. Makro fotoğraflara merakım var. Benim sorum D40 18-55 ile makro fotoğraflar çekebilir miyim?Bu olmazsa D40 55-200 makro çekiminde yeterli olur mu? Ya da D80 18-135 mi makro çeker. Ya da bunların hiçbirinin makro çekimleriyle alakası yok mu? Sizce D80 mi D40 mı. Yardımlarınızı bekliyorum.

Tarih: 23 Haziran 2007, 15:33 - İp: 88.***.**1.129
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

dslr de kompaktlar gibi degil malesef..
govdeden cok lensler one cıkıyor..
ve makro lens almanız gerekiyor..diger uyeler ne der bilmiyorum ama d80 için zorlamaktansa d40 artı makro lens almanız (uyumlu lensler hakkında bilgim yok malesef)
daha mantıklı gibi??

Tarih: 23 Haziran 2007, 15:39 - İp: 88.***.**2.137
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Slr sistemlerde makro, objektifin özelliğidir gövdeyle bir ilgisi yoktur, dolayısıyla üzerinde makro ibaresi olan objektifleri araştırmalısınız.

Tarih: 23 Haziran 2007, 15:40 - İp: 88.***.**6.249
idris nebi
idris nebi (üye)
İstanbul / Meraklı

Nikon alacaksanız,yakın çekim için lenslerinizi "Micro" lens olarak alın.
Nikonda "Macro" ve Micro" farklı şeylerdir.

Tarih: 23 Haziran 2007, 21:54 - İp: 195.***.**6.4
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

bahsettiğiniz lens ile istediğiniz makroları çekemezsiniz..
bu işe ayırabileceğiniz bütçeyi yazarsanız daha kolay yardımcı olabiliriz..

Tarih: 23 Haziran 2007, 23:33 - İp: 85.***.**9.173
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Nikon D40'i mutevazi butcesi olupda harbi harbi DSLR isteyenler alabilsin diye cikarmadi.

Nikon D40'i, "aradabir hatira fotografi cekeyim ama almisken iyisi olsun" diyenleri sogusleyebilmek icin cikardi.

Malumunuz bu ikinci grup, makinayi aldiktan sonra omrubillah ustundeki 18-55 lensi kit lensi ile idare eder, zaten kullanim alani geregi baska da lense ihtiyaclari yoktur,

Nikon'un siz fotografseverleri icine sokmayi dusundugu kalip iste bu 2.grup, isinize geliyorsa buyrun girin bu kalibin icine. Yalniz Macro cekmek isteyen bu arkadasimiza bu kalip biraz dar gelir gibi geliyor bana.

Ayrintili teknik aciklmayi su basligin 1.sayfasinda
http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=22446
19 Haziran 2007 saat 15:29 itibari ile yapmistim zaten, isteyen gozatsin.

#antika' tarafından 24.06.2007 13:58:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Haziran 2007, 13:49 - İp: 85.***.**4.111
upxsm
upxsm (üye)
Balıkesir / Amatör

Açıklamalarınızdan dolayı çok teşekkür ederim. AF motor olayının farkındayım. Makro çekimlerinde zaten AF motoru genellikle kullanılmaz diye biliyorum. Bana d40 ile kullanabileceğim en uygun lenslere bir kaç örnek verebilirseniz sevinirim. AF-S olmasa da olur.

D40 alırsam lens için ayırabileceğim bütçe 750 ytl civarında...

Tarih: 24 Haziran 2007, 21:04 - İp: 88.***.**9.142
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

d80 ve 105 mm sigma macro 2.8

bunu al...git istediğin yerde macro çek

varsa biraz daha paran sigma 150 mm macro al

varsa çok paran nikon 105 mm micro vr yi al vs...

yok bu işin sonu....

Tarih: 24 Haziran 2007, 23:09 - İp: 88.***.**7.251
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

"Makro çekimlerinde zaten AF motoru genellikle kullanılmaz diye biliyorum."

Evet teorıde öyle derler ama pratikte de gerçekten öyle mi bakalım ?

Firmaların çıkardığı modern macro lenslerin hepsi AF, hiçkimse de çıkıp "şunun full manuelini yapsayalar ya" falan demiyor. Gerçi macro lenslerin AFleri muadillerine oranla yavaşlar ama her şekilde insandan hızlılar ve pratikler. Özellikle hareketli konular (böcek vs.) sözkonusu olduğunda AF elzem. (ince ayar için makinayı biraz ileri geri yapmak gerekebilir)

Beri taraftan, user manuel'den(*) anladığım kadarıyla D40 wireless flash desteği vermiyor, wireless olayı için Nikon Amca'ya biraz daha para sökülmek gerekiyor.(**) Wireless flash macro işinde belki de en pratik çözümlerden birisi.

(*) User manuel'i indirmek icin Nikon'un sitesine girdim. Bana elimdeki Nikon'un seri numarasini sordu, iyi mi. Efenim seri noyu verirsem "printable" PDF yukletecekmis, vermezsem "non-printable", telif haklari zayii olmasin diye. Tabii ki non-printable olanını indirdim, bu sinekten yağ çıkarma eylemini esefle kınayarak. Nikon'un amacının makina satmak mı yoksa kullanım klavuzu satmak mı olduğunu hala anlayabilmiş değilim. Bu arada meraklısı için söyleyeyim non-printable pdf, Acrobat Reader ile açıldığında, menüdeki "print" seçeneği kapalı oluyor. Benim gibi Acrobat Reader yerine "xpdf" veya "kpdf" adam gibi bir yazılım kullanıyorsanız böyle birşey sorun olmaktan çıkıyor.

(**) Bu özellik bütün Minolta ve artık Sony SLR/DSLRlarda 10+ senedir beleş.

Tarih: 25 Haziran 2007, 02:11 - İp: 85.***.**4.111
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

dunesea ve antikaya katılıyorum...
bencede gövde olarak d80 alın,dslr işine giriştiğiniz zaman sadece bir lens ile idare edebilmaniz çok zor.tek lens ile devam ederim diyen arkadaşların hepsi muhakkak birkaç gün sonra lens arayışına girmişlerdir.yani hepsi bir arada lenslere yönelmeyin.makro çekimlerden hoşlanıyorsanız öncelikle kendinize sigma 105 makro lens ile devam edersiniz.portre çekimlerde de oldukça kaliteli sonuçlar alabileceğiniz bir lens.baktınız ileride her dslr tutkunu gibi kaşıntınız tuttu bir tanede tamron 17/50 alırsınız.buda günlük kullanım için son derece güzel bir lens.fiyatları da oldukça uygundur.selamlar..

Tarih: 25 Haziran 2007, 04:24 - İp: 88.***.**8.123
oyt
oyt (üye)
Yurtdışı / Amatör

Soguslendik yani degilmi Sayin Antika, Site dunyaya aciktir diye dusunuyorum, Avrupa ve kuzey avrupa lens fiyatlarida farklidir. Turk piyasasi sogusler sadece, alirsin elinde patlar veya ugrasir durursun abicim muhabbetlerinle firma ile, ticaret iste ne yaparsin

Tarih: 24 Ağustos 2007, 01:24 - İp: 78.***.**2.132