reha64
reha64 (üye)
Ankara / Amatör

Makina Alacağım Kafam Karıştı !!!

Sevgili üstadlar.
bende sony h2 var, bunu satmak ve yeni bir makina almak istedim
amacım görüntü kalitesi daha iyi bir makina almaktı, yine bir d/slr kike makina alayım dedim.
kafamda 4 model belirlemiştim ve bunları incelemek istedim.
Fujifilm Finepix s9600
Canon Powershot S5 IS
Panasonic Lumix DMC FZ18
fakat forum sitelerini dolaşınca çok şeyler okudum kafam karıştı.
piyasadaki d/slr like makinalar için öyle şeyler söylütorlar ki insanın hevesi kaçıyor.
yazılanlardan anladıklarımı aktarayım, megapiksellerin neredeyse tamamının şişirme olduğu (1/2.5" sensörlere bu kadar pikselin sığamıyacağı), iso ların abartılı olduğu ve yüksek iso larda çekilen fotoğrafların neredeyse tamamında kumlanma (noise) olduğu, yüksek zoom lu makinalarda zoom yaptığınızda fotoğrafın etrafında hep bulanıklık olduğu, görüntü kalitelerinin hep göğu zaman kötü olduğu (sadece gün ışığında net görüntüler elde edilebildiği), image stabilizator olarak basit bir yay düzeneği kullanıldığı, gibi birsürü şey.
Bunları okuduktan sonra d/slr makinalara bakmak istedim, gözüme Canon 40D ilişti, onu inceledim, onun içinde şöyle diyorlar: Üzerinde AF motoru yok, Bu nedenle çok sınırlı objektif seçimi var- eğer kit alınacaksa üzerinde gelen objektifler kaliteli değil.
İnceleye inceleye bunaldım.
Bu işi profesyonelce yapan arkadaşlar ne olur bir fikir verin, ben ne yapmalıyım?

Tarih: 30 Kasım 2007, 13:22 - İp: 195.***.**6.2
kusadasiboris
kusadasiboris (üye)
Yurtdışı / Meraklı

selam arkadasim su Kodak Z1275 e bi bak cok iyi gorunuyor ozellikleri ben alicam 10 gun sonra

Tarih: 1 Aralık 2007, 13:37 - İp: 89.***.**3.122
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

H2 nin üstüne tabii ki dSLR alacaksınız diğer makinalar da sizi görüntü kalitesi olarak tatmin etmez yoksa.

800-1200 ytl arası bütçeler için : Sıfır-spot(kit lensle) PentaxK100dSuper,NikonD40,Canon Eos350d alabilirsiniz.2.elde SonyA100 de bulabilirsiniz.

Canon40D 'nin hiç de sınırlı bir objektif gibi bir durumu yok.

Canon40D alacak paranız varsa hiç durmayın alın.

#mavi_izci' tarafından 02.12.2007 02:39:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Aralık 2007, 13:53 - İp: 144.***.**0.133
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Canon tarihinde hicbir zaman AF motorunu govdeye yerlestirmedi. Canon 1887'de AF'ye gecis yapip EOS makinalari cikardigindan beri butun Canon EF ve Canon EOS uyumlu lenslerin AF motoru kendindedir. Dolayisi ile tarih boytunca urtilmis butun Canon EOS govdeler tarih boyunca uretilmis butun Canon EF, EF-S veya 3.parti Canon EOS uyumlu (Sigma, Tamron, Tokina vs.) lensler ile AF yapabilir.

Canon EOS dunyasinda yegane uyumsuzluk sorunu APS-C DSLRlar icin ozel olarak cikarilan EF-S lenslerin eski SLR ve yeni FF DSLRlara uyumlu olmamasi. Yalniz bu sorun butun DSLR ureticileri icin gecerli Pentax, Nikon (DX) ve Sony/Minolta'nin (DT) cikardigi APS-C icin uretilmis lensler eski SLRlara ve gelecekteki FF DSLRlara tam uymaz.

Nikon'un tarihi biraz daha cetrefilli. Bu cok uzun ve benim tamamini anlatmaya mecalimin ve bilgimin yetmedigi bir konu. Kisaca Nikon 1980lerin ortalarinda ilk AF sisteminde AF motorunu govdeye koymus, uzunca bir sure bu boyle devam etmis, sonra esmis, bazi pahali lenslerini kendinden motorlu cikarmis, ama govdedeki motoru da kaldirmamis eski stil mutevazi lenslerle de calisabilsin diye. En sonunda D40 ile beraber govdedeki motoru da kaldirmis. Neyseki internet cikti da Nikonseverler artik lens/govde almadan once asagidakilere benzer sayfalara bakarak secimlerini bilincli yapabiliyorlar:

http://www.kenrockwell.com/nikon/compatibility-lens.htm

http://www.nikonians.org/nikon/slr-lens.html

Tarih: 2 Aralık 2007, 01:49 - İp: 85.***.**7.81
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

O zaman ben yazdıklarımı editliyorum.

Halk mantığıylşa cevap verirsek: Canon'un AF sorunu ve AF yapamayan lens sorunu diye birşey yok.

Tarih: 2 Aralık 2007, 02:39 - İp: 144.***.**0.227
  • 1