skateboard21
skateboard21 (üye)
İçel / Amatör

Kriterlerime Göre Bir Makina ?

Değerli arkadaşlar,
Fotoğrafçılığa yeni başladım ve kompakt dijital makinelerden sıkıldığım için DSLR bir makine satın almak istiyorum. İsteklerimi sıralıyorum

1- Bütçem 2 bin lira.
2- İsmimden anlaşıldığı gibi ben bir kaykaycıyım ve kendi kısa videolarımı oluşturuyorum. Çoğunlukla hareketli anlarda çekim yapıyorum. Video ve fotoğraf kalitesinin bu konuda iyi olmasını istiyorum.
3- Bunun dışında portre, yüz çekimleri yapmayı planlıyorum.
4- Manzara çekimler, günlük çekimler ve diğer alanlarda çekimler yapabilirim.
5- Kısacası tüm istekleri karşılayacak, ergonomik ve bütçeme göre bir makina arıyorum.
6- Bu bütçe ve isteklerle kendimi size bırakıyorum. Öğrenciyim, sık sık değiştirme şansım yok. Almışken tam almak istiyorum. Saygılar, sevgiler. Şimdiden teşekkürler.

Tarih: 11 Eylül 2011, 00:13 - İp: 95.***.**5.102
ei421
ei421 (üye)
İstanbul / Meraklı

Video kalitesi, fiyat uygunluğu ve ileride lens sıkıntısı çekmemek istiyorsanız Canon 550D veya düşündüğünüz fiyata bulabilirseniz 600D..

Ergonomik olması biraz tartışılabilir. 2000tl civarında Nikon'larda D90 veya D5100 olabilir.. D90 saydıklarımızdan çok daha ergonomiktir, ele oturur fakat video kalitesi düşüktür.. D3100 veya D5100 modellerinde Full HD kayıt var, fakat onların da çok ergonomik olduğu söylenemez..

Canon 550D işinizi görür kanaatindeyim.. Daha sonra lens alırken Nikon lenslerindeki, pahalılık gibi bir sorunla karşılaşmazsınız..
600D de değerlendirilerbilir fiyat konusunda sıkıntınız yoksa.. 550D den çok çok az farklılıkla daha ergonomik bir modeldir..

Tarih: 11 Eylül 2011, 00:49 - İp: 176.***.**4.240
skateboard21
skateboard21 (üye)
İçel / Amatör

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Aslında isterseniz çekimini yapmak istediğim türlerden birer örnek ekleyeyim, derdimi daha iyi anlatmış olurum. Malum öyle fotoğrafları gördükçe "Ben bunu nasıl yaparım?" dediğim anlar olmuştur.

Tarih: 11 Eylül 2011, 00:52 - İp: 95.***.**5.102
ei421
ei421 (üye)
İstanbul / Meraklı

Fotoğrafta "Ben bunu nasıl yaparım?" görüşüne katılmıyorum.. Fotoğraf özgün olmalıdır, kişide uyandırdığı duygularla ortaya çıkmalıdır..

Yine de fotoğraflara bakarak, kısmen ne tarz fotoğraflar çekeceğinizi tahmin etmiş oluruz..

Tarih: 11 Eylül 2011, 00:57 - İp: 176.***.**4.240
skateboard21
skateboard21 (üye)
İçel / Amatör

Fotoğraf 1
Fotoğraf 2
Fotoğraf 3
Fotoğraf 4
Fotoğraf 5
Fotoğraf 6

Bu türlerde çekimler yapmak istiyorum genel olarak. Yani fotoğraf çekmekten ziyade, bir sanat yapmak istiyorum.

Tarih: 11 Eylül 2011, 01:06 - İp: 95.***.**5.102
ei421
ei421 (üye)
İstanbul / Meraklı

Bu fotoğraflarda genel olarak fotoğraf makinesi değil; çekim teknikleri, tecrübe, komposizyon ve de lens kalitesi ön plandadır..

Tabi ki iyi bir makineye sahip olacaksınız. Fakat böyle çekimler yapmak için tecrübeniz olmalıdır.. İyi bir makine alarak "şak" diye böyle kareler yakalayamazsınız. Canon 1000D (yaklaşık 900-1000tl arasındaki bir makine) ile çok iyi kareler yakalamış birini de görebilirsiniz, çok çok iyi makinelerle basit çekimler yapanlarla da karşılaşabilirsiniz.. Bu tamamen sizin ne kadar işi bildiğinizle, ne kadar çok emek verdiğinizle alakalıdır..

Fakat hem iyi bir başlangıç yapmak, hem de ilerde istediğiniz kategoride lensi çok aşırı fiyatlara kaçmadan almak adına 500D, 550D veya 600D iyi bir seçim olabilir..

Tarih: 11 Eylül 2011, 01:13 - İp: 176.***.**4.240
skateboard21
skateboard21 (üye)
İçel / Amatör

Ergonomikten kastım şu aslında, ele oturmasından ziyade yanımda film seti taşıyormuş gibi hissetmek istemiyorum. İleride de dediğiniz gibi aynı şekilde devam edip sadece lens değiştirmek istiyorum. 600D yapı olarak biraz daha küçük geldi. Fakat kesin olarak hangisini önerirseniz onu almayı düşünüyorum. Alırsam ayarlamalarını da hep birlikte yapacağız artık.

Tarih: 11 Eylül 2011, 01:22 - İp: 95.***.**5.102
ei421
ei421 (üye)
İstanbul / Meraklı

O fiyat aralığında Canon'un çoğu modeli elinize küçük gelecektir o zaman..
D90 derseniz videolarda istediğiniz kaliteyi alamayabilirsiniz..

Ben D90 kullanıyorum ve gayet memnunum.. Fakat hem video çözünürlüğü, hem de daha yeni bir makine olması açısından 600D derim.. Ayrıca Nikon alırsanız öncelikle ileriye dönük düşünmek zorundasınız. Nikon lensleri Canon'lara göre pahalıdır..

Burada seçim tamamen sizin olacaktır. Düşündüğünüz makineleri görün, elinize alın, fotoğraf çekin, her birini ayrı ayrı sizinmiş gibi hayal edin sonra seçimi yapın..

Ve son olarak makinenizi seçtikten sonra burada size yardımcı olacak çok kişi var.. Ben de bir amatörüm, bu sitede çok çok profesyoneller var.. İlk aşama makinenizi almanız.. Daha sonra sorularınıza cevap vermek işin kolay aşamasıdır..

Tarih: 11 Eylül 2011, 01:35 - İp: 176.***.**4.240
delirendeli
delirendeli (üye)
İzmir / Amatör

Hocam bence 1000 tlye Sony a500 bulabiliyorsanız alın derim. Lens sıkıntısı denen şey yoktur sony de. Belki canın nikon kadar çok geniş lens çeşidi yok ama işinizi görecek lens mevcut hem ikinci el hem sıfır. Minolta lensleri de kullanabilirsiniz.

Bence çokta uçmamak lazım. Aynı kaliteyi alıyorsanız çok para vermeyin derim. Sony de iyi makinedir. Dedikodulara bakmayın Selamlar

Tarih: 11 Eylül 2011, 09:31 - İp: 217.***.**9.210
skateboard21
skateboard21 (üye)
İçel / Amatör

Peki almamı önerebileceğiniz bir elektronik mağazası var mı? Satış sorumlularının da bu konuda iyi bilgiye sahip olması önemli çünkü.

Tarih: 11 Eylül 2011, 10:28 - İp: 95.***.**5.102
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Yeni çıkacak olan Sony A77 ye gücünüz yeterse alın derim ama Türkiyeye gelişi biraz pahalı olur.

SLT yani yarı saydam aynalı sistemleri bir inceleyin. Şu an halihazırda Sony A33 ve A55 var.

Tarih: 11 Eylül 2011, 11:12 - İp: 78.***.**9.47