tolgabengi
tolgabengi (üye)
Muğla / Amatör

K10d Perdesi Yavaş Mı?

Arkadaşlar herkese slm
Cuma günü söyle bir bakmak için deneme amaçlı bir üstadımızın elinden (oda test amaçlı almış yanına)
aldım ve birkaç kare çektim perde biraz ağır iniyor gibi geldi ben 400D de kullandım ama K10D nin perdesi daha yavaş iniyor gibi geldi bana yani üzerindeki sarsıntı önleyicide bunun içinkonulmuş gibi (tabiki değilde) yani titretmeden çekmek zorgibi o kadar yavaş iniyor perde ( merak etmeyin düşük ens. değildim) vebir sorum daha şuan en iyi raw kalitesi K10 damı sony alpha 100 demi çok teşekkürler

Tarih: 30 Temmuz 2007, 17:52 - İp: 88.***.**9.15
tolgabengi
tolgabengi (üye)
Muğla / Amatör

Sevgili onixon gülücük atmıştım zaten sana ama yanlış anlaşılmış belkide sen yanlış anlamadın ama çok pardon açıklamaların için teşekkürler ama perde sürtünerek iniyor hissi veriyor öyle bişey anlatmaya çalıstım anlatamadım sanırım olsun önemli değil ama öyle.

drk_m; sen profesyonelmisin veya içimizde profesyonel bir fotoğrafçı varda biz mi fark etmedik çektiğin güzel fotoğrafları kendine çekiyorsun tebrik ederim öyleyse, bir de ev perdesi esprine bayıldım son zamanlarda duyduğum en inanılmaz en muhteşem espri bunun içinde seni kutlarım umarım benim soruma bu şekilde cvp yazdığın için evde sana bir madalya falan takmışlardır ama soruma yardımcı olamamışsın cvbından anladığım kadarıyla demekki boşsun neyse sağol yinede.

dunesea; tabiki öyle saçma bir yorum olmaz ben yorum yapıp da onu savunmadım ki soru sordum!!! bizmi anlamadık demissin ben de tam anlatamadım sizde anlamadınız sistemi farklımı dedim evt sanırım öyle. Kimse cvp yazmamış ki polemikten başka birşey yok ben makineyi beğeniyorum ilk defada deneme imkanım oldu yalnızca yardım almak istedim forumdan ama forumun amacı değişmiş sanırım neyse sende sağol yanlış anlaşılacak birşey yok

melrock; teşekkürederim doğru bir uslupla yardımcı olmak için birşeyler yazmışsın evet ben yanlış anlatmışım haklısın teşekkürederim

sdtyrdkn; sadece makinayı alanlar veya parasını havale edip sipariş verenler mi forumda yazıyorlar yoksa ben 1,5 yıldır bu forumda yanlış şeyler mi okuyorum sana da bu kadar anlarsın artık evet alacak değilim almayacağııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııım

Sonuç olarak, onıxon yardımların için teşekkür ederim. Artık merakta etmiyorum zaten Pentaxın vs.vs. sini bu kadar baltanın içinde ağaç mı kalır. Sağol

Tarih: 31 Temmuz 2007, 17:44 - İp: 88.***.**9.15
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Tolgabengi,
Sanırım ne demek istediğini anlıyorum.
SLR makinelerde deklanşöre basınca iki mekanik düzenden ses çıkar.
Ayna ve perde.
Önce ayna büyükçe bir mekanik sesle kalkar ve üst tarafa, prizmanın altına gider, orada kauçuk kaplı bir yere vurarak durur, ayna prizmayı kapattığı içib bu arada görüntü kararır, vizörden bir şey görünmez, artık objekiften gelen ışığın önündeki tek engel perde dir.. Bu arada yaylar, elektro mekanik kilitler epey bir ses çıkarır. Sonra perde açılır kapanır, bu diğerine göre OLDUKÇA AZ ses çıkaran bir düzendir. Daha sonra gene bir patırtı ile ayna eski yerine gelir, vizör aydınlanır ve tekrar çekime hazırdır makine.

Bu ayna sesi her makinede farklı karekteristik gösterir, bazılarında iki sert klik duyarsın (mesela Nikon, ve sesi bana çok güzel gelir), bazılarında iki ses birleşir, daha uzun ve yumuşak bir ses gibi olur.
Sanırım anlattığın olay bu. perde değil, ayna.

Tarih: 2 Ağustos 2007, 03:09 - İp: 85.***.**6.177
drk_m
drk_m (üye)
Rize / Amatör

Tolgabengi : kimse ben proyum demedi ama senin kadar da fazla makina kullanmadım
Perde esprisi için gülenlere takacaklar madalyayı
Soruna direk cevap yazmadım çünkü Onixon zaten yazdı sana cevap oyle bişey olmaz diye ki sorduğun soruya göre bende aynı fikirdeyim. Ama senin verdiğin cevaba bakmak daha fazla yardımcı olur sanırım benim niye öyle bir cevap yazdığım hakkında.
Çektiğim fotoğraflara gelince; sana kendimi kanıtlamak zorunda değilim ama zahmet edip k10d başlığını kurcalarsan görürsün güzel fotoğraflarımı.
Son olarak boşluk doluluk göreceli kavramlardır,evet belki ben boşum olabilir ama seni iyi doldurmuşlar

Hadi sağlıcakla

Tarih: 2 Ağustos 2007, 15:49 - İp: 85.***.**4.166