kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

K10d Nin Renkleri

Tezim: k10d renklerinde yeşil ve sarı vardır- KOyu alanlar da yeşil renk kendini gosterirken açık alanlarda ise sarı renk açık bi şekilde kendini gotermekdedir.

Bu topic altında benzer tespitler ve kullanıcı gorusleri aynı zamanda izleyici gorusleri vardır.

İyi seyirler

#kontrast' tarafından 12.05.2007 22:28:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Mayıs 2007, 15:38 - İp: 88.***.**4.70
altas
altas (üye)
Kocaeli / Amatör

yabanci forumlarda ne konusuluyorr boyle bir renk acayipligini herhalde gormemis olamazlar...

Tarih: 9 Mayıs 2007, 22:29 - İp: 81.***.**7.146
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

Tarih: 9 Mayıs 2007, 22:47 - İp: 88.***.**1.57
endorf
endorf (üye)
Ankara / Amatör

arkadaşlar boşuna konuşuyorsunuz ve tartışıyorsunuz.. doğru renk teorikte nm (nanometre) cinsinden belirlenmiş ve tektir, bu oluşumun da dalga boyları sabittir ve değişmez.. Renk için bilimdeki açıklama şudur; "Renk, ışığın değişik dalgaboylarının insan göz retinasına ulaşması ile ortaya çıkan bir algılamadır. Bu algılama, ışığın maddeler üzerine çarpması ve kısmen soğurulup kısmen yansıması nedeniyle çeşitlilik gösterir ki bunlar renk tonu veya renk olarak adlandırılır."
İnsan gözü 380nm ile 780nm arasındaki dalgaboylarını algılayabilir, bu sebepten elektromanyetik spektrumun bu bölümüne görünen ışık denir.
Görüldüğü gibi bu range 'ler arasında gördüğümüz renkler daha doğrusu renk geçişleri arasında algı farklıdır yani diğer bir deyişle insan gözü algısı değişim gösterir ve herkes aynı şekilde gerçek renk ayrımını bu teoriye göre yapamaz ya da şöyle diyelim renk algısı kişiden kişiye değişir aynı ses algısı gibi (herkes aynı frekansta duyamaz)
Ayrıca digital makinalarımız bir elektronik devre temeline dayanan sistemlerdir, birçok etkene sahiptir. Tüm bu parametreler doğru ayarlansa dahi çıkan sonuç bir grup insana göre farklı algılama (pentax 'ın sarı-yeşil ağrlıklı olduğunu düşünenler), diğer bir grup insana göre farklı algılamaya (gerçeğe en yakın olduğunu düşünenler) haizdir.

Tarih: 9 Mayıs 2007, 22:59 - İp: 88.***.**6.76
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

Tarih: 10 Mayıs 2007, 09:59 - İp: 85.***.**4.184
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

mimarca .. senin fotoda yeşil cıkmış

Soylenen şu oldu şimdi.

Pentaxla iyi ayar yapılması gerekir ki dogru renkleri alasın. Yani benim gordugum fotografların 100 de 90 ı yanlış ayarda çekilmiş.

Ama diyelim bir nikona bakıyorsun auto ayarlarda 100 de 90 iyi renkler vermiş.

Tarih: 10 Mayıs 2007, 11:52 - İp: 88.***.**9.152
sdtyrdkn
sdtyrdkn (üye)
Bursa / Meraklı

burada renkler nereye kaçmış? çok farklı ten rengi arkadaşlar.. anlamadım ben bu işi??

k10d

Tarih: 10 Mayıs 2007, 12:32 - İp: 194.***.**8.13
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

ten rengi cok farklı anlaşılmış ben bunu anladım. Hemen bu fotografın peşine benim afrikada çektigim fotografımı koyuyorum. BU fotograf RAW+jpeg olarak cekildi. Ben buraya o basic jpeg olanını yukluyorum. Elimde su an raw editor yok.

Bir bak bakalım. Ne goreceksin. Makina d80 50 mm. BU arada ben d80 renklerini bile begenmeyen biriyim. Haberiniz olsun.

Tarih: 10 Mayıs 2007, 12:38 - İp: 88.***.**4.245
sdtyrdkn
sdtyrdkn (üye)
Bursa / Meraklı

şimdi bu iki fotoğrafı nasıl karşılaştıralım ki? ortamlardaki ışık, kişiler, siyahlık dereceleri farklı.. saçma bi karşılaştırma oldu bence.

gördüğüm iki fotoğraf da güzel ama renklerden anlamam ben pek..

Tarih: 10 Mayıs 2007, 12:51 - İp: 194.***.**8.13
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

pis bi velet, üç sinek, iki karo, koz maça

bunuda poşotoplayım mı ?

negroları bilmem ama en güzeli merhazınki
renkler tamamdır.

Tarih: 10 Mayıs 2007, 12:54 - İp: 85.***.**0.130
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör