ikarussel
ikarussel (üye)
İstanbul / Amatör

K10d Gölgeler Karanlık

Merhaba, birkaç ay önce almış olduğum K10D makinamın belli bir ışık altındakoyu renkleri ve gölgeleri çok kararttığını gözlemliyorum. İlk zamanlar gözüme hoş görünüyordu, yüksek kontrast ve doygun renkler... Fakat koyu renklerde ve gölgelerde detay tamamen yok oluyor. Örneğin, ışığın bol olduğu bir saatte pencerenin yanındaki lacivertle mor arası kotuğu da kadraja alarak yaptığım çekimde, koltukta oturan modelin yüzündeki ışık gayet yeterli iken, koltuk, bırakın üzerindeki doku detaylarını, simsiyah görünüyor, sanki stüdyoda çekmişim gibi.
Bu durumu ilk olarak, kendi makinamı Nikon D80 ve Canon 400D ile karşılaştırdığımda farkettim. K10D bu saydığım iki makinaya nazaran renkleri ve kontrastı daha iyi veriyor, fotoğraf daha canlı görünüyor, fakat sanırım bu gölge ve koyu renk alanlarda detaydan feragat etmek anlamına geliyor. Şöyle düşünün raw işlerken karanlıkta kalmış kısımları aydınlatmak için fill light'ı açarsınız ya, ama ne kadar açarsanız renklerin canlılığıda o kadar azalır. İŞte nikon ve canon aynı bu şekilde detayları iyi veriyor ama renklerdeki canlılık K10D'ye göre çok daha az. Nikon ve canonla aynı degerlerde çektiğim fotoğraflarda saç dokusu gibi koyu alanlarında detaylar gayet düzgün görünüyor fakat benim K10D makinamda siyahlar simsiyah detaydan yoksun, gölgeler kararmış, renkler canlı kontrast yüksek çıkıyor. Renklerin canlılığı ve kontrast hoş görünüyor fakat detay eksikliği de can sıkıcı bir durum.

Şimdiye kadar K10D ile ilgili bi dünya yazı okudum kimseden böyle bir şikayet duymadım. Acaba bu sıkıntıyı yaşayan tek K10D kullanıcısı ben miyim, yoksa bu makinayla ilgili bir durum mu? Yada bu durumu düzeltecek bir ayar var mı?

Tarih: 10 Temmuz 2008, 21:54 - İp: 88.***.**3.238
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

böyle bir şeyin makine ile ilgili olduğunu düşünmüyorum.
exifleri ile birlikte örnek foto yükleyin daha iyi yorumlanabilinir..,hangi ölçüm metodu kullanarak fotografı çektiğinizi belirtin.

Tarih: 10 Temmuz 2008, 22:10 - İp: 85.***.**2.229
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

lens,filtre,SR ,tripot ?
Raw işlemleri sonucu %400 incelemek lazım buna karar vermek çoka kolay olmasa gerek.

Tarih: 10 Temmuz 2008, 22:19 - İp: 88.***.**6.205
ikarussel
ikarussel (üye)
İstanbul / Amatör

Lens 18 - 55 kit lens, filtre yok, SR açık, tripod yok. SR ile tripod bu durumla pek alakalı gibi değil zaten. Fotoğrafı buraya nasıl yükleyebilirim bilmiyorum, karıştırdım ama bulamadım, söylerseniz hemen koyarım.

Tarih: 10 Temmuz 2008, 22:23 - İp: 88.***.**3.238
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

http://imageshack.us/ sitesini açın yüklemek istediğiniz dosyayı "gözat" butonu ile seçin,yüklemek istediğiniz boyutu seçin,
upload sonrası çıkan linklerde "direct" kısmında yazılı olanı bu cevap kısmına "resim ekle " ile yapıştırın.

Tarih: 10 Temmuz 2008, 22:34 - İp: 85.***.**2.229
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Bu dediğiniz dynamic range ile alakalı,
K10D de jpeg pek iyi değil, ama raw iyi diye duymuştum. Raw ile makinenin verebileceği en iyi dynamic range'i alırsınız diyeceğim ama ... fill light dediğinize göre, adobe camera raw kullanıyor olduğunuzu varsayıyorum ?

tek önerim en düşük iso ile raw kullanmanız, kontrast sharpen vs tüm ayarları kontrol edin. Kontrast normal, sharpen SIFIR, diğer renklerndrmeleri nötral yapın. Tekrar deneyin.
Dynamic range K10D de kötü olmamalı. Lens veya diğer faktörler bunu etkilemez, ama filtre etkiler.
Merak ettim, sss açık kapalı bir fark varmı bu açıdan ?

Tarih: 10 Temmuz 2008, 22:37 - İp: 88.***.**0.157
sertan__
sertan__ (üye)
İstanbul / Meraklı

Iso ayarınız 1600 de olmasın? bi kontrol edin 100 e getirin , artı diyafram dediğimiz f değeri nedir çektiğiniz fotoğrafda , aynı makine bende var böyle bi sorun yaşamadım..

Tarih: 10 Temmuz 2008, 22:37 - İp: 85.***.**1.236
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

DR tablosu

Tarih: 10 Temmuz 2008, 22:51 - İp: 88.***.**6.205
ikarussel
ikarussel (üye)
İstanbul / Amatör

Camera raw kullanıyorum, daha iyisi var mı bilmiyorum. ISO'yu en düşükte kullanırsam çok düşük pozlar, aslında bu da ikinci bir problem, yeterli ığık olduğunu düşündüğüm yerlerde çok düşük pozluyor, bu fotoğraf 1/6'da çekildi. Merkez ağırlıklı ölçümle çektim fakat diğerleri ile de pek farketmiyor.

Tarih: 10 Temmuz 2008, 23:01 - İp: 88.***.**3.238
ikarussel
ikarussel (üye)
İstanbul / Amatör

400 iso ile çektim yalnız çok ilginçtirki buraya koyduktan sonra koltuk daha belirgin hale geldi, anlayamadım ama yine de koyu görünüyor, bu kadar koyu olmamalı

Tarih: 10 Temmuz 2008, 23:06 - İp: 88.***.**3.238
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

k10d imaj kalitesi bakımından ıyı bir makine. bu sorunun kaynaklanabilecegi bir kac durum var.ornek fotografta bende detayları goırebiliyorum.
muhtemel hatalar.

monıtor kontrast ayarlarının,ve renk ayarlarının yanlıs olması.
fotografları izlediginiz programda fark yaratır.photoshopla windows goruntuleyıcı arasında cok fark olur mesela.(monıtorle birlikte cifte etki eder)
bu ikisininde etkisiyle yaptıgınız duzenlemede,fotografı yanlıs ayarlayıp detayların kaybolmasına neden oluyor olabilirsiniz.

Tarih: 10 Temmuz 2008, 23:13 - İp: 85.***.**0.107