ikarussel
ikarussel (üye)
İstanbul / Amatör

K10d Gölgeler Karanlık

Merhaba, birkaç ay önce almış olduğum K10D makinamın belli bir ışık altındakoyu renkleri ve gölgeleri çok kararttığını gözlemliyorum. İlk zamanlar gözüme hoş görünüyordu, yüksek kontrast ve doygun renkler... Fakat koyu renklerde ve gölgelerde detay tamamen yok oluyor. Örneğin, ışığın bol olduğu bir saatte pencerenin yanındaki lacivertle mor arası kotuğu da kadraja alarak yaptığım çekimde, koltukta oturan modelin yüzündeki ışık gayet yeterli iken, koltuk, bırakın üzerindeki doku detaylarını, simsiyah görünüyor, sanki stüdyoda çekmişim gibi.
Bu durumu ilk olarak, kendi makinamı Nikon D80 ve Canon 400D ile karşılaştırdığımda farkettim. K10D bu saydığım iki makinaya nazaran renkleri ve kontrastı daha iyi veriyor, fotoğraf daha canlı görünüyor, fakat sanırım bu gölge ve koyu renk alanlarda detaydan feragat etmek anlamına geliyor. Şöyle düşünün raw işlerken karanlıkta kalmış kısımları aydınlatmak için fill light'ı açarsınız ya, ama ne kadar açarsanız renklerin canlılığıda o kadar azalır. İŞte nikon ve canon aynı bu şekilde detayları iyi veriyor ama renklerdeki canlılık K10D'ye göre çok daha az. Nikon ve canonla aynı degerlerde çektiğim fotoğraflarda saç dokusu gibi koyu alanlarında detaylar gayet düzgün görünüyor fakat benim K10D makinamda siyahlar simsiyah detaydan yoksun, gölgeler kararmış, renkler canlı kontrast yüksek çıkıyor. Renklerin canlılığı ve kontrast hoş görünüyor fakat detay eksikliği de can sıkıcı bir durum.

Şimdiye kadar K10D ile ilgili bi dünya yazı okudum kimseden böyle bir şikayet duymadım. Acaba bu sıkıntıyı yaşayan tek K10D kullanıcısı ben miyim, yoksa bu makinayla ilgili bir durum mu? Yada bu durumu düzeltecek bir ayar var mı?

Tarih: 10 Temmuz 2008, 21:54 - İp: 88.***.**3.238
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

# Exposure Time (1 / Shutter Speed) = 1/6 second
# Lens F-Number/F-Stop = 56/10 = F5.6
# Exposure Program = manual control (1)
# ISO Speed Ratings = 100
# Exif Version = 0221
# Original Date/Time = 2008:07:05 17:38:56
# Digitization Date/Time = 2008:07:05 17:38:56
# Shutter Speed Value (APEX) = 2584963/1000000
Shutter Speed (Exposure Time) = 1/6 second
# Aperture Value (APEX) = 4970854/1000000
Aperture = F5.6
# Exposure Bias (EV) = 0/10 = 0
# Metering Mode = center weighted average (2)
# Flash = Flash did not fire, compulsory flash mode
# Focal Length = 5500/100 mm = 55 mm
# Image Sensing Method = one-chip color area sensor (2)
# Custom Rendered = normal process (0)
# Exposure Mode = manual exposure (1)
# White Balance = manual (1)
# Focal Length in 35mm Film = 82
# Scene Capture Type = standard (0)
# Contrast = hard (2)
# Saturation = normal (0)
# Sharpness = hard (2)
# Subject Distance Range = close view (2)

ISO 100 de çekmişsiniz,bence normal gözüküyor.farklı bir lensiniz var mı?
biraz daha büyük ebatta başka foto da yükleyin bence..

Tarih: 10 Temmuz 2008, 23:13 - İp: 85.***.**2.229
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

k10d imaj kalitesi bakımından ıyı bir makine. bu sorunun kaynaklanabilecegi bir kac durum var.ornek fotografta bende detayları goırebiliyorum.
muhtemel hatalar.

monıtor kontrast ayarlarının,ve renk ayarlarının yanlıs olması.
fotografları izlediginiz programda fark yaratır.photoshopla windows goruntuleyıcı arasında cok fark olur mesela.(monıtorle birlikte cifte etki eder)
bu ikisininde etkisiyle yaptıgınız duzenlemede,fotografı yanlıs ayarlayıp detayların kaybolmasına neden oluyor olabilirsiniz.

Tarih: 10 Temmuz 2008, 23:14 - İp: 85.***.**0.107
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

"ISO'yu en düşükte kullanırsam çok düşük pozlar," ???
Böyle bir şey olmaz. Iso ile doğru pozlamanın bir alakası yok.

Bu arada Çağdaş kritik bir konudan bahsetmiş. Yanlış monitör kalibrasyonu bu tür problemler çıkarır tabi.. ama diğer makinlerin fotograflarınada aynı monitörden baktığınızı sanıyorum. Serkan'ın verdiği tablodanda anlaşılacağı gibi makinenin bir dynamic range sorunu yok.

Tarih: 10 Temmuz 2008, 23:21 - İp: 88.***.**0.157
ikarussel
ikarussel (üye)
İstanbul / Amatör

Çok pardon, iso 100 yerine 400 yazmışım. bu fotoğrafı hiçbir ayarını değiştirmeden jpeg'e çevirdim, yani söylediğiniz muhtemel hataların olması pek olanaklı değil. ayrıca ben raw+ çekiyorum, yani elimde makinanın kendi işlediği jpeg kopyası da var, onda detaylar tamamen kayıp,yanılmamak için hiçbir ayarını değiştirmeden rawdan jpege çevirdim ama söylediğim gibi buraya koyduğumda detaylar daha belirgin görünüyor.

#ikarussel' tarafından 11.07.2008 00:38:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Temmuz 2008, 23:30 - İp: 88.***.**3.238
ikarussel
ikarussel (üye)
İstanbul / Amatör

fdemirhan
"ISO'yu en düşükte kullanırsam çok düşük pozlar," ???
Böyle bir şey olmaz. Iso ile doğru pozlamanın bir alakası yok.

Düşük pozlar derken yanlış ifade ettim sanırım, örneğin 400 iso ve 1/15 saniyede çektiğm bir fotoğraf 100 iso ile 1/6'ya düşüyor, dolayısıyla titreme oluyor.

Tarih: 10 Temmuz 2008, 23:39 - İp: 88.***.**3.238
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)

bence sonuç gayet normal görünüyor.
ışık direk bayanın üstüne düşüyor ve makine bu ışığa göre normal pozluyor.
koltuklar daha aydınlık çıksaydı yüzde patlamalar,kalite kayıpları olacaktı.
benim görüşüm,ev içi çekim için gayet iyi bir sonuç..

#kad-ir' tarafından 10.07.2008 23:43:11 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Temmuz 2008, 23:42 - İp: 85.***.**2.229
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Bu fotografta bence bir anormallik yok,
son derece kontrast bir plan.raw fotografı işlemeniz lazım.
Bu küçük jpeg'de bile hala detay var. alel acele baktım..

Diğer makinelerin çok farklı sonuç vereceğini sanmıyorum.

Tarih: 10 Temmuz 2008, 23:56 - İp: 88.***.**0.157
ikarussel
ikarussel (üye)
İstanbul / Amatör

İlginizi için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim, peki bu makinayla iyi verim almak için 100 isodan yukarı çıkmamak mı gerekir? demin de söylediğim gibi 100 isoda doğru pozlama için enstantene çok yavaşlıyor, öyleki bu fotoğrafta da gördüğünüz gibif 5.6 da 1/6 olması gerekti doğru pozlama için. Sizler genelde 100 iso mu kullanırsınız?

Tarih: 11 Temmuz 2008, 00:03 - İp: 88.***.**3.238
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)

ben 1600 ISO ya kadar çok rahat kullanıyorum.
istersen örnek ekleyebilirim..
sana önerim f:2,8 lik bir lens kullanman..

Tarih: 11 Temmuz 2008, 00:08 - İp: 85.***.**2.229
ikarussel
ikarussel (üye)
İstanbul / Amatör

pentax'ın ff2.8'lik bi zoom lens pek göremedim, 16 - 50 var çok pahalı ve iyi yorumlar okumadım onla ilgili. Daha ziyade prime limited lensleri var. Yurtdışından bir iki parça lens getirtmeyi düşünüyorum, bunlardan biri FA50mm 1.4, bunun yanında bir de genel kullanım için 16 ya da 18mm den başlayan bir zoom lens isiyorum fakat genelde onlar f4'ten başlıyorlar. Siz hangi lensleri kullanıyorsunuz, ne önerirsiniz? Ben manzara ve alan derinliği için bi geniş açı istiyorum, portre için FA50mm, belki daha sonra bir macro.

Tarih: 11 Temmuz 2008, 00:17 - İp: 88.***.**3.238