fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

K10d D200 400d

Merhabalar,
Son zamanlarda sitede epey tartışma yaratan karşılaştırma fotografları yayınlandı.
Özellikle Nikon D200 ve Pentax K10D fotograflarını karşılaştıran
Pentax K10d Mi Nikon D200 Mü.

Başlığında yayınlanan fotografları inandırıcı bulmadım, kendi değerlendirmemi yapabilmek için Dokunulmamış raw fotografları istedim, kimse yollamadı.
Aşağıda kendi karşılaştırmamı veriyorum.

Tarih: 5 Mayıs 2007, 23:19 - İp: 85.***.**7.125
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

tamer bey,
haklısınız, lens önemli, lens zorlayan testler yapmamaya çalıştık.
İlginize teşekkür ederiz.

Tarih: 6 Mayıs 2007, 00:54 - İp: 85.***.**7.125
zicmu0
zicmu0 (üye)
Konya / Meraklı

peki başka karşılaştırma fotografı yok mu?

Tarih: 6 Mayıs 2007, 00:54 - İp: 85.***.**3.202
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

fdemirhan;

valla bence hiç adil değil bu test....

wb filan sorun değil, sorun objektifler. 30-40 senelik rus malı objektiflerin kalitesini bilemeyiz.
öte yandan pentaxın kit lensi zaten dijital makineler için çıkarılmış bir lens.
yani ''Çektiğimiz plan açısından objektif oldukça önemsiz''

sözünüze pek katılmıyorum....

dpreview makine testlerinde her marka için 50 mm lensler kullanır. a100 testinde mesela, efsanevi minolta 50mm f1.4 kullanılır. nikonlar -D40 bile- 50mm 1.4 nikonla test edilir gibi.....
diğer tüm dslr lerde de böyle.

sizin 50mm lerle test yapma olanağınız yoktu sanırım, ama en azından kit lenslerle deneseydiniz daha iyi olurdu.

ancak, ''Bu makinelerin fotografları son derece yakındır, aynı parametrelerle çekilmiş fotograflarını ayırt etmek kolay değil (belkide mümkün değil). Aralarında bir sony alfa olsa idi oda çok benzer neticeler veriridi.
''
sözünüze tümüyle olmasa da katılıyorum, bu söylediğiniz dpreview testinde açık seçik ortadadır zaten...

Tarih: 6 Mayıs 2007, 00:56 - İp: 88.***.**2.146
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Murat-d80,
buna makine testi demek için epey geniş bir hayal gücü gerekir. Hangi makine ile çekildiği bile belli olmayan üç fotograf.
Anlaşılan exif bilgilerinin olmaması çok iyi olmuş, eğer olsaydı herhalde diğer iki fotografın ne kadar kötü olduğu konusunda sonu gelmez bir tartışma başlatacaktık ki, niyetimiz hiç bu değildi. Hatta tam tersiydi.

Ben hangi maakinenin hangi fotografı çektiğini söylememeye karar verdim, ama arkadaşlarım isterlerse söylerler.

Tarih: 6 Mayıs 2007, 00:58 - İp: 85.***.**7.125
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Hamsiköy,
ilginize ve teklifinize çok teşekkürler.
Umarım böyle bir denemeyi bir daha yapmaya gerek olmaz, ama yaparsak sizde buyrun.

Tarih: 6 Mayıs 2007, 01:01 - İp: 85.***.**7.125
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Zicmu0,
karşılaştırmalı başka fotograflar çekmedik, ancak bir takım denemeler yaptık.
Mesela saturasyonu abartılı yükseltince kırmızıda detaylar YOK oluyor. Tam Sn. Cüneyt Ocaklılar'ın diğer topicte söylediği gibi.

Tarih: 6 Mayıs 2007, 01:04 - İp: 85.***.**7.125
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Buffalo,
birimizde 50mm yoktu. Birimizde kit lens yoktu.
Olsaydı da en kaliteli, veya aynı kalitede 50mm leri kullanmış olmayacaktık.

En iyisi eski bir vidalı prime lensi adaptörle kullanmak olurdu.

Tarih: 6 Mayıs 2007, 01:07 - İp: 85.***.**7.125
hamsikoy
hamsikoy (üye)
İstanbul / Amatör

Aşağıda gg ilanında dönüp duran Canon için M42 adaptörü var. Satıcısı yada yeni alan sahibi ile bağlantıya geçerseniz deneme yapmanıza izin verebilir...

Tarih: 6 Mayıs 2007, 01:19 - İp: 88.***.**0.100
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Hamsiköy,
Canon için m42 adaptörüm var, ama Serkan'ın adaptörü olmayınca bende getirmedim.
İlginize çok teşekkür ederim.

Tarih: 6 Mayıs 2007, 01:24 - İp: 85.***.**7.125
omerk
omerk (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

sol Nikon, orta pentax ve sağ kısım Canon.

Burada amaç hiçbir makineyi kötülemek değil. Bazılarını yaptığı gibi sözde testler ile Pentax karşısında Nikon D200'ü kötü çıkarmak tamamen taraf olmak demektir. ( Anlayamadığım bir nokta ise bu şahsın 3 yıldır D200 kullanıcısı olması, yalnız ufak bir hatırlatma D200 1.5 senedir piyasada...)

Kısaca burada en basit lensler ile D200 de ve Canonda sonuçlar ortadayken yok kırmızıyı vermiyor , ayarlar Hard'da demenin manası yok. ( diğer test için )

Sonuç olarak kötü makina yoktur, sadece ücreti dahilinde alınmış veya alınacak makina vardır ki bunuda yapılacak işe göre seçeriz.

Bugün Pentax ayarındaki tüm makinalar stüdyo çekimlerinde başarılı sonuçlar verecektir. Bunun yanında D200 veya Canon makinalarda arada fark hissedilmeyecek derecede sonuçlar ile ortadadır. Fark, makinanın hızı, gövde yapısı, flash senkronizasyonu, su geçirmezlik oranı, tuşların pratikliği ve ergonomide bitmektedir.

Bu açıdan ele alındığında D200 tüm kontrollerin dışarda olması (menü haricinde ) tutuş ergonomisi ve hızı ile göz doldurtmakta olup, Canon ise Noise faktörü ile en ön sırada yer almaktadır.

Tarih: 6 Mayıs 2007, 17:27 - İp: 81.***.**2.108