panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

İşte Karşınızda Sony A300

SONY'nin yeni A300 modelini artı ve eksileriyle inceliyoruz

Dpreview testleri misali, çok teknik bir test beklemeyin.
Bir kullanıcı gözüyle tarafsız fikirlerimi paylaşacağım sizlerle..

A350 modeli ile aynı anda piyasaya sürülen bu modelin, a350 den farkı, 10.2 mp olması..

Çok şık bir tasarıma sahip.. Ayrıca 2 adet sensöre sahip oluşuyla bu konuda bir ilk.. Çift sensörü olması, "LCD üzerinden dünyanın en hızlı netleyen makinesi" yapıyor onu.. Bir sensör live view için işlev yaparken, diğeri de vizör çekimlerinde görev yapıyor.

GELELİM A300 hakkındaki düşüncelerime.. ESKİ MAKİNEM SONY A100'den farkları şöyle:

1-Daha hızlı odaklıyor. Özellikle zayıf ışıkta A100 bazen netleyemiyordu.
A300 ise zayıf ışıkta bile çok zaman odaklama yapabiliyor.

2-A100 den çok daha iyi iso performansına sahip..
iso1600 değerinde bile, iyi kalitede fotoğraf veriyor.
Noise oranı A100 e göre çok çok daha temiz..

3-Görüntü işleme kalitesinin çok iyi olduğunu altını çizerek söyleyebilirim. Sony firması bu konuda çok aşama kaydetmiş ve bionz işlemcinin işleme kalitesini geliştirmiş.

4-LCd ekran.. A100'ün LCD ekranı çok iyi değildi.
A300 de ise LCD EKRAN MUHTEŞEM GÜZEL ve PARLAK.. Farkı o kadar bariz hissettim ki.. Ayrıca ekranda fotoğraflar çok keskin görünüyor.
Çok keyifli gerçekten ekran.. tabii menüden girip extra parlatmanızı öneririm. LCD ekrana tam puan..

5-Dünyanın en hızlı LCD'den çekim yapan makinesi A300..
Ve açılabilir ekranıyla LCD den çekim yapmak bazı durumlarda büyük avantaj..
Konser, macro vs vs..

6-Sevmediğim tek yanı şu oldu: Flaş ışığını dışardan kısıp çoğaltabileceğimiz bir fonksiyon iyi olurdu.
Bunu yapmak için, menüye girmemiz gerekiyor, biraz zaman kaybı..

7- A300 gördüğüm kadarıyla, üzerine takılan lense sınıf atlatıyor. Eskiden kullandığım 18-70 kit lens ile şimdi daha güzel sonuçlar alıyorum.

8- Vizörü A100 kadar büyük değil. A100'e oranla sadece %10 kadar daha küçük.. tabii asla çok küçük değil, yeterli gelecektir size bence..

9- Web üzerinden görmekle body hissedilmiyor. Fikrimce çok yakışıklı, keyifli bir bodysi var. Oynar LCD ekran korktuğum gibi değil kesinlikle.. Çok estetik duruyor şahsi zevkimce.. Ve sağlam görünüyor.

10- Benim için çok önemli bir detay, BOKEH KALİTESİ..
A300'de bokeh kalitesi çok temiz ve güzel.. Özellikle yüksek isoda bazı makineler bokeh üzerinde noise verir çok.. Ama A300'ün bokehi yüksek isoda bile minimum temiz..

11- Ben DSLR makine arayan her arkadaşıma gönül rahatlığıyla öneriyorum bu makineyi.. Kendim, başka markalar da alabilirdim ama..
İyi ki a300 almışım.

LCD ekranı ve üzerinde vizör büyüteciyle A300:

*A300 ile çektiği fotoğrafları ekleyen arkadaşlardan seçici davranmalarını önemle rica ediyorum.

*hatalı pozlanmış veya görselliği düşük fotoğraflar eklemeyiniz lütfen..

*fotoğraflarınıza kontrast vb tonlamalar yapabilirsiniz. çünkü ilk sayfalarda yeterince
doğal fotoğraf ekledik artık..

*Fotoğraflarınızı en fazla 1024 PİKSEL veya daha düşük boyuta düşürüp te ekleyiniz.
900 PİKSEL de makuldur.Daha büyük eklenince sayfa zorlanıyor ve geç açılıyor.

*Vereceğimiz her cevap başına en fazla 3 fotoğraf eklersek, topiğimizin sayfası daha kolay çalışacaktır.

*Yaşanan bazı mağduriyetler nedeniyle, SPOT alışverişi tasvip ve teşvik etmeyelim asla..
Türkiye garantili ürünler, prensibimiz olmalıdır arkadaşlar..
Artık zaten garantili ürün ile spot ürün arasında çok fiyat farkı kalmamıştır.

#panctom' tarafından 07.05.2009 00:38:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Haziran 2008, 00:26 - İp: 88.***.**8.128
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Bu aralar kit lens incelemesine daldım. biraz da buraya uğrayalım.

sevgili Turgay Usta (fipar).. tekrar teşekkürler çok
fipar bana Afyon'dan kargo ile minolta 75-300 lensini denemem, kullanmam için yolladı.
çok çok sağolsun. biraz bu lensle ilgili paylaşımlar yapmak istiyorum.

ilk görüşlerim; eski sigma lensimden daha çok beğendim, daha keskin.. benim için önemli olan f:5.6 gibi açık diyaframlarda keskin sonuç vermesi..
Ve minolta lens, f:5.6 gibi değerlerde güzel sonuç veriyor. bu çok hoşuma gitti.
Her tele lens gibi iyi ışık isteyen bir lens..
benim makroyla fazla işim yok, diğer tarz çekimler önemli benim için.. bu yuzden bu lensi sigmaya tercih ederim.

işte minolta 75-300 çekimleri.. makineden çıktığı gibi doğal..

200mm f: 7.1

300mm f: 7.1

Tarih: 13 Nisan 2009, 23:07 - İp: 88.***.**0.14
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Tatlıcı karesi ne oldu ki, benim lensle çekmiştin..Ben de senin sigmayla çekmiştim zati..Sigmanınki iyi değil zira..

Tarih: 13 Nisan 2009, 23:35 - İp: 78.***.**6.107
tunardia
tunardia (üye)
Ankara / Meraklı

bahar geldi topic şenlendi.
fırsatı olup da emirgan'a gitmeyen yazık etmiş olur.
emirgandan.
kit lens, f5.6

minolta 100-300, @300mm f5.6. yanisi en düşük kalite veren değerlerde.

#tunardia' tarafından 15.04.2009 00:25:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Nisan 2009, 00:12 - İp: 88.***.**1.145
eadal
eadal (üye)
İstanbul / Meraklı

Teşekkür ederim Panctom.. Tavsiyelerini dikkate alacağımdan emin olabilirsin.. Bunun dışında forumda çokda incelemedim bu konuda ne tavsiyelerin var ama temizlik ürünü kullanıyomusun? Özllikle vizör ve sensör temizliği için.. Sony servisi 50 TL istedi ve adamın telefondaki sesi hiç güven vermedi.. Gel babam herbişeyini temizlerik tarzı konuştu :D

Tarih: 14 Nisan 2009, 00:47 - İp: 78.***.**0.143
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Şikayet edin sizde o yeri madem..

Tarih: 14 Nisan 2009, 01:12 - İp: 78.***.**6.107
tunardia
tunardia (üye)
Ankara / Meraklı

uzun bi süre lale fotoğrafları gönderirim artık, depo full .

Tarih: 15 Nisan 2009, 00:44 - İp: 88.***.**9.84
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

tUNARDİA, eline gözüne sağlık..
fotolar süper

ben de biraz daha minolta 75-300 ile çektiğim fotolardan ekleyeyim:

Tarih: 16 Nisan 2009, 22:42 - İp: 88.***.**8.14
smallll
smallll (üye)
Zonguldak / Amatör

Bilgisayar çöküşü vb sorunlar sebebiyle uzun zaman forumu takip edemedim toptan bir göz attım güzel fotoğraflar özelliklede makro denemelerde başarılı fotoğraflar gördüm...

topici şenlendiren tüm sony a300 dostlarına teşekkürler...

Ufak bir sorum var öncelikle a300 almamızda büyük pay sahibi olan Panctom'ave sonrasındada bu konu hakkında bilgisi olan diğer arkadaşlara...

hafta önce istanbula gitme fırsatım oldu ve hayyama uğradım bi kumanda alma niyeti ile...sadece bir dükkanda bulabildim...fakat dükkan sahibi sony marka ürün ve ek aparatlar satmasına rağmen uzaktan kumanda ile ilgili ayarlar konusunda bilgi sahibi olmadığını söyledi ayak üstü makine yanımızda olduğundan inceledik ama bulamadık...
kumanda kablosuz olması sebebiyle remote yazan yere kablo takamadık....işin özeti kumandayı çalıştırmadık...

Bizdemi beceriksizlik var yoksa makinede böyle bir özellik mi yok anlayamadım...

eğer makine de böyle bir eksiklik varsa gönülden severek hatta aşık olarak kullandığım makinemden gerçekten soğuyacağım...

bu konuda cevaplarınızı merakla beklemekteyim...

kablosuz kumanda kullanan varsa güzel bir tarifle açıklarsa memnun kalırım

Tarih: 17 Nisan 2009, 01:09 - İp: 78.***.**6.99
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

small hiç kablo kullanmadım ama..
makinede öyle bir özellik olmamasına imkan yok!
yani bu neye benzer biliyor musun?
gidip son model araba alıyorsun ama uzaktan kumanda yok, kapılar elle açılıyor

yani denemediğim için ben sana tarif vs veremeyeceğim
uyumlu olanını bulursan ve işlemleri doğru yaparsan çalışacaktır.

Tarih: 17 Nisan 2009, 01:37 - İp: 88.***.**8.14
smallll
smallll (üye)
Zonguldak / Amatör

sanırım sorduğum sorumun cevabını kısa bir aramadan sonra buldum...

detaylı bir anlatım ve fiyat var önce link vereyim olurda linkin silinme ihtimaline karşılık devamlı burada kalması adına ordaki detaylı açıklamaları kopyalayayım...

BUYRUN LİNK BU

http://urun.gittigidiyor.com/Sony-ve-Minolta-icin-Wireless-Kumanda-A350-A700_W0QQidZZ14643705

Phottix Cleon Wireless Remote Control

Orjinal Kutusunda

Kablosuz..

Peşin fiyatına taksit imkanı ile

Ürün elimdedir, aldığınız gün kargoya verilir.

Uyumlu olduğu modellerden bazıları;

Sony A100 ,A200, A300, A350, A700
Minolta Dynax 7D 5D, Minolta Dynax 9, 7,5, 4, 3,
Minolta Dynax 807si, 800si, 700si, 600si, 505si

Diğer modellere uyumlu kumandalar için diğer satışlarıma da göz atınız.

Ürünün kullanımı hakkında video için aşağıdaki adresi
kopyalayıp açınız;
http://www.vtunnel.com/index.php/1010110A/1ca9c6e667693b49a7b2b3b8b526ca6e2c81d5e519b91f0f0b5e8c2aae2bc0fca952a2c5868e29d916085

Ürün Özellikleri:
Çok küçük yapısı ile taşıma ve kullanım kolaylığı
Makinenizin flaş takılan kısmına takılabilen alıcı
Radyo sinyalleri ile çalıştığından alıcı ve verici arasındaki bağlantı sürekli sağlanmış olur. Doğrudan birbirlerini görmelerine gerek yoktur.
Buton tıpkı makinenizin deklanşörü gibi çalışacaktır. Yarım bastığınızda netleme yapılır, tam basınca çekim gerçekleşir.
Kablosuz verici kısmı ile 100 metreye kadar çalışma mesafesi sağlar. Ayrıca makinenize bağlanan alıcıyı kablolu kumanda gibi kullanmanız da mümkündür.
Single frame shooting (tek kare çekim)
Continuous shooting (seri çekim)
2sn beklemeli çekim. Bu modda butona bastığınızda netleme yapılır ve çekim 2sn sonra gerçekleştirilir. Böylece dilerseniz 2sn bekleme ile titreşim etkilerinin geçmesini beklemiş olursunuz.
Bulb (B) modu (buton 3 saniye basılı tutulursa bu moda geçilir
Düşük pil tüketimi (içindeki piller ile 20.000 kare çekim imkanı
16 kanal alıcı-verici uyumu (bu sayede diğer frekanslar ile karışmaz)
Kumanda butonuna yarım bastığınızda makineniz netlik yapar ve tam bastığınızda çekim gerçekleşmiş olur.
Butonu 3 saniye basılı tuttuğunuzda B modunda perde açılır ve siz perdenin kapanmasını istediğiniz zaman butona tekrar dokunarak çekimi sonlandırırsınız.
Makinenizin tüm çekim modlarında sorunsuz çalışır.
Bu kumanda ile tripod üzerindeki makineniz çekim sırasında deklanşöre basmanız nedeniyle titremez ve fotoğraflarınızda istenmeyen fluluklar görmezsiniz. Özellikle uzun pozlama isteyen gece çekimlerinde, astronomi ve gökyüzü çekimlerinde, makro çekimlerde, ışık sıkıntısının olduğu ortamlarda, arkadaşlarınızı ve kendinizi bir yere sabitlediğiniz makinenizi uzaktan yöneterek fotoğraf çekmek için kullanabilirsiniz ve self timer özelliğinden farklı olarak sadece tek kare değil, aynı pozda defalarca çekim yapabilirsiniz.

Astronomi fotoğrafçılığında
Makro fotoğraflarda ttireşim etkisini engellemek için
Stüdyo çalışmalarında
Çocuk fotoğraflarında
Gece çekimlerinde
Arkadaşlar ve aile ile toplu çekimlerde kullanabilirsiniz.
Bu cihaz alıcı ve verici olmak üzere 2 adet üniteden oluşur.

Normalde standart kablosuz kumandalar makine üzerindeki kızılötesi alıcıya komut verirler ve kızılötesi kumandaların alıcı sensörü doğrudan görmesi gerekir. Soğuk havalarda ve pili azaldığında 3-5 cmden bile çekmeyebilir.

Kablolu kumandalar ise kablo ile bağlı olduğu için hep çalışırlar fakat her zaman kabloya mahkum olursunuz.

Bu ürün hem kablolu hem de kablosuz olarak çalışmakta, her iki ürünün avantajlarını bir arada bulundurmaktadır.

Alıcı ünite aslında bir kablolu kumandadır. Makinenin kablolu kumanda girişine takılır. Üzerindeki deklanşör sayesinde kablolu kumanda gibi çekim yapabilirsiniz. Pili olmasa, bittiyse bile kablolu olarak çalışır.

Verici ünite (antenli olan) ile kablosuz kumanda olarak kullanabilirsiniz. Yani el ünitesi makineye bağlı olan üniteye komut verir ve çalışır. Menzili dolu pille 100 metre olduğundan pili azalsa bile sizi yarı yolda bırakmayacaktır.

Hatta hiç pili yokken de kablolu kumanda olarak kullanabilirsiniz.

Üniteler üzerinde bulunan deklanşörler 2 adımlıdır. Tıpkı makinenizin deklanşörü gibi yarım basınca netleme yapar, tam basınca çekim yapar.

B modunda kullanım imkanı satesinde istediğiniz kadar uzun pozlama verebilirsiniz ve aşağıdaki adreslerde verilenlere benzer fotoğraflar çekebilirsiniz. Yıldırım, astronomi, gece şehir çekimleri, ışıkla boyama çalışması yapacak olanlar için idealdir.

http://www.caa-cya.org/caa/gallery/images/IMG_0823Sierras+house-ip.jpg

http://www.deniscarl.com/previous/20050114/Pictureoftheday_1024.jpg

http://lambcutlet.org/albums/Singapore/A_long_exposure_of_Singapore_River_from_the_middle_of_Cavenagh_Bridge_at_night.jpg

http://taivasalla.net/2005/04/050417_2133_photos_eng.html

Küçük boyutu ve hafifliği ile her zaman kullanım ve taşıma kolaylığı sağlar.

İki adet pil ile çalışır ve lithium pil kullanıldığından yaklaşık 20.000 kez çekime olanak verir. Piller de kutuya dahildir.

MNG, Yurtiçi ve Aras kargo ile indirimli gönderiyoruz.
Birden fazla ürünüm alındığında
kargo ücretini ben karşılıyorum.

Şu an satışta olan ürünlerim dışında başka ürünlerin de temini, ayrıca her konuda bilgi ve destek için iletişime geçmeniz yeterlidir.

Tarih: 17 Nisan 2009, 01:38 - İp: 78.***.**6.99