cnsss
cnsss (üye)
İstanbul / Meraklı

Hangi Lens Hangi Makine

merhaba
öncelikle zaman ayırıp ilgilenecek herkese şimdiden teşekkür ediyorum

ben slr bir makine almak istiyorum ve işin daha çok başindayim.. biraz araştirma yaptim ve pirincin taşini ayikladigimda giriş için seçilebilecek şunları buldum..

Canon 400D ya da 350D
Sony A100
Nikon D40X

hangisini alirsam aliyim memnun kalacagımı söylüyorlar ama lens sorunu beni korkutuyor.. lense ayri verecek param yok, buyüzden kit lenslere tabii edecegim maalesef

Sizlere sorum bu makinelerdeki kit lensler
Canon (18-55mm) sony (18-70) nikon (18-55)
bana ne kadar yeterli olacaktir..

Canon 18-55den çok şikayet duydum..
Nikon'un lensi?
Sony'de tirtesim önleme çok yararli olacaktir diyorlar.. ama lensi ?

lense göre makine alan tek benim sanirim

Tarih: 20 Nisan 2008, 17:40 - İp: 85.***.**2.83
metshot
metshot (üye)
İstanbul / Amatör

kumlanma fazlaysa neden nikon?
bir de d 60ın farkı ne olacakmıs, ve hangi lens ile geliyor? bir de sonyden soğutan şey nedir?
bi de spotlar nerdeyse 3/5 fiyatına...spot düşünmüyor musun?

Tarih: 3 Mayıs 2008, 16:00 - İp: 78.***.**7.178
cnsss
cnsss (üye)
İstanbul / Meraklı

kumlama fazla ama canona göre daha netti fotolar.. canonun kit lensini açikçasi bn çok fakir buldum..

zaten nikonla ilgili en büyük kuşkum kumlanma.. bir de nikkor dx lenslerin pahaliligi.. ama sigma tamronla çözümü var..

d60in en büyük farkı sensör temizlemesi.. bir de vr yani titreşim önleyici kit lensinin olmasi (18-55mm)..

sonyde nikona göre daha az net fotolar çektik.. otomatıkte de manuelde de.. kumlanma problemi sonyde de oldu..
bir de ele oturmasi denilen şey.. d40x sanki benim elime göre üretilmiş :D tavsiyem sne de makine almadan önce bir al eline incele..

spot hakında benim de bilgim yok maalesef metshot.. hatta benm de aklimda spot alsam ileride sorun yaşar mıyım sorusu var.. bunu tecrubeli arkadaşlara bırakıyorum..

Tarih: 3 Mayıs 2008, 17:12 - İp: 78.***.**4.212
metshot
metshot (üye)
İstanbul / Amatör

bu noktada d60 mıdır diyosun o halde?

ya ben de biraz kararsız kaldım...canonun estetigi de cezbediyor beni biraz...

350d-400d-d40-d60 lar dönüyo kafamda...

peki d60 ne kadar? bide ekleyecegin lensi ne kadara hallediyosun, bi de o lens neydi?

Tarih: 4 Mayıs 2008, 13:48 - İp: 78.***.**7.178
cnsss
cnsss (üye)
İstanbul / Meraklı

metshot kararsızlıgını anliyorum.. çünkü ben de yaşadim.. hala yaşiyorum ama farkettim ki aslında bukadar takılmamak gerekiyor.
sonuçta daha yeni başliyoruz.. bir takim şeyleri ögrenecek bir makineye ihtiyacimiz var sadece.. ileride bize yetmediginde daha iyi bir makineye geçecegiz. oyüzden ha 400D ha D60 ha A300 hepsi ayni kapiya çıkıyor..

ben eos 450D nin çıkmasını bekledim açikçasi.. ama bu halen piyasada yok.. ve artık beklemek istemiyorum.. sadece kredi kartımın kesim tarihini bekliyorum canon Eos 400D ya da nikon 60D alip bu işe başlayacagım. eger son anda bütçemi ayarlayabilirsem 80D alabilirim.. lens açisindna daha rahat etmek için. ama dedigim gibi sen de çok düşünme.. başla

yol gösteren herkese bir kez daha teşekkür ediyorum.

Tarih: 4 Mayıs 2008, 17:04 - İp: 78.***.**4.212
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Sony ci sayılırım ama Nikon'un gövdesi ile olan barışıklığınızı takdir ettim alınabilir.Dediğiniz gibi tek derdiniz Dx lenslerin pahalılığı ve VR lensleri almaya gücünüzün yetip yetmemesi olabilir.

Günümüz fotoğrafçılığında titreşim önleme sistemleri çok şey kazandırıyor.

Tarih: 4 Mayıs 2008, 18:34 - İp: 144.***.**1.26
metshot
metshot (üye)
İstanbul / Amatör

aslında şöyle ki, fotograf olayına yeni sayılmam..uzun bir süredir yakınen ilgileniyorum..mesleğimin çok yakın bir akrabası hatta...
ama durum şudur ki hep analog makine ile çalıştım..
dslrde ise bir sürü yeni şey çıktı karşıma...

bir de bir sorum var...lenslerin bir kısmı ileride full framea geçince kullanılamıyor muymuş?

Tarih: 5 Mayıs 2008, 00:57 - İp: 78.***.**7.178
ousahin
ousahin (üye)
Yurtdışı / Amatör

D60 tercihi güzel bence de. Eğer 400D veya 60D arasında kaldıysanız ben kesinlikle D60 derim. Bir defa kit lensle alacaksanız ciddi bir kalite farkı var kit lensler arasında. D60'taki 18-55 VR titreşim önleme özelliğine de sahip.

Kumlanmadan kastınız zannedersem "noise". O da D40x'e göre epey geliştirilmiş. Makinenin gövdesiyle barışık olmak ve gözünüze güzel görünmesi çok önemli bir şey. Hangisini alırsanız alın bence elinizde en çok hoşunuza gideni tercih etmek lazım. Beni Sony'den en çok soğutan şey gövdelerinin ve lenslerinin tipini beğenmemem.

Bir de makine alırken hangi lensleri alacağınızı, ileride hangi lenslerle kitinizi tamamlayacağınızı belirleyip marka seçimini ona göre yaparsanız daha iyi olur bence. Nikon alacaksanız bir sonraki aşamada mutlaka 16-85 VR lens almanızı tavsiye ederim. Sonra da 70-200 veya 70-300 VR düşünebilirsiniz. Daha sonra da ileride gövdeyi yenilersiniz lens kitinizi tamamladıktan sonra.

Ben de mesela uzun süreli kararsızlıktan sonra Canon 450D'yi bekleme konusunda son kararımı verdim. Kit lensi şimdilik yeteri kadar iyi olduğu için (öyle söyleniyor) bir sonraki aşamada 70-200 f/4 L IS almayı düşünüyorum. İleride de gövdeyi yenilerim.

Tarih: 5 Mayıs 2008, 11:15 - İp: 192.***.**4.220
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

...lenslerin bir kısmı ileride full framea geçince kullanılamıyor muymuş?
Canon un EF-S, Nikon'un DX lensleri FF uyumlu değil .

Tarih: 5 Mayıs 2008, 12:49 - İp: 81.***.**7.49
metshot
metshot (üye)
İstanbul / Amatör

durum şudur ki,

sanırım spot alacağım(ne dersiniz bu konuda?)(evet, hayır?)(nerden?)

eğer spot alırsam da bi anda nikon d80 ön plana çıkıyor..çünkü istediğime daha yakın bir lens veriyor...canonun kit lensine kesinlikle bir zoom eklemem gerekiyor...bu durumda da bütçem anca 350d veya 400dye yetiyor...ama kahretsin ki şekil olarak ve foto renk sonuçları olarak ve ISO değeri olarak canon doğru seçim benim için...off...amma zor iş kardeşim bu ya..

bi de mesela amerikada öyle setler va ki..içinde baya kayda değer malzemeler var ve acayip uygun fiyatlara...onları nasıl getirtebiliriz bir sorum da budur..

cevaplamak isteyenler var mıdır?

Tarih: 5 Mayıs 2008, 14:14 - İp: 78.***.**7.178