cnsss
cnsss (üye)
İstanbul / Meraklı

Hangi Lens Hangi Makine

merhaba
öncelikle zaman ayırıp ilgilenecek herkese şimdiden teşekkür ediyorum

ben slr bir makine almak istiyorum ve işin daha çok başindayim.. biraz araştirma yaptim ve pirincin taşini ayikladigimda giriş için seçilebilecek şunları buldum..

Canon 400D ya da 350D
Sony A100
Nikon D40X

hangisini alirsam aliyim memnun kalacagımı söylüyorlar ama lens sorunu beni korkutuyor.. lense ayri verecek param yok, buyüzden kit lenslere tabii edecegim maalesef

Sizlere sorum bu makinelerdeki kit lensler
Canon (18-55mm) sony (18-70) nikon (18-55)
bana ne kadar yeterli olacaktir..

Canon 18-55den çok şikayet duydum..
Nikon'un lensi?
Sony'de tirtesim önleme çok yararli olacaktir diyorlar.. ama lensi ?

lense göre makine alan tek benim sanirim

Tarih: 20 Nisan 2008, 17:40 - İp: 85.***.**2.83
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

selam cnsss.
bunların hepsi 2006-2007 senelerinde piyasaya sürülen makineler . hepsi de iyi ancak kabul etmek gerekir ki piyasadan kalkmak üzere olan ürünler .

canon eos 450D yeni çıktı ve çok kısa sürede piyasada olur .
sony a200 çok makul fiyatla piyasada .
nikon d60 da yine şu sıralar satışa sunulmak üzere(belki de sunulmuştur).

lens konusunu düşünmen çok doğru. hangi makineyi alırsan al DSLR aleminde asıl fark yaratan lens faktörü.

aslında max bütçeni ve ne tür şeyler çektiğini yazarsan daha çok yardımcı olabilirim .

Tarih: 20 Nisan 2008, 18:56 - İp: 88.***.**6.181
iizzeett_t
iizzeett_t (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Bende görüşlerimi aktarmak istiyorum.

Öncelikle gövde üzerine pek bişey söylemeyeceğim.

O bahsettiğin lenslere paket lens denir. Bu lensler için söylenenleri tahmin edebiliyorum. Bir çoğu için olumsuz şeyler söylenmiştir.

Bu noktada sizin biraz daha bilgi vermeniz lazım.

Ne tür çekimler düşünüyorsunuz?
Perspektif mi, Alan derinliğimi? Yakın mı, Uzak mı?

Daha önemlisi fotoğraftan para kazanacakmısınız?

Bu noktalar önemli Gereksiz yere para harcamayın.
Para kolay kazanılmıyor!

Fotoğraf anlamında yapmak istediklerinizi yazarsanız daha iyi yardımcı olabiliriz.

Tarih: 20 Nisan 2008, 19:38 - İp: 88.***.**1.36
cnsss
cnsss (üye)
İstanbul / Meraklı

buffalo ve izzet ilginiz için teşekkürler

amacim bu işten para kazanmak degil tamamen duygusal nedenler.. daha çok bana ilginç gelen görüntüleri çekmek istiyorum yani manzaraya yönelmeyecegim.. uzak çekim için makro lens almam gerekecektir sanirim ve dediginiz gibi kolay kazanilmayan paradan bende de çok yok Max. bütcem 1200 olmadi 1400ytl, (garantili)

eos 450nin çıkmasi durumunda 400dnin ucuzlayacagı muhtemel ancak lens lens lens

sony a100de cmos sensor kullanildigini saniyordum ama ccd imiş.. a200 de tercih edilebilir bu durumda.. ancak 400D mi A200 mü?

okudugum kadarıyla Nikonda noise can sıkıyormuş..
D60 ile D40X ne kadar farklılar? kagıtta görebiliyorum ama fotoda ?

#cnsss' tarafından 20.04.2008 20:15:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Nisan 2008, 20:10 - İp: 85.***.**2.83
iizzeett_t
iizzeett_t (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Tahminimce eos 450D sizin bütçenizi hem spotta hem garantilide aşacaktır. Bu noktada eos 400D ye yöneline bilinir. Zaten 400D nin fiyatı paket lensi ile birlikte 900 ytl olması lazım.
www.sahibinden.com/ da diye biliyorum. ist. da iseniz sorun yok.

Şimdi şu hususu netleştirelim. Macro lenslerin diğer adı close-up dır. Yani yakın lensi. Nasıl çalışır derseniz. Bu lenslere
1/1 derler örneğin 1cm boyunda bir böcek duyarlı yüzey üzerine 1 cm olarak kaydedebilir. Bunu diğer lensler yapamaz. Normal lenslerin minimum yakınlık mesafesi 45 cm iken macro lenslerin neredeyse sıfırdır. Yani lensin front elementine kadar focus yapabilirler.

Uzun lafın kısası macro lensler uzak çekmek için değil yakın çekmek içindir.

Sizin uzak çekmekten kastınızın tele lens kullanmak istemeniz sonucuna vardım.

Peki tele lens nedir?

Odak uzaklığı fazla olan lens demektir. (odak uzaklığı=optik merkezin kayıt yüzeyine olan uzaklığıdır.)

Bu lensler fiziksel olarakda uzundur.

Karakteristik özellikleri, perspektifsiz dirler, alan derinlikleri azdır, En önemlisi ön ve arka bölümü flu lama yeteneğidir.
Biz buna bokeh diyoruz.

Tele photo lensler hem zoom hemde asal (fix) olarak piyasa bulunabilir.

Sizin fotoğrafçılığa yeni başladığınızı tahmin ediyorum.
Ve üzülerek söylüyorum. Tele photo lensler EN PAHALI lens grubudur. zoom lar daha uygundur. 1000 dolar civarı fiyatları vardır. ör. Canon ef-70-200mm f/4 L IS gayet keskin bir telephoto zoom lenstir. Fix lerden hiç bahsetmiyorum. (çok pahalıdırlar.)

Ama durum o kadar da kötü değil. Yeni başlayanlar için de uygun zoom lar var.

Canon alacağınızı var sayarak ef-s 55-200mm 3,5-5,6 bi lens 250 dolar civarı fiyatı var.

Size tavsiyem kendinize bir fotoğraf kitabı alabilirsiniz.
Teknik konuları kolayca kavrarsınız. Burada elimden geldiğince yararlı olmaya çalıştım.

Fotoğraf konusunda sabırlı olun. çok kısa sürede herşeyi anlayamazsınız. Bu bir süreç meselesidir.

Tarih: 20 Nisan 2008, 22:45 - İp: 88.***.**1.36
cnsss
cnsss (üye)
İstanbul / Meraklı

3 gündür yogun bir şekilde araştirma yapiyorum.. EOS 450D gelecek ay çıkacak deniyor çıkınca da dediginiz gibi bnm bütçemi çifte katlar büyük ihtimalle ama ben yine de gelecek ayi bekliyeyim diyorum.. en azindna 400dnin fiyati belki biraz daha yumuşar

verdiginiz bilgiler ve ayırdığınız zaman çok kıymetli çok teşekkür ederim aslında bende bu tutku uzun süredir vardi.. hatta çok sevdigim bir büyügüm hadi al kullan diyerek bana eski makinesi Canon QL FT sini hediye etmişti.. çok çok sevinmiştim ancak deklanjörü oyunu bozdu.. tamir de olmadı.. kisa soluklu ama güzel bir hikayeydi

şimdi öyle görünüyor ki yine canon olacak.. bugün baya uzun zaman ayırıp 400d ile çekile fotoğraflara baktim ve evet dedim çok şikayet edilse de paket lensle çekilen çok hoş fotolarla da karşilaştim.. bu da beni mutlu etti haliyle.

makineyi aldiktan sonra yemeden içmeden kesilip sürekli fotoğraf çekecegim içindir ki para biriktirip lensleri de alabilirim inşallah şuanda garip bir mutluluk var içimde.. heyecan ve mutluluk.. güzel olacak insallah..

çekeceğim fotoğrafları sizile paylaşip görüşlerinizi almaktan çok mutluluk duyarım eğer sizin için de bir sakincasi yoksa

bu nasrettin hocanin bir hikayesi gibi oldu.. buradan koyun sürüsü geçecek de sürünün tüyleri bu dikenlere dolanacak da ben o tüyleri toplayacagim da hanim onlarla kazak örecek de kışa giyecegiz

tekrar çok çok teşekkür ederim.. yakında 400d ile aranıza katılacagim umarım

Tarih: 20 Nisan 2008, 23:25 - İp: 85.***.**2.83
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

400D alacaksanız eski kit lens 18-55 ile almayın , 18-55 IS diye yeni bir kit lensi var Canon un , onunla alın derim .

Tarih: 21 Nisan 2008, 09:42 - İp: 81.***.**7.49
cnsss
cnsss (üye)
İstanbul / Meraklı

sevgili buffalo

aslında Sigma 17-70 mm macro lensle birlikte almak istiyorum bu lensin çok başarılı olduğunu okumuştum yine forumlarda..

bunu öğrendiğim çok iyi oldu.
image stabilizer buna kesinlikle ihtiyacim olacaktir.. teşekkürler

#cnsss' tarafından 21.04.2008 13:14:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Nisan 2008, 12:56 - İp: 85.***.**2.83
summarit
summarit (üye)
İstanbul / Amatör

400d de 18-55IS lens kit seçeneği olarak sunulmuyor ayrıca almanız gerekiyor

sigma 17-70 e kadar çıkabiliyosanız onun yerine tamron 17-50 XR alın derim

Tarih: 21 Nisan 2008, 13:13 - İp: 88.***.**6.30
cnsss
cnsss (üye)
İstanbul / Meraklı

aslında olayın bu tarafı da biraz muallakta..

ilk aşamada kit lense tabii etmek durumundayim.. malum madiiyat
ama sigmeyi seçmemdeki etken sigmanın +20 mmlik odak uzunluguna sahip olmasiydi ve güzel sonuç verdiğini duymamdi..

lens araştirirken bu 2 lens dikkatimi çekmişti.. ama dedigim gibi sigma öne geçmişti.. ama lens alirken önerini dinleyecegim.

teşekkürler summarit

#cnsss' tarafından 21.04.2008 13:26:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Nisan 2008, 13:26 - İp: 85.***.**2.83
summarit
summarit (üye)
İstanbul / Amatör

cnsss , 17-70 i canonla kullanma çünkü canonda gövdede IS yani titreşim önleme motoru yok.. yani IS özelliği olmayan bir lensi yine IS özelliği olmayan bir body de kullanmak deneyimli olmayan kullanıcılar için çok zor(özellikle hareketli objeleri tripod kullanmadan çekerken)..

17-70 genelde gövdede IS mekanizması olan bodyler için tavsiye edilir pentax k10d gibi, sony a300 gibi.. şahsi fikrimdir ben a300+tamron 17-50 nin hemen hemen aynı fiyattaki 450d+18-55IS in önüne geçiceğini düşünüyorum

Tarih: 21 Nisan 2008, 16:53 - İp: 88.***.**6.30